Stavební výroba v Česku po více než roce růstu v červenci klesla o 2,7 procenta

Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. V červnu rostla podle revidovaných údajů o 1,5 procenta.

Stavebnictví, ilustrační fotografie.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V červenci oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství.

Produkce ve stavebnictví až do července 14 měsíců v řadě rostla. Letos od března už ale výroba postupně zpomalovala. Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 procent, kdežto v březnu už jen méně než devět procent.

V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, se v červenci produkce snížila oproti loňsku o 2,1 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se výroba propadla ještě výrazněji, a to o rovná čtyři procenta.

Útlum stavebnictví podle analytiků způsobily drahé materiály a práce

Útlum stavebnictví po více než ročním růstu je způsoben především rostoucími cenami materiálů a prací, hypoték i inflací a klesajícím zájmem poptávky na realitním trhu. Na náklady staveb mají vliv také rostoucí ceny energií, uvedli analytici, které dnes ČTK oslovila.

Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. V červnu rostla podle revidovaných údajů o 1,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Stavební výroba se snížila meziměsíčně skoro o tři procenta. Nejde o nahodilý jeden výsledek, protože útlum ve stavebnictví je patrný už vlastně od začátku roku. Ve srovnání s rokem 2019 je jeho produkce nižší o 3,5 procenta," uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Creditas.

Na útlum mají vliv rostoucí náklady na výstavbu, například některé materiály zdražily meziročně o více než 100 procent. Stoupající inflace a rostoucí úrokové sazby hypoték se podepisují pod menší zájem kupujících. "Což vede k tomu, že prodej nemovitostí je stále obtížnější," doplnil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Ceny nemovitostí tak začínají stagnovat či dokonce mírně klesat. Podle Dufka by útlum hypotečního trhu mohl vést k odkládání některých projektů.

Dostupnost stavebních materiálů se sice podle stavbařů mírně zlepšila, ale rizikem jsou ceny těch, které jsou navázané na ceny energií a paliv. "Ty mají vliv jednak na náklady staveb, ale hlavně omezují možnosti investorů. V těchto podmínkách je velmi obtížné plánovat rozpočty dlouhodobých projektů," upozornil Michal Jurka, prezident Skanska Central Europe.

Podle Dufka vysoké ceny materiálů a prací nutí firmy i veřejný sektor přehodnocovat dřívější zakázky, čemuž nasvědčuje pokles výkonu v inženýrském stavitelství. Dodal, že se změna ekonomické situace podepisuje i na bytové výstavbě a v posledních měsících se začíná stavět mnohem pomaleji. "A to zejména v hlavním městě a ve středních Čechách, kde se v posledních letech prudce nemovitosti v důsledku slabé nabídky zdražovaly," řekl.

Podle Petera Markoviče, generálního ředitele Xelly (výrobce Ytongu pro ČR a Slovensko), není problém ve výstavbě samotné, ale ve finanční nedostupnosti bydlení kvůli vysokým cenám a drahým hypotékám. Poukázal ale, že se rozjela spousta projektů pozastavených kvůli koronaviru. "Na celý sektor se v posledních třech letech valila řada negativních vlivů – od covidu přes rychle rostoucí ceny vstupů a jiných materiálů, chybějící zaměstnance až po současné rychle rostoucí ceny energií. České stavební firmy se s tím dokázaly vyrovnat a stále mají velmi silný odbyt," řekl.

I Dufek očekává, že stavebnictví má stale šanci na pozitivní obrat. Základním předpokladem podle něj však bude schopnost čerpat peníze z evropských fondů, včetně tzv. fondu obnovy. "Jak se v tomto směru bude Česku dařit, je otázkou," řekl Dufek.

Témata: stavebnictví

Třetina firem v Česku v reakci na zdražování energií omezí vytápění

27.09.2022 14:48 Téměř třetina firem v Česku omezí v reakci na zdražování energií vytápění firemních prostor, tedy…

Šmejc mění nejužší vedení PPF

27.09.2022 09:22 Jiří Šmejc, který se stal v polovině června ředitelem skupiny PPF, mění nejužší vedení firmy. Novým…

Reuters: Pět zemí EU požaduje zákaz dovozu diamantů z Ruska. Co na to…

26.09.2022 03:46 Polsko, Irsko, Litva, Estonsko a Lotyšsko požadují, aby Evropská unie přestala z Ruska dovážet…

ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech,…

25.09.2022 10:25 Bankovní rada ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, tedy na…

Ekonomice hrozí recese. Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se…

23.09.2022 10:59 Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v září prohloubil, ekonomice hrozí recese. Výrobní…

Ceny plynu by se v EU mohly podle studie do roku 2026 výrazně snížit

22.09.2022 16:13 Budování evropských terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG) přinese od roku 2024 úlevu od vysokých…

Zhruba 80 procent podniků nemá na příští rok zafixované ceny energií

22.09.2022 15:12 Aktualizováno Na příští rok má zafixované ceny elektřiny asi pětina firem, u plynu má zajištěn kontrakt 22…

Banky nechtějí podléhat mimořádné dani, nabízí až 50 miliard Kč na podporu…

22.09.2022 12:28 Aktualizováno Česká bankovní asociace (ČBA) nabízí podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z…

Japonská vláda začala intervenovat na obranu slabé měny

22.09.2022 11:39 Japonská vláda začala na devizových trzích intervenovat na obranu měny, která vytrvale oslabuje a…

Meta chce v příštích měsících snížit náklady minimálně o deset procent

22.09.2022 09:35 Americká internetová společnost Meta hodlá v příštích měsících snížit náklady minimálně o deset…

Související:

Nejnovější