Stovky policistů a hasičů odnesly protesty ve Francii zraněním

Francouzská policie, ilustrační foto.
Francouzská policie, ilustrační foto., foto: Pixabay
ČTK 2. dubna 2023 11:33
Sdílej:

Ve Francii bylo za poslední dva týdny během protestů proti důchodové reformě zraněno 1093 policistů, strážníků a hasičů. V rozhovoru s nedělníkem Le Journal du Dimanche to uvedl francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.

Jeho rezort v souvislosti s nepokoji eviduje také 2579 úmyslně založených požárů a 316 poškození veřejných budov, uvedla stanice BFM TV.

Prezident Emmanuel Macron a jím podporovaná vláda nakonec důchodovou reformu prosadili bez hlasování v dolní komoře parlamentu, což v ulicích francouzských měst vyvolalo eskalaci výtržností a násilností. Stávky a demonstrace začaly v polovině ledna, další je ohlášená na čtvrtek 6. dubna. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu. Svůj verdikt oznámí 14. dubna.

"Když se spojí násilí, vandalismus a krajní levice, je povinností pořádkových sil říct stop," uvedl Darmanin. "Odmítám ustoupit intelektuálnímu terorismu krajní levice, který spočívá v převracení hodnot: z výtržníků by se stali oběti a z policie agresoři," dodal ministr. Politici podle šéfa vnitra "postrádají razanci vůči krajní levici, ať už kvůli intelektuálnímu spříznění nebo ze zbabělosti".

Kvůli údajně "svévolnému zatýkání a zadržování" demonstrantů při protestech byly podány desítky stížností na úřady, demonstranti kritizují "policejní násilí". Darmanin na to reagoval prohlášením, že nikdy neváhal potrestat ty, "kteří zneuctili svou vlastní uniformu". Policejní inspekce podle něj od začátku nepokojů zahájila 36 vyšetřování možného pochybení.

Stalo se
České celebrity
Taťána Kuchařová

Taťáně Kuchařové to s exmanželem nestačilo. Spustila další soudní spor

Taťána Kuchařová se do právních bitev pustila se vší vervou. Po žalobě ze strany bývalého manžela Ondřeje Gregora Brzobohatého se sama pustila do sporu s mužem, který s ní spolupracoval na poli PR. Modelka po dotyčném požaduje nemalou částku. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Američanka a aktivista. Co víme o podezřelých po požáru v Pardubicích

Nové informace se objevily o podezřelých v případu pátečního požáru v Pardubicích. Policie v úterý informovala o zadržení trojice osob, z nichž dvěma, které se nacházejí v Česku, byla soudem potvrzena vazba. První detaily se objevují i o ženě zadržené na Slovensku. 

Světové celebrity
Rihanna

Útočnice, která střílela na dům Rihanny, je obviněna z pokusu o vraždu

Pětatřicetiletá Ivanna Lisette Ortizová, která čelí obvinění ze střelby na dům zpěvačky Rihanny, ve středu 25. března před soudem prohlásila, že je nevinná. Žena z Floridy je obžalována z několika závažných trestných činů, včetně pokusu o vraždu. Incident se odehrál 8. března u sídla v Beverly Hills, které popová hvězda sdílí se svým partnerem A$AP Rockym a jejich třemi dětmi.

Světové celebrity
Bill Cosby

Bill Cosby před 54 lety zdrogoval a znásilnil servírku, zaplatí milionové odškodné

Americký komik a herec Bill Cosby byl v občanskoprávním sporu shledán vinným ze zdrogování a znásilnění bývalé servírky Donny Motsinger. Rozsudek přichází neuvěřitelných 54 let po incidentu, který se odehrál v roce 1972. Porota v Santa Monice po třídenním jednání nařídila osmaosmdesátiletému Cosbymu zaplatit oběti odškodné ve výši přesahující 19 milionů dolarů.