Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják. První státní pohřeb po 55 letech v Japonsku hluboce rozdělil veřejnost. Kritici poukazují mimo jiné na vysokou cenu obřadu či na kontroverzní vztahy Abeho a jeho Liberálnědemokratické strany (LDP) s Církví sjednocení, která je známá jako moonisté.
Pohřeb začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ). Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budókan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.
Státního pohřbu se zúčastnilo na 4300 hostů z Japonska i zahraničí, včetně například americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a indického premiéra Naréndry Módího. Od časného rána na místo obřadu proudily rovněž davy řadových občanů; podle agentury Reuters během několika hodin položilo květiny k Abeho portrétu na 10.000 lidí, zatímco další čekali v tříhodinové frontě.
V centru Tokia se mezitím k protestu shromáždili odpůrci státního pohřbu. Rozhořčení budí fakt, že pohřeb hrazený z veřejných prostředků vyjde podle médií nejméně na 1,7 miliardy jenů (301 milionů korun), i to, že se této pocty dostane politikovi, jehož kariéru provázely skandály, uvedla agentura Reuters.
Muž, kterého úřady podezírají z atentátu na Abeho, odůvodnil svůj čin tím, že považoval bývalého premiéra za člena Církve sjednocení. Muž se domníval, že jeho matka přišla o většinu rodinných prostředků právě kvůli členství v této organizaci.
Smrt Abeho vedla nicméně k odhalení těsných vztahů mezi části politiků vládnoucí Liberálnědemokratické strany a Církve sjednocení. Za vazby s organizací, kterou založil v roce 1954 v Jižní Koreji reverend Sun Myung Moon, se omluvil i sám premiér Kišida.
V Tokiu byla kvůli pohřbu přijata přísná bezpečnostní opatření; rozmístěno bylo kolem 20.000 policistů, některé ulice, a dokonce i školy byly uzavřeny.
Abe odstoupil z pozice premiéra v roce 2020 s odvoláním na svůj špatný zdravotní stav. V červenci v západojaponském městě Nara Abeho postřelil podomácku vyrobenou zbraní jedenačtyřicetiletý bývalý voják Tecuja Jamagami. Týž měsíc měl Abe soukromý pohřeb.
Předseda vlády Kišida poté prohlásil, že si nejdéle sloužící japonský premiér zaslouží za svou dlouholetou službu zemi státní pohřeb. V nedávném průzkumu veřejného mínění televize Asahi toto rozhodnutí podpořilo jen 30 procent dotázaných Japonců, zatímco 54 procent bylo proti. Naposledy se v Japonsku státní pohřeb zesnulého bývalého premiéra konal v roce 1967 po úmrtí Šigerua Jošidy.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).