Stav nebezpečí ve dvou krajích. Opatření nebudou stačit, hrozí evakuace

Petr Hladík
Petr Hladík, foto: Facebook Petr Hladík
Marek Novotný 14. září 2024 14:40
Sdílej:

Moravskoslezský kraj, kde hrozí extrémní povodně, vyhlásil v sobotu po poledni stav nebezpečí. Informoval o tom na facebooku. Kraj k tomu po svém dnešním jednání vyzvala Ústřední povodňová komise, ve které zasedají i členové vlády. Později odpoledne udělal ten samý krok také Olomoucký kraj.

Stav nebezpečí vyhlásil moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) s ohledem na aktuální situaci v regionu. Více informací plánuje poskytnout kolem 14. hodiny. O výzvě ze strany Ústřední povodňové komise informoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Komise zároveň vyzvala povodňové orgány, aby vzaly na vědomí aktuální predikce, podle nichž nelze vyloučit stoletou vodu na Jesenicku, Krnovsku a Opavsku. Podle Hladíka je třeba s podobou situací počítat i v povodí Novohradky.

Nejsložitější je podle ministra zemědělství Marka Výborného situace v povodí Odry v oblasti Krnovska a Opavska. "Tam, bohužel, tolik retenčních prostor k dispozici nemáme," uvedl. "Vše, co je, tak je zapojeno, včetně suchých poldrů. Ale pokud se naplní předpověď, tak tato opatření zdaleka stačit nebudou. Nelze vyloučit ani poměrně rozsáhlé evakuace občanů," prohlásil Výborný.

Ministr vnitra Vít Rakušan avizoval v případě vyhlášení stavu nebezpečí v Moravskoslezském kraji zasedání Ústředního krizového štábu během sobotního včera. "V tu chvíli jsme už v režimu krizové legislativy a je potřeba na to reagovat i na centrální úrovni," vysvětlil.

Vyhlášení stavu nebezpečí krizovým orgánům dá možnost například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě či nařídit evakuaci obyvatelstva, nařídit bezodkladnou stavbu či terénní úpravy pro zmírnění nebezpečí nebo také pracovní povinnost, výpomoc či poskytnutí věcného prostředku. Opatření se mohou týkat také přednostního zásobování nebo nasazení vojáků.

Některý ze tří stupňů povodňové aktivity platil o půl jedné po poledni na 205 místech po celé republice. Problematická je zejména situace na jihu Čech, Frýdlantsku, Chrudimsku, v podhůří Krkonoš a na Ostravsku.

Třetí stupeň hlásí Smědá ve Višňové a Frýdlantě, Jizera v Jablonci nad Jizerou, Labe ve Špindlerově Mlýně, na Labské a ve Vestřevi, Úpa v Horním Starém Městě, Stěnava v Meziměstí, Podolský potok v Barchově, Novohradka v Luži a Úhřeticích, Žejbro v Rosicích, Svratka v Borovnicích, Dalečíně a Židlochovicích, Jevíčka v Chornici, Třebůvka v Hraničkách a Lošticích, Stříbrný potok v Žulové, Černý potok ve Velké Kraši, Vidnavka ve Vidnavě, Bělá v Mikulovicích a Jeseníku, Desná v Koutech nad Desnou, Osoblaha v Osoblaze, Opavice v Krnově, Krasovka v Radimi, Stružka v Rychvaldě, Porubka ve Vřesině, Bílovka ve Velkých Albrechticích a Romže v Polkovicích.

Na nejvyšším stupni je také Želetavka v Jemnici, Svinenský potok v Trhových Svinech, Černá v Ličově, Malše v Kaplici, Pořešíně a Roudném, Polečnice v Českém Krumlově, Blanice v Podedvorech, Blanickém Mlýně a Bavorově, Zlatý potok v Hracholuskách, Otava v Rejštejně, Sušici a Strakonicích a Botič v Jesenici u Prahy.

Stalo se
Světové celebrity
Princezna Kate na oslavách Dne svatého Patrika.

Chystá se velké stěhování. Kate s Williamem a dětmi změní adresu

Princezna Kate a princ William se po třech letech v Adelaide Cottage stěhují do nového domova v blízkosti Windsoru. Oznámení přišlo v sobotu, kdy zdroj z Kensingtonského paláce potvrdil, že se rodina s dětmi, princem Georgem, princeznou Charlotte a princem Louisem, přestěhuje ještě letos.

Světové celebrity
Beyoncé

Beyoncé a Jay-Z opouští Los Angeles. Stěhují se do Evropy

Podle serveru Mirror se Beyoncé a Jay-Z rozhodli usadit ve Spojeném království. Slavný manželský pár si údajně koupil pozemek o rozloze 58 akrů v malebné oblasti Cotswolds v hrabství Oxfordshire. Spekulace o stěhování do Británie se objevily již v červnu, kdy byli manželé spatřeni na inspekci pozemku. Nyní se zdá, že je dohoda oficiálně uzavřena, ačkoli k tomu nebylo vydáno žádné prohlášení.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Meghan na Netflixu nekončí? Objevily se zcela nové informace

Vzhledem k prodloužení dohody s Netflixem má Meghan Markleová plné ruce práce, ale osud její show „With Love, Meghan“ je stále nejistý. Nedávno vyšla upoutávka na druhou řadu této lifestylové show a brzy se objevila zpráva, že Meghan a princ Harry uzavřeli novou smlouvu s Netflixem na další filmové a televizní projekty. V srpnu oznámili, že prostřednictvím své společnosti Archewell Productions prodlužují partnerství s touto streamovací službou.

Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Justin Bieber podrazil přítele? Slavný zpěvák promluvil

Hudebník Lewis Capaldi se vrací na scénu, ale nadále ho pronásleduje jedna nepříjemná historka. V rozhovoru pro Capital FM prozradil, že ho nechal "na holičkách" samotný Justin Bieber. Před nějakou dobou se potkali na večírku v Los Angeles a podle Capaldiho se z nich měli stát nejlepší kamarádi.