Stoltenberg: Válka na Ukrajině může trvat "mnoho měsíců nebo dokonce let"

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby ve středu upozornil, že kvůli rozhodnutí Ruska soustředit se ve válce na Ukrajině na bojové operace na východě země se konflikt může protáhnout. Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že válka může trvat dlouho a ruský prezident Vladimir Putin podle něho nezměnil nic na svém cíli ovládnout celou Ukrajinu.

Jens Stoltenberg

"Skutečnost, že se (ruský prezident Vladimir) Putin soustředí na menší oblast zajisté představuje možnost, že násilí bude pokračovat, a v té části Ukrajiny by dokonce mohlo zesílit," řekl Kirby podle americké televize CNN. Dodal, že to může nastat, "protože očekáváme, že Ukrajinci v této oblasti, která jim patří a kde válčí osm let, budou nadále bojovat".

Rusko v posledních dnech stáhlo své jednotky z okolí Kyjeva a Černihiva a očekává se, že se nyní ve svém válečném úsilí zaměří na Donbas na východě Ukrajiny. Části dvou tamních oblastí - Doněcké a Luhanské - ovládají od roku 2014 proruští separatisté podporovaní Moskvou.

Šéf NATO Stoltenberg ve středu řekl, že je třeba být realisty a připravit se na to, že válka na Ukrajině může trvat "mnoho měsíců nebo dokonce let". Jím vedená aliance nemá žádná náznaky, že by se něco změnilo na tom, že Putin chce dostat pod kontrolu celé ukrajinské území a že chce "přepsat mezinárodní pořádek".

Ukrajinský generální štáb ve středu večer uvedl, že Rusko pokračuje v přípravách na útok s cílem získat kontrolu nad celou Doněckou a Luhanskou oblastí i nad azovským přístavem Mariupol, kde v katastrofálních podmínkách živoří desetitisíce lidí. Ukrajinské úřady připustily, že nemohou pomoci s evakuací lidí z města Izjum nebo do něj dodat humanitární pomoc, protože je zcela pod ruskou kontrolou, píše agentura Reuters.

Ukrajinský prezident v projevu zveřejněném v noci na dnešek na jeho facebookovém profilu řekl, že "budeme bojovat a nestáhneme se". Tak to podle něho bude do doby, než Rusko snahy o nalezení míru vezme vážně.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Aktualizováno Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Související:

Nejnovější