Stovky demonstrantů žádaly v centru Prahy o výraznější pomoc Ukrajině

Několik stovek lidí se dnes vpodvečer sešlo na pražském Staroměstském náměstí, aby vyjádřili podporu Ukrajině a požádali o silnější vojensko-technickou pomoc pro tento stát. Na demonstraci nazvané Křídla pro Ukrajinu zazněl od řečníků požadavek na vytvoření bezletové zóny či chvála přístupu premiéra Petra Fialy (ODS), který odjel jednat do Kyjeva.

Demonstrace proti ruskému vpádu na Ukrajinu

Na akci, kterou uspořádala platforma Stojíme za Ukrajinou, dorazili demonstranti s modro-žlutými ukrajinskými vlajkami i s vlajkami Severoatlantické aliance. Třímali transparenty s nápisy jako „Běž domů, Ivane!“, "Airplanes for Ukraine" (Letadla pro Ukrajinu) či "Close the Sky" (Uzavřete nebe). Právě vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou podpořili v dnešních projevech senátoři Marek Hilšer z klubu STAN a Adéla Šípová (Piráti).

"Bezletová zóna je deštníkem, který může ochránit civilisty, kteří jsou nyní bombardováni. Je naše morální povinnost se jich zastat a nečekat," řekl Hilšer. „Kryse musíte šlápnout na krk dříve, než vám skočí na záda. Musíme hledat řešení, nesmíme hledat výmluvy," prohlásil.

Sociolog Fedor Gál pochválil předsedu vlády Fialu za "názor a odvahu". Zároveň zkritizoval prezidenta Miloše Zemana. "Probudil se až ve chvíli, kdy umírali lidé. Do té doby byl Putinova loutka, je spolupachatel," řekl k Zemanovu dlouhodobému sympatizování s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Mezi řečníky na pódiu se vystřídali také spisovatelka Tereza Boučková nebo Martin Svárovský, vedoucí programu bezpečnostních strategií centra Evropské hodnoty. Ten se vyslovil pro humanitárně-vojenskou akci i s rizikem zatažení dalších států do válečného konfliktu.

Organizátoři demonstrace na sociálních sítích uvedli, že pro Ukrajinu, která čelí ruské invazi, žádají například moderní protivzdušné systémy nebo dodávku letadel. Chtějí hledat nové a kreativní způsoby pomoci.

Připravili také otevřený dopis pro českou vládu a vlády západních zemí, v němž apelují na neustupování zlu. "Přestaňme se bát Putina. Je to Putin, kdo napadl suverénní zemi, je to Putin, kdo zastrašuje a vydírá svět - jadernými zbraněmi, kosmickým programem, zemním plynem, bombami," napsali. "Jako občané jsme připraveni na nepohodlí, připraveni na rizika," doplnili. Dopis, který podle jeho autorů podpořil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, bude možné podepsat jako online petici.

"Zatímco my nevíme, co dělat, a bojíme se jeho zloby a odplaty, Putin srovnává Ukrajinu se zemí. Bez lítosti vraždí i civilní obyvatelstvo, včetně dětí. Stejně bez lítosti nechává vraždit i své muže a chlapce, které do té nesmyslné války posílá. Nedopusťme, aby v tom pokračoval. Příště budeme na řadě my. Neustupujme zlu! Jako občané jsme připraveni na nepohodlí, připraveni na rizika. Prosíme, nebojte se odvážných činů, které Putinovu invazi a teror na Ukrajině zastaví. Jde o budoucnost nás všech!" napsali k petici organizátoři.

V závěru akce pozvali organizátoři veřejnost na demonstraci za Ukrajinu, která se uskuteční v neděli 3. dubna na Letenské pláni.

Minimální mzda by se příští rok mohla zvednout až o 2100 korun

23.09.2023 08:37 Ministerstvo práce a sociálních věcí chce příští rok zvýšit minimální mzdu o 1600 korun až 2100…

Pošta plánuje na konci letošního roku propouštění

22.09.2023 17:51 Česká pošta před několika dny oznámila, že v rámci probíhající transformace propustí na konci…

Poslanci se nedostali ke schvalování balíčku, Babiš kritizoval Fialu

22.09.2023 15:42 Dnešní zasedání Sněmovny se podle očekávání nedostalo k finálnímu hlasování o třetím čtení…

Blažek jmenoval nového vrchního státního zástupce v Olomouci

21.09.2023 19:10 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve čtvrtek na návrh nejvyššího státního zástupce Igora…

Na Prostějovsku vybuchl dům, jeden člověk zemřel

21.09.2023 16:59 V Otinovsi na Prostějovsku došlo ve čtvrtek po poledni k výbuchu domu, který poškodil i další…

Muž v Brně nožem napadl školačku, podle policie šlo o pokus o vraždu

21.09.2023 12:50 Brněnská policie vyšetřuje středeční napadení školačky jako pokus o vraždu na dítěti mladším…

Česká spořitelna propustí několik set svých zaměstnanců

19.09.2023 12:53 Česká spořitelna (ČS) v následujících devíti měsících propustí několik set svých zaměstnanců. Uvedl…

Na generálním štábu armády zasahují policisté z NCOZ

19.09.2023 09:38 Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují na…

Letošní milostivé léto využilo dosud 143 000 živnostníků a 32 000…

18.09.2023 16:07 V rámci třetího kola milostivého léta využilo dosud téměř 143 000 živnostníků a více než 32 000…

Sněmovna se chystá schvalovat úsporný balíček. Bude to trvat týdny, míní…

17.09.2023 16:04 Schvalování vládního úsporného balíčku, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí, může…

Související:

Nejnovější