Státy Evropské unie se jednomyslně shodují, že Rusko za napadení Ukrajiny zaplatí

Státy Evropské unie se jednomyslně shodují, že Rusko zaplatí vysokou cenu v podobě ekonomických sankcí za případné napadení Ukrajiny. Po jednání ministrů zahraničí členských zemí to dnes řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Sankce chce sedmadvacítka sladit se Spojenými státy a Británií.

EU (Evropská Unie), photo by Christian Lue

Zástupci vlád dnes debatovali o tom, jakými hrozbami odradit Rusko od dalšího vpádu na Ukrajinu, u jejíchž hranic Moskva shromáždila vojáky a těžkou techniku.

"Všichni ministři byli dnes jednoznační v tom, že jakákoli agrese proti Ukrajině vyvolá politické následky a Rusko zaplatí vysokou ekonomickou cenu," řekl Borrell po jednání novinářům v Bruselu. Unijní diplomacie podle něj jedná se západními partnery o tom, kdy a jaké sankce koordinovaně přijmout.

Spojené státy či Severoatlantická aliance již pohrozily Rusku tvrdými sankcemi. Západ se obává, že by se na východě Ukrajiny mohla opakovat situace z roku 2014, kdy ruská armáda zabrala ukrajinský poloostrov Krym. Někteří politici hovoří o ještě horších scénářích. "Jsme přesvědčeni, že se Rusko ve skutečnosti chystá k otevřené válce s Ukrajinou, což je bezprecedentní situace možná od druhé světové války," řekl novinářům litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, podle něhož tomu musí odpovídat i "bezprecedentní" váha unijních opatření.

Podle diplomatů je ve hře široká škála možností od zákazů cest a zmrazení majetku lidem z okolí prezidenta Vladimira Putina po zásadní ekonomické postihy včetně přerušení jakékoli bankovní spolupráce.

Jednou z možností je i zablokování projektu plynovodu Nord Stream 2, které prosazuje Polsko či pobaltské země, jasně proti byla však bývalá německá vláda. Nová šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková, která dnes dorazila na své první jednání s unijními kolegy, chce vůči Moskvě nastolit ráznější přístup než její předchůdce. V německých médiích již prohlásila, že v případě napadení Ukrajiny plynovod, na jehož zprovoznění Moskva tlačí, fungovat nebude. "EU stojí v plné solidaritě za Ukrajinou," řekla dnes v Bruselu, kde se ale jednoznačné odpovědi na budoucnost plynovodu vyhnula.

EU i Spojené státy již po anexi Krymu uvalily na Rusko cílené ekonomické sankce zaměřené například na bankovnictví či energetiku. Unijní státy se připravují na jejich možné rozšíření, které však mohou podle diplomatů komplikovat rozdílné ekonomické zájmy jednotlivých zemí, jak ukazuje právě zmíněný plynovod. Některé země také hovoří o tom, že se EU i NATO mají pokusit o návrat k dialogu, který by podle nich mohl Moskvu přesvědčit, aby od bezprostředních hrozeb ustoupila.

"Jsme otevřeni dialogu, ale Rusko nemá právo rozhodovat o budoucnosti svých sousedů,“ řekl dnes český ministr zahraničí Jakub Kulhánek, podle něhož musí Moskva dostat "jasný signál, že se agrese nevyplatí".

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější