Růst cen pohonných hmot v ČR výrazně zpomalil, až takřka ustal. Cena benzínu i nafty se v uplynulém týdnu zvýšila pouze o jednotky haléřů. Předtím přitom stoupala prakticky nepřetržitě od začátku letošního roku. Litr benzínu za tu dobu zdražil z necelých 28 korun na aktuálních 33,73. Nafta zdražila z necelých 27,50 koruny za litr na 31,66. Informuje server Lukáš Kovanda.
Důvodem zpomalování cenového růstu pohonných hmot v ČR je zastavení zdražování ropy, k němuž došlo během července. Ropa Brent je nyní o necelé jedno procento levnější než začátkem měsíce, když se prodává za cenu lehce nad úrovní 75 dolarů za barel. Během července se totiž postupně zhoršují vyhlídky globální ekonomiky, neboť zejména asijské země – z nichž mnohé jsou významnými čistými dovozci ropy – se potýkají s další vlnou šíření covidu, tentokrát takzvané delta mutace.
K poklesu cen ropy ale přispívá nejen probíhající či vyhlížený útlum poptávky či obava z něj, ale také situace na nabídkové straně. Klíčoví tradiční ropní těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem totiž během července překonali své rozpory a shodli se na navyšování těžby, a to už od srpna. Navíc někteří z těžařů se dočkali vyšších základních těžebních kvót, které žádaly zejména Spojené arabské emiráty, člen kartelu OPEC. Kartel a jeho spojenci se o předminulém víkendu tedy dohodli na koordinovaném, postupném navyšování těžby od srpna dále, což vyvolává další tlak na pokles cen ropy.
V příštím týdnu tak je třeba počítat se stagnací, případně opět jen s nepatrným nárůstem cen pohonných hmot v ČR. Ani kurs korun k dolaru totiž do situace výrazněji nepromlouvá, neboť dolar teď vyjde na 21,56 koruny, tedy na stejně jako začátkem července. Stabilita kursu upevňuje vyhlídku stagnace cen pohonných hmot v ČR.
Zpomalení až zastavení cenového růst nastane i v dalších zemích, do nichž čeští řidiči často cestují. Benzín je tradičně výrazně levnější než v ČR v Bulharsku a Rumunsku. Levněji jej v červenci řidiči tankují ale také v Polsku, Slovinsku a Maďarsku. Cenově srovnatelný je benzín v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku a tradičně v Německu či Itálii je pak dražší než v ČR. Řidiči dieselů tankující v ČR jsou na tom lépe, neboť levněji mohou naftu koupit ze zemí EU pouze v Bulharsku a Rumunsku. V Polsku je její cena prakticky srovnatelná s cenou v ČR. Ve všech dalších zemích EU je nafta dražší než v ČR.
Americká popová hvězda Ariana Grande podala u soudu v Los Angeles žalobu na dva dosud neidentifikované hackery, kteří se neoprávněně nabourali do počítačů a mobilních zařízení jejích spolupracovníků.
Americký hudební magnát Sean „Diddy“ Combs skončil na samotce poté, co se ve vězení dostal do ostrého konfliktu s jiným chovancem. K potyčce došlo ve federální věznici Fort Dix v New Jersey, kde si šestapadesátiletý producent odpykává svůj trest. Celou roznětkou měly být slovní urážky na adresu známého rappera, který se rozhodl nenechat si situaci líbit a vzal spravedlnost do vlastních rukou.
Čištění uší vatovými tyčinkami se pro jedenadvacetiletou Skye van Rensburgovou z Winsfordu změnilo v šestiletou noční můru. Mladá matka zůstala po nešťastné manipulaci s tyčinkou prakticky hluchá na jedno ucho a trpěla nesnesitelnými bolestmi. Svým příběhem nyní varuje ostatní před běžnou hygienickou pomůckou, která může způsobit trvalé následky.
Jaroslav Dušek dnes patří mezi neodmyslitelné tváře kultovní komedie Pelíšky. Jako učitel Saša Mašlaň ve filmu exceluje, málokdo však ví, že herec na tuto roli kývl z jednoho velmi specifického důvodu. Lákala ho totiž závěrečná scéna, která měla být vrcholem celého snímku i jeho postavy. K jeho velkému zklamání ji však diváci nikdy nespatřili.
Horor na dovolené s dětmi zažila Ornella Koktová. Jednoho z potomků začaly trápit zdravotní potíže, které se na první pohled nejevily moc závažně. Lékaři ale přistoupili k léčbě, která známou influencerku dost překvapila.
Simona Krainová už nám mnohokrát dokázala, že nemá problém komukoliv oponovat. Tentokrát se dostala do křížku s Anetou Vignerovou, která se rozhodla vystoupit proti nejrůznějším estetickým úpravám, jako je například botox.
V Česku již zítra nastoupí další vlna tropických veder. Podle meteorologů se lidé musí připravit na vysoké teploty s možným vlivem na zdraví člověka, zvýší se také riziko vzniku a šíření požárů. Vyplývá to z úterní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko během uplynulého víkendu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel výtvarník, bývalý šéf Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění Milan Knížák. Dobře se vědělo o jeho blízkém vztahu s jedním z bývalých prezidentů. Jak bude na Knížáka vzpomínat Václav Klaus?
Českou hudební scénu na konci července zasáhla další smutná zpráva. Ve věku 50 let zemřel Petr Slavík, zpěvák plzeňské skupiny Mash. Podle dostupných informací nepřežil vážnou dopravní nehodu, která se stala v sobotu na dálnici v sousedním Rakousku.
Anna Geislerová se před časem zúčastnila filmového natáčení v prostředí, kterému by se mnozí lidé raději vyhnuli obloukem. Sympatická herečka si však na nic nestěžuje, bylo jí podle vlastních slov moc dobře.
Trend ve vývoji počasí se po chladném minulém týdnu obrací. Meteorologové očekávají, že po většinu srpna bude panovat nadprůměrné teplo. Srážek bude spíše méně, než bývá zvykem. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Marek Eben se poprvé proslavil jako herec, ale dnes je více vnímán jako moderátor. V životě jednoho ze slavných kolegů má ještě úplně jinou roli. Kdo považuje Ebena za svého strážného anděla?