Stovky milionů korun poskytly nadace a charity lidem postiženým loňským tornádem

Stovky milionů korun vybraných za uplynulý rok poskytly či stále poskytují nadace a charity obcím na jižní Moravě a jejich obyvatelům, které před rokem postihlo silné tornádo. Většinu peněz už organizace předaly lidem jako dary, za něž si mohli opravit dům či pořídit nové vybavení do domácnosti.

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Za darované peníze se také bude například stavět v Hruškách sociální bydlení pro ty, kteří nechtějí obec opustit, ale už si nedokážou postavit nový dům či rozbitý opravit. Peníze putovaly i na účty obcí, pomohly s obnovou zahrad a sadů, pomohly obnovit drobné podnikání či zázemí pro zájmovou činnost, řekly ČTK mluvčí charitativních organizací.

Ničivé tornádo se loni 24. června večer prohnalo Mikulčicemi, Hruškami, Moravskou Novou Vsí, Lužicí a hodonínskými částmi Pánov a Bažantnice. Zanechalo za sebou obrovskou materiální spoušť. O život přišlo šest lidí, stovky lidí byly zraněny.

Jen Diecézní charitě Brno se podařilo na pomoc po tornádu shromáždit od dárců přes 360 milionů korun, z nichž už vyplatila přes 272 milionů. Darovací smlouvy uzavřela s téměř 2000 domácnostmi a pomoc stále nekončí. V zasažených obcích dál pracují koordinátoři. "Provádějí šetření v domácnostech, organizují podpisy smluv či poskytují lidem informace. Kvůli současnému zdražovaní nejen stavebního materiálů je finanční pomoc stále potřeba," uvedla mluvčí charity Eva Bělocká. Podle jedné z koordinátorek je dobře, že poskytování pomoci neskončilo, protože se stále objevují lidé, kteří ji potřebují a dříve se například zdráhali o peníze požádat.

V Hruškách se bude ze zbývajících peněz ve sbírce stavět sociální bydlení. "Naši koordinátoři vytipovali desítku rodin a jednotlivců, převážně seniorů, pro které je možnost zůstat bydlet v obci velmi důležitá. Těm se snažíme toto přání splnit i proto, že si uvědomujeme, jak těžkým zážitkem prošli. Nechceme, aby byli navíc trvale vytrženi ze svého prostředí," řekl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Člověk v tísni shromáždil 192 milionů a více než polovinu už věnoval na obnovu bydlení. Organizace rozdělovala také okamžitou materiální pomoc. Pěti miliony korun podpořila přímo každou z postižených obcí a rozdávala vouchery do obchodního domu Ikea. "Přispěli jsme také na obnovu zahrad a sadů a na obnovu drobného podnikání a zázemí pro zájmovou činnost," řekla mluvčí Člověka v tísni Adriana Černá. Přímou pomoc nyní organizace postupně ukončuje a zbylých zhruba deset milionů korun ze sbírky SOS Morava použije od letošního června v dalších dvou letech na zmírňování dopadů extrémů počasí na jižní Moravě.

Nadace Via vyplatila přes 222 milionů ve třech fázích. Nejprve poskytla 25 milionů pěti postiženým obcím. Ve druhé fázi získaly pomoc poškozené domácnosti, více poškozené i opakovaně. "Pomoc jsme koordinovali s dalšími organizacemi, aby dostali všichni spravedlivě," řekla mluvčí nadace Hana Morávková. Třetí fáze začala v březnu. "Tornádo zasáhlo i psychiku lidí a narušilo sousedské vztahy. Cílem poslední výzvy nazvané Fond sousedské obnovy je, minimalizovat škodlivé dopady této mimořádné události na běžný sousedský život," dodala Morávková.

Dalších více než 73 milionů rozdělila nadace Adra, a to převážně domácnostem na obnovu zničených domů a vybavení domácností. Její dobrovolníci dlouhé týdny pomáhali s pracemi, které byly potřeba při obnově života v obcích. Pomáhaly i další organizace, například Diakonie, Nadace ČEZ, Nadace Českého rozhlasu, dobročinné akce pořádala i Česká televize. Řada sbírek se uskutečnila také na portále Donio. Pomoc posílaly i kraje a obce, stejně tak mnohé firmy, a to jak finanční, tak materiální.

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Aktualizováno Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Dneškem skončila platnost starších bankovek, lze je vyměnit

01.07.2022 12:14 Ode dneška již neplatí starší vzory bankovek v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995…

Fiala už přijel na zahájení předsednictví do Litomyšle

01.07.2022 12:03 Premiér Petr Fiala (ODS) dorazil do Litomyšle na oficiální zahájení předsednictví v Radě Evropské…

Hlavní bod českého předsednictví je Ukrajina, řekl Lipavský

01.07.2022 10:50 Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která…

Od začátku invaze na Ukrajinu vydalo Česko běžencům přes 386.000 víz

01.07.2022 09:08 Od únorového začátku ruské invaze vydalo Česko ukrajinským uprchlíkům více než 386.000 víz dočasné…

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila

01.07.2022 08:28 Aktualizováno Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 nových…

Praha znovu otevře uprchlické centrum, ve stanových městech je přes 200…

30.06.2022 19:28 Praha v pondělí 11. července znovu otevře krajské centrum pro uprchlíky z Ukrajiny, které uzavřela…

Řehka se chce zaměřit na okamžitou bojeschopnost české armády

30.06.2022 18:45 Aktualizováno Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka se chce ve funkci náčelníka generálního štábu…

Denní nárůsty nakažených se dál drží nad tisícovkou

30.06.2022 18:27 Aktualizováno V Česku se denní počty nově odhalených případů koronaviru drží třetí den za sebou nad tisícovkou.…

Vláda jedná o převodu firmy vlastnící zásobník plynu v Dambořicích

30.06.2022 17:45 Aktualizováno Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka jedná s českou vládou o převodu výkonu…

Související:

Nejnovější