Stavba rodinného domu se za poslední rok Čechům prodloužila a zdražila

Stavba rodinného domu se za poslední rok Čechům prodloužila a zdražila, některým o více než polovinu. Za dřevostavby se podle průzkumu společnosti RD Rýmařov většina lidí připlatila o více než 20 procent, stavitel rodinných domů společnosti Ekonomické stavby uvedl, že od loňského ledna do letošního května zvýšil ceny domů o 12,5 procenta. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Ilustrační foto

Ze srpnového průzkumu, který pro RD Rýmařov zpracovala služba Instant Research agentury Ipsos mezi 600 respondenty, vyplývá, že k navýšení rozpočtu byly nuceny téměř tři čtvrtiny lidí, kteří se za poslední rok rozhodli postavit si dům. Polovina z nich musela do stavby investovat o více než 20 procent oproti původní částce, čtyřem procentům zdražila stavba domu o více než polovinu.

"Lidé, kteří ještě stihli využít levné hypotéky, kvůli razantnímu zdražení museli sáhnout do svých rezerv. Zároveň se jim stavba prodloužila, což jim opět zvyšuje náklady, protože během stavby někde bydlet musí. Často jsou nuceni platit kromě stavby domu ještě nájemné, a to výrazně déle, než původně počítali," uvedl generální ředitel RD Rýmařov Jiří Buchal.

Firma Ekonomické stavby zdražovala podle svého ředitele Davida Mencla ceny o nejnutnější zvyšování cen materiálů. Upozornil, že ceny materiálů v Česku rostly nejvíce například ve srovnání s Polskem a Slovensku, kde byl nárůst o šest až osm procent. "V Česku se k fundamentálním důvodům růstu cen materiálů přidala ještě snaha velkoobchodů na nedostatku materiálů vydělat, a tedy zvýšit obchodní marže. Proto byla situace v Česku nejhorší z okolních zemí," tvrdí Mencl.

Nejprodávanější dřevostavby stojí podle webu firmy od 3,6 do 4,8 milionu korun. V katalogové nabídce Ekologických staveb je klasický dům od 3,6 do sedmi milionů korun.

Výrazně se i protahuje dokončení staveb. Podle RD Rýmařov se dotklo až 70 procent lidí a zpoždění o více než čtvrt roku zkomplikovalo realizaci výstavby celé třetině respondentů. To potvrzují Ekonomické stavby, které místo obvyklých šesti měsíců mnoho staveb stavěly až měsíců devět. "A některé bohužel i déle," konstatovala firma. Důvodem by scházející materiál. "Termíny dodání některých zdících materiálů byly neuvěřitelných sedm měsíců," upozornil Mencl.

Největší český výrobce dřevostaveb RD Rýmařov se rozhodl zákazníkům u nových objednávek garantovat cenu i termín. "V současné situaci to může vypadat jako překvapivý krok, ale díky naší velikosti, obrovské zkušenosti s vývojem cen materiálů a nadstandardním podmínkám u dodavatelů si určitou míru rizika můžeme dovolit. Věříme, že to zákazníci ocení," řekl Buchal.

Témata: bydlení

Rakušan reaguje na demonstraci, varuje před manipulátory

28.09.2022 19:04 Lidé by se podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) neměli nechat zneužít…

Na Václavském náměstí se sešly tisíce lidí na demonstraci proti Fialově…

28.09.2022 18:15 Aktualizováno V Praze se dnes konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle…

Unijní soud zamítl žalobu Agrofertu na europarlament kvůli utajování…

28.09.2022 11:41 Aktualizováno Tribunál Evropské unie dnes zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se…

Opozice navrhuje přesuny v navýšeném letošním rozpočtu za 48 miliard korun

28.09.2022 10:44 Opoziční poslanci navrhují v novele letošního státního rozpočtu přesuny v celkovém objemu zhruba 48…

V úterý přibylo 4212 nakažených, rostou i počty hospitalizací s covidem

28.09.2022 08:56 Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V…

Peterková je obžalována za lhaní o úmrtích po očkování, hrozí jí osm let…

27.09.2022 20:48 Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po…

Vláda zatím nepočítá s růstem platových tarifů od ledna

27.09.2022 17:54 Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Související:

Nejnovější