Stoltenberg promluvil o právu Kyjeva na sebeobranu i stíháčkách pro Ukrajinu

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg, foto: NATO
Marek Novotný 22. února 2024 14:20
Sdílej:

Ukrajinci mají v rámci sebeobrany právo útočit na legitimní ruské armádní cíle mimo území Ukrajiny, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE-RL).

Stoltenberg se o právu Kyjeva útočit na cíle v Rusku zmínil v části rozhovoru, která se týkala stíhaček F-16 pro Ukrajinu. Podle RFE/RL řekl, že záleží na každém členském státu aliance, zda letadla dodá, přičemž zdůraznil, že každý stát má jinou bezpečnostní politiku.

Napadené zemi přislíbili americké stíhačky Nizozemci, Dánové, Norové a Belgičané. Ukrajinci si od F-16 slibují, že díky nim získají nad ruským letectvem vzdušnou převahu. Stále však není jasné, kdy budou stroje předány. Podle nedávného vyjádření mluvčího ukrajinského letectva Jurije Ihnata se dodávky teprve chystají.

Stoltenberg v aktuálním rozhovoru prohlásil, že všichni si přejí urychlení dodávek. Zároveň upozornil, že čím lepší výcvik podstoupí ukrajinští piloti v zahraničí, tím efektivnější pak bude nasazení stíhaček v boji.

"Proto si myslím, že musíme poslouchat armádní odborníky, kdy přesně budeme schopni nebo kdy budou spojenci připraveni začít posílat a dodávat F-16," dodal generální tajemník NATO.

Stalo se
Počasí
Podzimní počasí

Jak bude po víkendu? Teplejší počasí v prosinci si už nejde představit

Druhý prosincový týden přinese do Česka výrazné oteplení, kdy denní maxima na několik dní překročí deset stupňů nad nulou. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Agáta Hanychová

Nejhorší zkušenost. Agáta Hanychová prozradila, co se stalo

Jako maminka má Agáta Hanychová největší trápení s nejmladší dcerou Rozárkou. Dlouho totiž vedla spory ohledně rozdělení péče o holčičku s jejím otcem Jaromírem Soukupem. Nyní se ale odehrálo úplně jiné drama. Rozárka totiž musela k lékaři. 

Zahraničí
Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Němci spouštějí revoluci ohledně armády. Mladí se chystají protestovat

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

České celebrity
Patrik Hezucký

Naplnil se nejsmutnější scénář. Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí.