Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes požádal o odpuštění pozůstalé po obětech teroristického útoku palestinského komanda na izraelské olympioniky v září 1972. Na vzpomínkové ceremonii v bavorském Fürstenfeldbrucku za účasti izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga a příbuzných obětí prohlásil, že Německo nedokázalo izraelské sportovce ochránit.
Steinmeier rovněž označil za hořké, že se neomluvilo současné vedení Palestiny a také Libye, kde útočníci měli podporu.
"Jako hlava tohoto státu a jménem Spolkové republiky Německo vás prosím o odpuštění za nedostatečnou ochranu izraelských atletů při tehdejších olympijských hrách a za nedostatečné objasnění poté," řekl Steinmeier. Prezident, který na úvod projevu přečetl jména jedenácti zabitých izraelských sportovců a německého policisty, řekl, že nelze pozůstalým vynahradit to, co se na olympiádě stalo, a ani to, co následovalo poté. "Odmítání, ignorace a nespravedlnost. Stydím se za to," řekl.
Tragédii podle Steinmeiera provázela tři německá selhání. Prvním bylo to, že Německo nedokázalo zajistit bezpečnost her, následoval tragický útok jako druhé selhání a třetím selháním pak podle prezidenta bylo následné mlčení a zapomnění.
Steinmeier zdůraznil, že útočníci nebyli z Německa. "Odpovědnost za tyto vraždy nesou palestinští zločinci a jejich libyjští pomocníci. Je velmi hořké, že od dnešního politického zastoupení těchto zemí nepřišlo ani slovo účasti, ani slovo lítosti," řekl. Dodal, že připsáním odpovědnosti útočníkům se Německo svého podílu viny nezříká.
Německý prezident řekl, že olympijské hry v Mnichově v roce 1972 měly být znamením důvěry tehdy ještě mladé spolkové republice, která se vyrovnávala s temnou nacistickou minulostí. "Hry v Mnichově měly být něco úplně jiného než poslední olympiáda v Německu v roce 1936, kterou nacisté využili k bombastické propagandistické přehlídce a při které bez jakéhokoli studu a skrupulí zneužili olympijskou ideu," řekl.
Palestinští teroristé zaútočili na izraelské sportovce 5. září 1972. Dva zabili v olympijské vesnici a dalších devět vzali jako rukojmí. Všichni zajatí sportovci zemřeli při nepovedené osvobozovací akci na vojenském letišti Fürstenfeldbruck v Bavorsku. O život přišel také jeden německý policista a pět teroristů.
Konání dnešní společné piety umožnila dohoda německé vlády s příbuznými obětí na odškodnění. Německo na to vyčlení 28 milionů eur (687 milionů korun), z toho poskytne spolková vláda 22,5 milionu, Bavorsko pět milionů a Mnichov 500.000 eur. Součástí dohody je i ustavení komise německých a izraelských historiků, která událost ze září 1972 společně vyhodnotí, zveřejnění spisů a přijetí politické odpovědnosti. K té se již političtí představitelé přihlásili.
Tomáš Vartecký se v posledních mnoha měsících po rozchodu s populární zpěvačkou Annou K. stal opakovaně středem pozornosti. Jinak tomu není ani v těchto dnech, kdy za neznámých okolností zmizel z internetu jeho profil na sociální síti.
Tragickým případem se od středečního večera zabývá policie na jihu Čech. Kriminalisté prověřují úmrtí nezletilého chlapce v Táboře. Údajně pracují s verzí, že došlo k násilnému trestnému činu.
Počasí o víkendu nepřinese nijak výrazné oteplení. Podle ČHMÚ.cz se ráno budou hojně objevovat mrazíky, odpoledne pak teploty vyrostou na maximálně 20 stupňů.
Rozlučka s hercem, producentem a dlouholetým prezidentem karlovarského filmového festivalu Jiřím Bartoškou (†78) v pražském Rudolfinu byla pro mnohé zúčastněné překvapivá. Namísto očekávané vystavené rakve s ostatky zesnulého na pódiu Dvořákovy síně se návštěvníkům naskytl pouze symbolický výjev: čestnou stráž tvořilo deset Křišťálových glóbů, hlavních cen festivalu, který Bartoška po desetiletí vedl.
Česko se v úterý loučilo s Jiřím Bartoškou, jehož dobrou přítelkyní z hereckého prostředí byla i Dagmar Havlová. Na kolegu zavzpomínala už po jeho smrti. Nyní oznámila, že se zúčastní i prvního ročníku karlovarského festivalu po Bartoškově odchodu.
Princ Harry obvinil britský bulvární deník The Sun z toho, že z pomsty zveřejnil lživý a ponižující článek, který jej spojoval s americkým rapperem Seanem „Diddym“ Combsem v rámci vysoce sledovaného případu obchodování se ženami. Informace vyplývají z nově zveřejněného soudního dokumentu, který je součástí širšího sporu mezi vévodou ze Sussexu a vydavatelstvím News Group Newspapers (NGN), patřícímu do impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha.
Jihomoravští hasiči ve středu zasahovali u požáru v průmyslovém areálu v Hustopečích na Břeclavsku. Desítky lidí se musely evakuovat, událost se naštěstí obešla bez zranění. Hasičům se povedlo uchránit majetek za 50 milionů korun.
Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální.
Česko se v úterý naposledy rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou, od jehož smrti zítra uplynou dva týdny. Veřejné poslední rozloučení v Rudolfinu přitom zdaleka nebylo jedinou akcí, kterou rodina připravila k uctění památky zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Vlaky na koridorové trati mezi Prahou a Pardubicemi zastavila srážka soupravy s osobou. O nehodě jsme informovali. Podle nejnovějších informací se jednalo o nehodu tragickou. Sražená osoba nepřežila.
Karel Šíp už za několik dní oslaví 80. narozeniny a letos ho čeká také připomínka dvacetiletého výročí od odvysílání první epizody Všechnopárty. Moderátorovi ale nyní neuniklo, že některým televizním divákům leze krkem. Kromě nových dílů talk show se totiž pravidelně objevují ve vysílání i reprízy.
Slavného pacienta měli v uplynulých dnech v jedné z pražských nemocnic. Jan Bendig se potýkal s náhlou bolestí břicha a nakonec se rozhodl vyrazit k lékaři. Skončil na operačním sále.