Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Oznámil to dnes u příležitosti jmenování nových členů bankovní rady České národní banky. Příjmy rozpočtu mají činit 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Již podruhé tak výdaje překročí dva biliony korun.
Zeman při oznámení svého podpisu uvítal meziroční snížení schodku o 80 miliard korun, stále je to ale podle něj málo.
"Oceňuji, že ve srovnání s deficitem na tento rok je deficit na příští rok o 80 miliard nižší. Ale je to zatraceně málo. A já si ponechávám svoje výhrady ke zrušení superhrubé mzdy," řekl Zeman. Podle něj rozhodnutí předchozího kabinetu Andreje Babiše (ANO), které podpořila i nyní vládní ODS, připravilo rozpočet o příjmy a zároveň podpořilo růst inflace.
Premiér Petr Fiala (ODS) označil ve Sněmovně rozpočet na příští rok za přijatelný a realistický. Rozpočet podle něj pomůže obyvatelům i firmám překonat energetickou krizi. Opozice naopak rozpočtu ve Sněmovně vytýkala údajnou nereálnost části jeho příjmů a vládu obviňovala, že rezignovala na úspory.
Pro letošní rok činí schválený deficit 375 miliard korun. Zatímco původní letošní rozpočet, první rozpočet koaliční vlády Petra Fialy (ODS), Zeman podepsal, jeho novelu, která schodek navyšovala až na 375 miliard, naopak vetoval. Sněmovna jeho veto přehlasovala.
Rozpočet na příští rok počítá s nárůstem státního dluhu ke konci roku až na 3,075 bilionu korun. Jeho skutečná výše pak bude záviset na tom, jak bude letos i v příštím roce stát hospodařit. Pro letošní rok se počítá s jeho nárůstem na 2,779 bilionu korun. Výdaje na obsluhu státního dluhu mají vzrůst na téměř 70 miliard korun.
Vláda v rozpočtu předpokládá, že průměrný růst spotřebitelských cen zpomalí proti letošku zhruba na polovinu. Průměrná inflace by měla klesnout z letošních 16,2 procenta na 8,8 procenta. Reálný růst ekonomiky má podle předkládací zprávy zpomalit z letošních 2,2 procenta na 1,1 procenta. V aktuální prognóze z listopadu však ministerstvo financí předpovědělo, že ekonomika naopak poklesne o 0,2 procenta. Evropská komise snížila odhad růstu české ekonomiky na 0,1 procenta, Česká bankovní asociace odhaduje růst o 0,2 procenta.
Na daních plánuje státní rozpočet získat 1,636 bilionu korun. Na straně výdajů má 859 miliard směřovat na sociální dávky. Na investice je vyčleněno 203 miliard korun. Na dani z přidané hodnoty chce stát do státního rozpočtu vybrat téměř 382 miliard korun, což je o 83 miliard víc než loni.
Výdaje na platy státních zaměstnanců od úředníků přes policisty po učitele mají vzrůst na 264 miliard korun. Jen v regionálním školství má přibýt přes 6000 míst. Na platy poslanců má jít v příštím roce zhruba 312 milionů korun a na platy senátorů 131 milionů korun. Na platy ústavních činitelů celkem má jít 6,5 miliardy korun, což je nárůst o 0,85 miliardy korun. Nejvyšší část z toho, téměř 5,9 miliardy Kč, směřuje do rozpočtu ministerstva spravedlnosti.
Meghan Markle opět vzbudila vlnu kritiky v britských královských kruzích, když na sociálních sítích zveřejnila snímky ze své nedávné rodinné návštěvy ve Velké Británii. Mezi sdílenými záběry nechyběly ani fotografie jejích dětí či momentky z rodinného sídla Althorp, kde je pohřbena princezna Diana. Podle odborníků šlo o další pokus vévodkyně ze Sussexu připomenout se veřejnosti a maximalizovat svou viditelnost.
Třiapadesátiletý James Haven, bratr slavné herečky Angeliny Jolie, veřejně promluvil o své sexuální orientaci a přihlásil se ke gay komunitě.
Populární hollywoodští herci Zendaya a Tom Holland uspořádali soukromou oslavu své svatby, na kterou pozvali rodinu a nejbližší přátele. Novomanželé si pro tuto výjimečnou událost pronajali luxusní venkovský hotel Beaverbrook v britském hrabství Surrey. Celý pronájem rozlehlého panství nedaleko hercova jihozápadního londýnského domova měl stát více než 670 tisíc dolarů.
Emma Heming Willisová, manželka slavného herce Bruce Willise, nedávno otevřeně promluvila o svých pocitech viny, které prožívala během oslav svých padesátých narozenin. Slavný představitel akčních filmů se v roce 2022 stáhl z veřejného života kvůli vážným zdravotním problémům a o rok později mu byla diagnostikována frontotemporální demence.
Herečka a moderátorka Whoopi Goldbergová se v nedávném rozhovoru pro podcast Keke Palmerové ohlédla za svou bohatou kariérou a odhalila, že jen o fous unikla dvěma svým nejslavnějším filmovým úlohám. Držitelka prestižního ocenění EGOT přiznala, že o ni tvůrci kultovního romantického snímku Duch z roku 1990 zpočátku vůbec nestáli. Když se tehdy dotazovala, proč ji castingoví agenti nezavolali na zkoušky, dostala odpověď, že její účast odmítli ze strachu, že by svou přítomností diváky z filmu vytrhla.
Britský princ Harry čelí dalším komplikacím v souvislosti s nadcházejícími Invictus Games, které se uskuteční v roce 2027 v britském Birminghamu. Vévoda ze Sussexu by si totiž přál, aby ho na této významné sportovní události podpořil jeho otec král Karel III. a stanul po jeho boku.
Královna domácího vaření Martha Stewart se bez zbytečných příkras vyjádřila k novým kulinářským a lifestylovým aktivitám Meghan Markle, které vévodkyně rozjíždí po svém odchodu z britské královské rodiny. Obě ženy se nedávno setkaly na jedné kalifornské večeři, kde spolu prohodily několik slov, avšak Stewart si své kritické hodnocení nechala až pro média.
Češi si alespoň na krátký čas odpočinou od tropických teplot. Podle aktuální předpovědi však na další vedra dojde ještě během probíhajícího týdne. Nedělní maxima budou šplhat výrazně přes 30 stupňů.
Kdo bude Česko reprezentovat na Oscarech? Výběr kandidáta pokračuje. Akademici původně vybírali z deseti snímků a počet již zúžili na polovinu. Informovala o tom Česká filmová a televizní akademie.
Uplynulo v pondělí již patnáct let od okamžiku, který změnil Agátě Hanychové život. Tehdy ji všichni znali jako rebelku ze stránek bulvárních médií. Jenže v létě 2011 se začal psát docela jiný životní příběh.
Poslanec Filip Turek (Motoristé) je přesvědčen, že červencovou dopravní nehodu v centru Prahy nezavinil, což by podle jeho slov mělo prokázat i probíhající vyšetřování. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn.
Ani vrcholní čeští politici se v létě neobejdou bez dovolené. Volno si momentálně užívá například prezident Petr Pavel. Oficiálně je tajemstvím, kde hlava státu tráví čas. Na sociálních sítích se nicméně objevila fotografie, která leccos odhaluje.