Státy EU se shodly na ukončení zjednodušeného vydávání víz pro ruské turisty

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 9. září 2022 16:41
Sdílej:

Státy Evropské unie dnes formálně schválily konec zjednodušeného vydávání víz ruským turistům. Oznámilo to české předsednictví EU. Rusy cestující do unijních zemí tak od příštího týdne budou víza stát 80 eur (1950 korun) místo dosavadních 35 eur a čekat na ně budou 15 dní místo deseti.

EU v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu již dříve pozastavila část dohody o vízech z roku 2007, která se týkala vládních činitelů a podnikatelů. Nyní se země shodly i na složitějším vydávání víz pro běžný turistický provoz.

"Dnešní rozhodnutí je přímým důsledkem ruských činů a dalším důkazem naší pokračující podpory Ukrajiny a jejích obyvatel," řekl ke zrušení výhodného vízového režimu český ministr vnitra Vít Rakušan.

Některé země jako Polsko, pobaltské státy, Finsko či předsednické Česko navrhovaly plošně pozastavit vydávání víz ruským turistům, pro řadu dalších členů unie to však bylo nepřijatelné. Proto nyní pobaltské státy a Polsko připravují vlastní opatření, jak omezit vstup ruských turistů na svá území.

Stalo se
Světové celebrity
Harry Styles

Harry Styles zrušil kvůli zdraví koncert jen pár hodin před začátkem!

Zpěvák Harry Styles na poslední chvíli zrušil úterní koncert v brazilském São Paulu ze zdravotních důvodů. Událost se odehrála jen několik hodin před plánovaným vystoupením v rámci světového turné Together, Together, což zklamalo tisíce čekajících fanoušků.

České celebrity
Lucie Vondráčková

Lucie Šafářová si smlsla na Lucii Vondráčkové!

Bývalá tenistka Lucie Šafářová otevřela v podcastu Mámy sobě citlivé téma týkající se výchovy dětí v sešívaných rodinách, konkrétně rozhodování o jejich sportovních aktivitách. Partnerka hokejisty Tomáše Plekance veřejně prohlásila, že jeho starší synové Matyáš a Adam už v podstatě neplavou a nevěnují se žádnému organizovanému sportu na vyšší úrovni. 

Magazín
Top Secret UFO Projects: Declassified

Inteligence, s jakou se lidstvo ještě nesetkalo? Bývalý armádní generál promluvil o UFO!

Téma neidentifikovatelných létajících objektů neboli UFO vyvolává ve Spojených státech dlouhodobě obrovskou pozornost a zájem veřejnosti. Hlavním důvodem je skutečnost, že stále neexistuje jasná odpověď na to, co se vlastně vysoko na obloze nebo hluboko v oceánech odehrává. K dispozici jsou sice nesčetná videa a příběhy o nevysvětlitelných pozorováních, avšak konkrétních a hmatatelných odpovědí je stále velmi málo. Celá diskuse se nyní posouvá na zcela novou úroveň kvůli vyjádřením z velmi vlivných míst.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová prozradila, koho dlouhou dobu nemohla vystát!

Agáta Hanychová otevřeně promluvila o svém dlouholetém napětí ve vztahu s Monikou Marešovou, manželkou moderátora Leoše Mareše. S ním se Hanychová zná již polovinu svého života a v minulosti mezi nimi proběhl i krátký mladický románek. Jak ale sama přiznala, současné moderátorově choti nemohla velmi dlouhou dobu přijít na jméno. Hlavním důvodem tehdejší nevraživosti byla žárlivost, kvůli které měla pocit, že přišla o blízkého kamaráda a do jisté míry i o potenciálního partnera.