Stát zvažuje regulaci cen paliv. Čerpací stanice si výrazně navýšily marže

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 18. srpna 2022 15:55 | akt. 18. srpna 2022 17:33
Sdílej:

Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do užšího připomínkového řízení návrh možné regulace cen pohonných hmot, aby byl k 1. září připraven k podpisu. Ministerstvo sleduje nezvyklé chování na některých místech, a podá proto v pátek, nejpozději v pondělí, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podnět k prošetření. Dnes o tom informovalo v tiskové zprávě.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) později novinářům řekl, že kontroly marží budou pravděpodobně pokračovat i po 30. září.

Ceny ropy jsou podle Stanjury nyní na úrovni před zahájením rusko-ukrajinského konfliktu, ceny pohonných hmot se ale u čerpacích stanic v Česku na dřívější hodnoty nevrátily. "Na exponovaných místech ceny neodpovídají tomu, že je to konkurenční boj," uvedl Stanjura. Dodal, že má spíše podezření na kartelovou dohodu.

Kontrolu cen marží považuje Stanjura za prospěšnou pro čerpací stanice a distributory, představuje podle něj transparentní proces. Měla by proto pokračovat. V případě, že by začala platit připravená regulace, budou kontroly nezbytné, řekl dále.

"Po zavedení monitoringu cen se ceny držely pod průměrem roku 2021, a to i v měsících květnu a červnu, kdy ceny na čerpacích stanicích rostly vlivem vývoje na evropské burze. Ceny pohonných hmot začaly v měsíci červenci klesat. Přesto ministerstvo financí sledovalo, že v měsíci červenci výrazným způsobem vzrostla marže na čerpacích stanicích," uvedlo ministerstvo. Sledovaná marže distributorů paliv a čerpacích stanic v červenci dosáhla u nafty 5,40 koruny za litr, a u benzinu Natural 95 dokonce 5,60 koruny za litr. Průměrná marže v loňském roce činila 3,39 Kč u nafty a 2,55 Kč u benzinu.

O zavedení cenové regulace rozhodne ministerstvo v dalších týdnech podle cenového vývoje na trhu. Profesní organizace a jednotliví distributoři mohou do příštího pátku podávat k návrhu připomínky, řekl Stanjura. Ministerstvo požaduje po čerpacích stanicích, aby reagovaly na pokles vstupních cen rychleji. Připravená regulace určuje maximální výši marže čerpacích stanic a maximální výši ceny u distributorů pohonných hmot. Týká se tedy obou kontrolovaných částí distribučního řetězce, neboť červencová data MF potvrdila výrazné navýšení marže nejen u čerpacích stanic, ale také u distributorů paliv. MF zaslalo návrh cenové regulace České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) a Unii nezávislých petrolejářů, aby se mohly na případnou regulaci technicky připravit.

"Z výsledků našich kontrol ani z připravených opatření nemám radost, ale pro takto extrémní navýšení červencových marží u benzinu i nafty skutečně nemám pochopení. Rozumím argumentu kompenzování nízkých červnových marží, které byly pod průměrem loňského roku, ale rozhodně ne tímto způsobem. Považuji to za zneužití prázdninové sezony, kdy řidiči na dálnicích jednoduše neměli jiné řešení než drahé palivo tankovat. Na některých místech přitom byly benzin i nafta v červenci nejen nepřiměřené drahé, ale také se v mnoha případech prodávaly za stejné ceny, což rozhodně necháme prověřit," řekl Stanjura.

Předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček potvrdil, že čerpací stanice měly v červenci vyšší marže. Kompenzovaly si tím předchozí měsíce, kdy byly marže naopak velmi nízké. Marže se ale podle něj už snižují na průměrné až podprůměrné hodnoty, ceny pohonných hmot tak již více odrážejí situaci na burze v Rotterdamu, kde výrazně klesly. Regulace marží tak podle něj spíše nenastane, protože k ní už nebude důvod.

Ministerstvo financí spustilo kontroly cen a marží pohonných hmot na celém trhu veřejných čerpacích stanic v polovině března a cenový monitoring následně v červnu rozšířilo také o marže distributorů pohonných hmot. Právě ti jsou totiž plátci spotřební daně, která u motorové nafty a benzinu klesla z rozhodnutí vlády od 1. června do 30. září o 1,50 Kč na litr. Cílem rozšířené cenové kontroly MF prodloužené nejméně do konce září je zajistit, aby snížená daň nezůstala v maržích prodejců a promítla se do cen na čerpacích stanicích pro řidiče.

Stalo se
České celebrity
Marek Ztracený

Marek Ztracený varuje fanoušky: Pozor, tohle je podvod

Zpěvák Marek Ztracený (39) se znovu ocitl v centru podvodné kampaně. Na sociálních sítích se objevilo video, ve kterém údajně sám umělec nabízí lidem možnost rychlého zbohatnutí – stačí investovat pět tisíc korun, aby měsíčně vydělávali více než 300 tisíc. Jenže celá záležitost má háček: Ztracený ve skutečnosti s ničím takovým nemá nic společného. Video je vytvořené pomocí umělé inteligence a má jediný cíl – vylákat z důvěřivých lidí peníze.

Počasí
Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky, varují meteorologové

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami, které by měly během odpoledne a večera zasáhnout jihovýchodní část Moravy. Očekávají se přívalové deště a silné nárazy větru. Výstraha platí od čtvrtečních 16 hodin až do páteční jedné hodiny ranní.

Světové celebrity
Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne se před smrtí dočkal posledního přání

Legendární zpěvák Ozzy Osbourne, někdejší frontman skupiny Black Sabbath, zemřel v úterý ráno ve věku 76 let. Podle vyjádření rodiny skonal v kruhu nejbližších, obklopen láskou ve svém rodném Birminghamu. Vdova Sharon Osbourne tak naplnila jeho poslední přání – vrátit se domů, do Anglie.

Světové celebrity
Orlando Bloom

Orlando Bloom si nechal z krve odstranit mikroplasty. Co si o tom myslí věda?

Herec Orlando Bloom nedávno prozradil, že podstoupil zákrok zvaný aferéza, aby si nechal z krve odstranit mikroplasty. Tento krok vyvolal překvapení i skepsi – a především otevřel otázku, zda je vůbec možné mikroskopické plastové částice z těla skutečně odstranit. Vědci přitom varují, že vědecké důkazy pro účinnost podobných „očist“ zatím chybí.