Steinmeier se omluvil za selhání při olympiádě v roce 1972

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes požádal o odpuštění pozůstalé po obětech teroristického útoku palestinského komanda na izraelské olympioniky v září 1972. Na vzpomínkové ceremonii v bavorském Fürstenfeldbrucku za účasti izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga a příbuzných obětí prohlásil, že Německo nedokázalo izraelské sportovce ochránit.

Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier rovněž označil za hořké, že se neomluvilo současné vedení Palestiny a také Libye, kde útočníci měli podporu.

"Jako hlava tohoto státu a jménem Spolkové republiky Německo vás prosím o odpuštění za nedostatečnou ochranu izraelských atletů při tehdejších olympijských hrách a za nedostatečné objasnění poté," řekl Steinmeier. Prezident, který na úvod projevu přečetl jména jedenácti zabitých izraelských sportovců a německého policisty, řekl, že nelze pozůstalým vynahradit to, co se na olympiádě stalo, a ani to, co následovalo poté. "Odmítání, ignorace a nespravedlnost. Stydím se za to," řekl.

Tragédii podle Steinmeiera provázela tři německá selhání. Prvním bylo to, že Německo nedokázalo zajistit bezpečnost her, následoval tragický útok jako druhé selhání a třetím selháním pak podle prezidenta bylo následné mlčení a zapomnění.

Steinmeier zdůraznil, že útočníci nebyli z Německa. "Odpovědnost za tyto vraždy nesou palestinští zločinci a jejich libyjští pomocníci. Je velmi hořké, že od dnešního politického zastoupení těchto zemí nepřišlo ani slovo účasti, ani slovo lítosti," řekl. Dodal, že připsáním odpovědnosti útočníkům se Německo svého podílu viny nezříká.

Německý prezident řekl, že olympijské hry v Mnichově v roce 1972 měly být znamením důvěry tehdy ještě mladé spolkové republice, která se vyrovnávala s temnou nacistickou minulostí. "Hry v Mnichově měly být něco úplně jiného než poslední olympiáda v Německu v roce 1936, kterou nacisté využili k bombastické propagandistické přehlídce a při které bez jakéhokoli studu a skrupulí zneužili olympijskou ideu," řekl.

Palestinští teroristé zaútočili na izraelské sportovce 5. září 1972. Dva zabili v olympijské vesnici a dalších devět vzali jako rukojmí. Všichni zajatí sportovci zemřeli při nepovedené osvobozovací akci na vojenském letišti Fürstenfeldbruck v Bavorsku. O život přišel také jeden německý policista a pět teroristů.

Konání dnešní společné piety umožnila dohoda německé vlády s příbuznými obětí na odškodnění. Německo na to vyčlení 28 milionů eur (687 milionů korun), z toho poskytne spolková vláda 22,5 milionu, Bavorsko pět milionů a Mnichov 500.000 eur. Součástí dohody je i ustavení komise německých a izraelských historiků, která událost ze září 1972 společně vyhodnotí, zveřejnění spisů a přijetí politické odpovědnosti. K té se již političtí představitelé přihlásili.

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Měřicí stanice zachytily silné výbuchy v místech následných úniků plynu z…

27.09.2022 16:06 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Související:

Nejnovější