Statisíce britských žen mají kvůli chybě nižší důchod

Statisíce žen v Británii pobírají nižší důchod, než na jaký mají nárok. Dokládají to nejnovější vládní data. Nedostatečnou penzi dostává podle odhadů až 237.000 důchodců. Celkem stát seniorům nevyplatil téměř 1,5 miliardy liber (43,9 miliardy Kč), informovala dnes BBC. Nesprávné vyplácení důchodu se tak dotýká o 105.000 lidí více, než ministerstvo práce a důchodů (DWP) vypočítalo před rokem.

Velká Británie, ilustrační fotografie.

Problém, jehož kořeny sahají do roku 1985, je pevně spjat se starou verzí státního důchodového systému. Vdané ženy, které měly svůj vlastní, ale malý důchod, měly nárok žádat o 60 procent základního státního důchodu na základě záznamů o výši příspěvků svého manžela. Kvůli chybě ministerstva práce jim tyto peníze ale nebyly přiznány automaticky.

Mezi těmi, kteří už roky pobírají méně peněz, jsou také vdovy a rozvedené ženy. Některé z obětí systémové chyby obdrží všechny své finanční nároky, i když o několik let později. Ostatní budou moci žádat jen o zameškané platby za posledních 12 měsíců.

Když britské úřady poprvé uznaly chybu veřejně, předpokládalo se, že stát dluží až 2,7 miliardy liber (78,8 miliardy Kč) asi 200.000 důchodkyň. Poté Británie svůj odhad snížila na něco málo přes 130.000 poškozených a dluh okolo jedné miliardy liber (29,2 miliardy Kč). Nyní se čísla pohybují skoro na dvojnásobku, je tedy možné, že dojde ještě k dalším revizím.

"DWP provedlo dodatečné kontroly svých záznamů, aby zjistilo, kterých důchodců se problém může týkat, ale plný rozsah nedoplatků bude znám až po přezkoumání všech případů," uvedl Národní kontrolní úřad.

Situaci ohledně vyplácení důchodů označil výbor pro veřejné finance letos v lednu za ostudný zmatek. Chyby nastaly v důsledku zastaralých systémů a náročného ručního zpracování důchodů v DWP, uvádí zpráva výboru. Podle výboru existuje taktéž riziko, že chyby, které vedly k prvotním chybným platbám, by se mohly opakovat i v opravném programu.

DWP rovněž připustilo chybu, že v záznamech o národním pojištění mohou chybět údaje za dobu, kdy byly ženy doma s dětmi, období dříve známé jako ochrana domácích povinností, což může dále ovlivnit výši jejich státního důchodu, uvedl bývalý náměstek ministerstva práce a důchodů Steve Webb. "Nejenže náklady na nápravu těchto nedoplatků prudce vzrostou, ale DWP nyní přiznává celou řadu nových chyb," dodal.

Oba případy dopadají podle Webba převážně na ženy, které chyba státního systému nejvíce poškodila. V zemi je podle něj potřeba mnohem větší transparentnost v této oblasti, protože příliš mnoho lidí dlouhá léta pobíralo výrazně nižší penzi.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější