Stoltenberg: Rusko nesmí zvítězit ve válce na Ukrajině

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg, foto: NATO
ČTK 4. srpna 2022 12:37
Sdílej:

Válka na Ukrajině je pro Evropu nejnebezpečnějším okamžikem od druhé světové války a Rusko v ní nesmí zvítězit. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Aby Severoatlantická aliance a její členské země zabránily Moskvě ve vítězství, budou muset ještě dlouho podporovat Ukrajinu zbraněmi a další pomocí, uvedl Stoltenberg. "Je v našem zájmu, aby tento typ agresivní politiky neuspěl," řekl Stoltenberg ve svém projevu v rodném Norsku.

Stoltenberg označil invazi, kterou Moskva nazývá "zvláštní vojenskou operací", za útok na současný světový řád. NATO podle něj musí zabránit rozšíření války. "Jedná se o nejnebezpečnější situaci v Evropě od druhé světové války," dodal.

"Pokud prezidenta (Vladimira) Putina jen napadne udělat něco podobného zemi NATO, jako udělal Gruzii, Moldavsku nebo Ukrajině, pak se do toho okamžitě zapojí celá Severoatlantická aliance," uvedl Stoltenberg.

Stalo se
Světové celebrity
Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio to pořádně schytal. Teyana Taylor prozradila další podrobnosti

Letošní udílení Zlatých globů ovládlo video, které se okamžitě stalo virálním hitem. Kamera zachytila padesátiletého Leonarda DiCapria, jak u stolu neobyčejně animovaně a s humornými gesty něco vysvětluje svému doprovodu. Fanoušci na internetu okamžitě začali spekulovat, koho herec tak nadšeně bavil a co bylo tématem jejich hovoru. Záhadu nyní objasnila jeho kolegyně Teyana Taylor, která potvrdila, že onou osobou byla právě ona.

Světové celebrity
Princ William

Princ William si kvůli Harrymu najal pomocnou sílu

Princ z Walesu udělal v zákulisí nečekaný krok, který odborníci na vztahy s veřejností označují za mistrovský tah v budování vlastní image. Do svého týmu v Kensingtonském paláci angažoval Lizu Ravenscroftovou, špičkovou expertku na krizový management. Podle analýz nejde o panickou reakci na aktuální problém, ale o strategickou přípravu na blížící se návrat prince Harryho do Spojeného království.

Světové celebrity
Elon Musk

Musk spustil kvůli transgender komunitě právní bitvu o syna

Elon Musk se rozhodl zahájit právní bitvu o výhradní péči o svého ročního syna Romula, kterého má s Ashley St. Clair. Miliardář a šéf společností Tesla či SpaceX své úmysly oznámil na platformě X v reakci na příspěvky uživatelů, kteří jej k tomuto kroku vyzývali. Důvodem je Muskovo přesvědčení, že jeho syn je v ohrožení kvůli změně postojů jeho matky k transgender komunitě.

České celebrity
Jakub Železný

"Určitě má svolení." Jakub Železný si rýpl do slavného písničkáře

Jaromír Nohavica překvapil návštěvníky koncertu jiného písničkáře, když se objevil na pódiu a zazpíval písně The Beatles. Neuniklo to ani televiznímu moderátorovi Jakubu Železnému, který využil příležitosti a do hudebníka si rýpl.