Státní zástupce Ištvan končí ve funkci, přechází do Brna

Ivo Ištvan
Ivo Ištvan, foto: Reprofoto ČT
ČTK 4. března 2022 15:05 4. března 2022 15:13
Sdílej:

Z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci odejde ke konci března jeho dosavadní vedoucí Ivo Ištvan. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vyhověl jeho žádosti o přeložení. Od dubna bude Ištvan státním zástupcem brněnského Nejvyššího státního zastupitelství. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Ištvan vede olomoucké VSZ od ledna 2011. Jako důvod odchodu uvedl, že v době přípravy novely zákona o státním zastupitelství je pro veřejnou žalobu důležité, aby v čele Vrchního státního zastupitelství v Olomouci stál nikoli dosluhující vedoucí státní zástupce, ale respektovaná osobnost s plnohodnotným funkčním mandátem.

O přeložení do Brna požádala letos 11. února, čtyři dny po setkání s ministrem Blažkem. Po schůzce, která byla součástí seznamovací cesty po uvedení do vládní funkce, se Blažek netajil tím, že měl s Ištvanem v minulosti rozdílné názory. "Měli jsme spolu obšírný rozhovor o mnoha věcech, detaily říkat nechci. Bylo to setkání dvou mužů, kteří se před devíti lety potkali v nějaké situaci a dnes se opět potkávají v nějaké situaci," řekl tehdy ministr médiím. Ministrem spravedlnosti byl Blažek již ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS).

Ištvan je známý mimo jiné díky policejnímu zásahu na úřadu vlády v roce 2013, po kterém padl Nečasův kabinet. Od té doby byl Ištvan terčem ostré kritiky především ze strany politiků ODS.

Na státním zastupitelství, původně prokuratuře, strávil Ištvan celý profesní život. Poprvé ho šéfem VSZ v Olomouci jmenovala v roce 1997 tehdejší ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová. V listopadu 2007 jej na návrh nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké odvolal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v souvislosti s údajnou korupční kauzou senátora Jiřího Čunka. Ištvan se však kvůli svému odvolání obrátil na soud a v prosinci 2010 uspěl se správní žalobou u Městského soudu v Praze. V lednu 2011 se tak do čela olomouckého VSZ vrátil.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Grónsko

Z Ruska přišel šílený návrh: USA seberou Grónsko a dají nám jeho polovinu

Ruský politik Andrej Guruljov, člen ruské Dumy a bývalý vojenský velitel, navrhl, aby Moskva vyjednala s Donaldem Trumpem dohodu o rozdělení Grónska v případě, že by Spojené státy úspěšně získaly tento strategicky významný ostrov. Prohlášení padlo během vysílání na ruské státní televizi Russia-1, kde Guruljov vystoupil společně s vlivným moderátorem Vladimirem Solovjovem, uvedl server Newsweek.

Zahraničí
Žraloci, ilustrační fotografie

Žralok opět zaútočil. Zabil teprve sedmnáctiletou dívku

Tragédie se odehrála na jihovýchodním konci ostrova Bribie, severně od Brisbane, kde v pondělí odpoledne zaútočil žralok na sedmnáctiletou dívku. Mladá plavkyně utrpěla vážná zranění v horní části těla a i přes rychlý zásah záchranářů svým zraněním podlehla.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Meghan prozradila, kdy se poprvé chtěla stát princeznou

Je vévodkyně Meghan do prince Harryho opravdu zamilovaná, nebo jí šlo jen o popularitu? To je otázka, která řadu let rozděluje veřejnost. Meghan totiž už dříve naznačila, co bylo důvodem sňatku.

České celebrity
Josef Zíma

Josef Zíma: Dostane se ještě někdy z nemocnice?

Josef Zíma loni podstoupil opravdu radikální operaci, která měla vyřešit jeho vleklé zdravotní potíže. Zatím se tak ale nestalo, protože legendární zpěvák je nadále v péči odborníků. Nadšený z toho není, protože i v pokročilém věku mu největší radost dělalo vystupování.