Země Evropské unie začaly v reakci na vývoj v Afghánistánu opět hovořit o vytvoření vlastních sil rychlého nasazení. Na závěr dvoudenního jednání ministrů obrany se pro ně dnes vyslovil šéf unijní diplomacie Josep Borrell stejně jako zástupci některých vlád v čele s Německem.
Podle předsednického Slovinska ministři diskutovali o možnosti, že by do jednotek vysílaly své vojáky jen některé země, což by urychlilo jejich zapojení do akce. Projekt prosazovaný v minulosti zejména západoevropskými státy opakovaně ztroskotal zvláště na odporu zemí východního křídla unie, které s ohledem na Severoatlantickou alianci nechtějí zdvojovat vojenskou spolupráci.
Řada evropských politiků hovoří o tom, že rychlý odchod aliančních vojáků z Afghánistánu provázený okamžitým nástupem Tálibánu k moci by měl posloužit jako varování do budoucna. "Některé události urychlují historii, přinesou průlom a Afghánistán je podle mě takovým případem," prohlásil na úvod druhého dne neformálního ministerského jednání ve Slovinsku Borrell. "Potřeba silnější evropské obrany je nyní zřetelnější než kdy předtím," dodal.
Evropský blok se o vlastních vojenských jednotkách baví již od počátku století. Unie v roce 2007 vytvořila systém bojových skupin o 1500 vojácích, kteří měli být připraveni zasáhnout v případě krizí. Tyto jednotky však kvůli neshodám členských zemí nikdy nebyly nasazeny. Některé státy včetně Česka hovoří o zbytečných výdajích a zdůrazňují, že většina zemí EU je i členem NATO.
Podle zastánců silnější evropské obrany, mezi něž patří například i Německo a Francie, musí být ale unie schopna reagovat i bez koordinace se Spojenými státy, které jsou v alianci dominantní.
"Byli jsme závislí na Američanech a dnes z toho musíme vyvodit jasné důsledky," řekla novinářům německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. Unie podle ní má dostatečné kapacity, aby dala dohromady vlastní jednotky. Klíčovou otázkou není zda, ale kdy a jakým způsobem to udělá, dodala německá ministryně po jednání.
EU začala již na jaře v rámci nové obranné strategie na nejbližší desetiletí zkoumat možnost, zda by získalo podporu všech členských zemí vytvoření pětitisícové brigády vojáků, které by evropský blok mohl nasazovat po celém světě. Nápad se však setkal se smíšeným ohlasem. Podle slovinského ministra obrany Mateje Tonina byl proto dnes ve hře návrh, aby do tohoto útvaru vysílaly vojáky jen země, které o to budou mít zájem. Pro nasazení sil, které by se mohly rozrůst až na čtyřnásobek původně navrhovaného počtu vojáků, by podle ministra mohla stačit běžná většina hlasů členských států evropského bloku.
Podle diplomatických zdrojů dnešní neformální jednání konkrétní závazek nepřineslo, státy by chtěly mít jasné obrysy společných sil hotové do jara a nápad převést do praxe během francouzského předsednictví EU v první polovině příštího roku. Diplomaté hovoří o tom, že šance na vznik unijních jednotek jsou nyní blíže realitě nejen v souvislosti s neúspěchem afghánské mise, ale i po odchodu Británie, která se ke společné unijní armádě stavěla skepticky.
Zvláště země východního křídla EU včetně Česka však i po dnešku zdůrazňují, že by potenciální evropské vojenské síly neměly kopírovat činnost NATO. Sedmadvacítka by podle nich mohla posilovat obrannou spolupráci i tím, že bude více využívat existující nástroje. "Je třeba stále rozvíjet Stálou strukturovanou spolupráci, Evropský obranný fond a jiné koordinační mechanismy," uvedl po jednání náměstek českého ministra obrany Jan Havránek, který ve Slovinsku zastupoval ČR. Zdůraznil, že Česko se chce soustředit na pokračování unijní obranné mise v západoafrickém Mali, kde by mohly armády zemí EU využít zkušenosti z Afghánistánu.
Začal první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker?
Evropská unie by měla nabádat amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, aby odstoupil od nových cel. Řekl to český ministr zahraničí Jan Lipavský. Evropa by podle něj měla v té souvislosti zvážit navýšení objemu kupovaného amerického plynu.
Pět a půl roku uplynulo od smrti Karla Gotta. O odkaz legendárního zpěváka v Česku pečuje vdova Ivana a musí se někdy vyrovnávat i s ostrými vyjádřeními jeho nejstarší dcery. Dominika Gottová se nyní z Finska opět ozvala.
Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu.
Česká herecká obec přišla během tohoto týdne o jednu z výrazných osobností. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, který se před kamerou potkal i s Jiřinou Bohdalovou. Legendu středeční smutná zpráva velice zasáhla.
Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství.
Česko se loni po 14 letech radovalo z titulu na mistrovství světa v hokeji a fanoušci by si přáli, aby se zlatá radost opakovala. Důležitou roli může sehrát nejlepší hokejista současnosti David Pastrňák. Předpokládalo se, že letos na šampionát nepřijede. Jenže nakonec se může stát pravý opak.
Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude?
Začíná víkend, který bude zřejmě nejchladnějším víkendem letošního dubna. Očekává se noční a ranní mráz, v neděli nebude moc teplo ani přes den. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.