Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem ve Lvově na západní Ukrajině. S oběma lídry Erdogan jednal o možném ukončení války s Ruskem.
Zelenskyj označil Erdoganovu návštěvu za silný signál podpory, možná jednání s Ruskem ale podmínil stažením ruských vojsk z Ukrajiny.
"Byli jsme a stále jsme po boku našich ukrajinských přátel," řekl podle agentury AFP po skončení jednání ve Lvově Erdogan. Sdělil také, že se svým ukrajinským protějškem i šéfem OSN projednával, jak využít pozitivní atmosféry vytvořené díky dřívější ukrajinsko-ruské dohodě o obilí k nastolení trvalého míru.
"Návštěva tureckého prezidenta na Ukrajině je silný signál podpory od tak silného státu," uvedl po schůzce Zelenskyj na sociální platformě Telegram. Podle agentury Reuters také řekl, že jednání s Ruskem budou možná až ve chvíli, kdy ruské síly opustí nezákonně okupované ukrajinské území.
Zelenskyj doplnil, že s Erdoganem projednával možnosti, jak zlepšit ukrajinsko-ruskou dohodu o vývozu obilí z ukrajinských přístavů, kterou na konci července pomohlo zprostředkovat OSN a Turecko. Dalším tématem jednání podle něj byla situace v Záporožské jaderné elektrárně, od níž je v posledních dnech hlášeno ostřelování. Erdogan v souvislosti s elektrárnou řekl, že si nepřeje zažít "nový Černobyl", tedy havárii podobnou té, která se odehrála v roce 1986 v ukrajinské černobylské jaderné elektrárně.
Turecko se snaží ohledně války na Ukrajině vystupovat jako neutrální prostředník. Válku sice odsoudilo, k západním sankcím uvaleným na Rusko se ale nepřipojilo. Neoznámilo ani oficiální vojenskou pomoc Kyjevu, přestože turecká firma Baykar, v jejímž vedení je také Erdoganův zeť, dodává na Ukrajinu bezpilotní letouny Bayraktar. Ty byly nasazeny hned v prvních hodinách od propuknutí ruské invaze a staly se jedním ze symbolů ukrajinského odporu.
Erdogan po dnešní schůzi řekl, že se Zelenským a Guterresem projednával také výměnu válečných zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a že později toto téma probere s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S ním se Erdogan začátkem měsíce setkal v Soči. Podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka se Putin s Erdoganem v Soči dohodli, že Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?