Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. V červnu rostla podle revidovaných údajů o 1,5 procenta.
Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V červenci oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství.
Produkce ve stavebnictví až do července 14 měsíců v řadě rostla. Letos od března už ale výroba postupně zpomalovala. Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 procent, kdežto v březnu už jen méně než devět procent.
V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, se v červenci produkce snížila oproti loňsku o 2,1 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se výroba propadla ještě výrazněji, a to o rovná čtyři procenta.
Útlum stavebnictví podle analytiků způsobily drahé materiály a práce
Útlum stavebnictví po více než ročním růstu je způsoben především rostoucími cenami materiálů a prací, hypoték i inflací a klesajícím zájmem poptávky na realitním trhu. Na náklady staveb mají vliv také rostoucí ceny energií, uvedli analytici, které dnes ČTK oslovila.
Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. V červnu rostla podle revidovaných údajů o 1,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Stavební výroba se snížila meziměsíčně skoro o tři procenta. Nejde o nahodilý jeden výsledek, protože útlum ve stavebnictví je patrný už vlastně od začátku roku. Ve srovnání s rokem 2019 je jeho produkce nižší o 3,5 procenta," uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Creditas.
Na útlum mají vliv rostoucí náklady na výstavbu, například některé materiály zdražily meziročně o více než 100 procent. Stoupající inflace a rostoucí úrokové sazby hypoték se podepisují pod menší zájem kupujících. "Což vede k tomu, že prodej nemovitostí je stále obtížnější," doplnil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Ceny nemovitostí tak začínají stagnovat či dokonce mírně klesat. Podle Dufka by útlum hypotečního trhu mohl vést k odkládání některých projektů.
Dostupnost stavebních materiálů se sice podle stavbařů mírně zlepšila, ale rizikem jsou ceny těch, které jsou navázané na ceny energií a paliv. "Ty mají vliv jednak na náklady staveb, ale hlavně omezují možnosti investorů. V těchto podmínkách je velmi obtížné plánovat rozpočty dlouhodobých projektů," upozornil Michal Jurka, prezident Skanska Central Europe.
Podle Dufka vysoké ceny materiálů a prací nutí firmy i veřejný sektor přehodnocovat dřívější zakázky, čemuž nasvědčuje pokles výkonu v inženýrském stavitelství. Dodal, že se změna ekonomické situace podepisuje i na bytové výstavbě a v posledních měsících se začíná stavět mnohem pomaleji. "A to zejména v hlavním městě a ve středních Čechách, kde se v posledních letech prudce nemovitosti v důsledku slabé nabídky zdražovaly," řekl.
Podle Petera Markoviče, generálního ředitele Xelly (výrobce Ytongu pro ČR a Slovensko), není problém ve výstavbě samotné, ale ve finanční nedostupnosti bydlení kvůli vysokým cenám a drahým hypotékám. Poukázal ale, že se rozjela spousta projektů pozastavených kvůli koronaviru. "Na celý sektor se v posledních třech letech valila řada negativních vlivů – od covidu přes rychle rostoucí ceny vstupů a jiných materiálů, chybějící zaměstnance až po současné rychle rostoucí ceny energií. České stavební firmy se s tím dokázaly vyrovnat a stále mají velmi silný odbyt," řekl.
I Dufek očekává, že stavebnictví má stale šanci na pozitivní obrat. Základním předpokladem podle něj však bude schopnost čerpat peníze z evropských fondů, včetně tzv. fondu obnovy. "Jak se v tomto směru bude Česku dařit, je otázkou," řekl Dufek.
Česká hokejová reprezentace pokračuje v parádních výkonech na mistrovství světa v Dánsku. V zápase proti Německu předvedli svěřenci Radima Rulíka další dominantní představení, které završili jednoznačným vítězstvím 5:0. Češi si zajistili klíčové body do tabulky a znovu ukázali, že to s útokem na medaile myslí vážně.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.