Stoltenberga i Kišidu znepokojuje vojenské sbližování Ruska a Číny

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při své dnešní schůzce v Tokiu varovali před rostoucí vojenskou spoluprací Ruska a Číny. Slíbili zároveň posílení vztahů mezi NATO a Japonskem, napsala agentura Reuters.

Jens Stoltenberg

"Ruská invaze na Ukrajinu a sílící vojenská spolupráce Moskvy a Pekingu vytvořily nejnapjatější bezpečnostní situaci ve světě od druhé světové války," uvedli Stoltenberg a Kišida ve společném prohlášení. Šéf NATO do Japonska přicestoval z Jižní Koreje, kterou vyzval k zesílení vojenské podpory Ukrajině.

Stoltenberg a Kišida v komuniké rovněž vyjádřili obavy z ruských jaderných hrozeb, ze společných vojenských cvičení Ruska a Číny v blízkosti Japonska a ze severokorejského vývoje nukleárních zbraní.

"Ruské vítězství na Ukrajině by povzbudilo Čínu v době, kdy posiluje svou armádu, zastrašuje své sousedy a ohrožuje Tchaj-wan," prohlásil Stoltenberg. "Toto není jen evropská krize, ale výzva pro světový řád," řekl.

"Peking vývoj podrobně sleduje a učí se z něj, což může ovlivnit jeho budoucí rozhodnutí. To, co se dnes děje v Evropě, by se mohlo zítra dít ve východní Asii," dodal.

V prosinci japonská vláda schválila novou bezpečnostní strategii, která počítá s razantním zvýšením výdajů na zbrojení i s rozmístěním střel delšího doletu. Světová média tehdy uvedla, že Japonsko se tímto krokem odchyluje od svého poválečného, výhradně sebeobranného postoje. Současná pacifistická ústava Japonska vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

"Posílení spolupráce s NATO od námořní bezpečnosti přes kontrolu zbrojení po kyberbezpečnost dále pomůže reagovat na měnící se strategické prostředí," píše se ve společném prohlášení Stoltenberga a Kišidy.

V květnu bude Japonsko hostit summit skupiny G7, na němž bude podle očekávání ruská invaze na Ukrajinu hlavním tématem debaty. Předseda japonské vlády Kišida zvažuje, že by v únoru navštívil Kyjev, aby vyjádřil podporu Ukrajině v konfliktu, uvedla místní média.

Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, Putin s ním projedná Ukrajinu

20.03.2023 12:15 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, oznámily světové agentury s odvoláním na čínská…

EU by měla schválit společné nákupy munice pro Ukrajinu, řekl Borrell

20.03.2023 11:51 Země Evropské unie by se dnes v zájmu Ukrajiny i vlastních finančních úspor měly shodnout na…

Čína vyzvala ICC po vydání zatykače na Putina k objektivitě

20.03.2023 10:23 Čína dnes vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta…

Ukrajinci hlásí odražení 69 ruských útoků na východě země

20.03.2023 09:25 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem…

Putin tvrdí, že Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení krize

20.03.2023 08:10 Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident…

V Bratislavě skočili z okna muž a žena, v bytě pak policie našla mrtvé dítě

19.03.2023 21:17 Na bratislavském sídlišti Petržalka dnes s odstupem několika hodin přišli o život po pádu z okna…

Ukrajinské úřady hlásí po dalším ruském ostřelování zabité a zraněné…

19.03.2023 19:14 Nejméně tři civilisté dnes přišli o život a další dva vyvázli se zraněním z ruského ostřelování…

V USA se řeší spekulace o zatčení Trumpa, republikáni kritizují prokuraturu

19.03.2023 17:10 Mnozí představitelé americké Republikánské strany o víkendu vystupovali na podporu bývalého…

Česko nabízí Slovensko restaurátory kvůli obnově Banské Štiavnice

19.03.2023 16:38 Aktualizováno Situace po rozsáhlém požáru v Banské Štiavnici, který v sobotu poničil historické budovy v centru…

Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol

19.03.2023 15:35 Ruský prezident Vladimir Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol, které se stalo…

Související:

Nejnovější