Střelec v nákupním centru v Kodani zabil tři lidi, čtyři jsou v kritickém stavu

střelba v Dánsku
střelba v Dánsku, foto: Profimedia
ČTK 4. července 2022 11:20 | akt. 4. července 2022 16:03
Sdílej:

Střelec v nákupním centru v Kodani v neděli večer zabil tři lidi a několik dalších lidí zranil, čtyři zranění jsou v kritickém stavu, oznámil šéf kodaňské policie. Policie už v neděli informovala o mrtvých a zraněných, počty ale neuvedla. Podle ní případ zřejmě nesouvisí s terorismem, informovala agentura Reuters.

Krátce po činu policisté zadrželi 22letého dánského občana, který dnes absolvoval předběžný výslech u městského soudu, a poté byl poslán na 24 dní do vazby. Muž, který byl obviněn z vraždy a pokusu o ni, bude zadržován na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny, upřesnila dánská policie.

Šéf kodaňské policie Sören Thomassen uvedl, že motiv střelce není znám a že policie nemá žádné náznaky, že by do útoku byl zapojen ještě někdo další.

Oběťmi jsou dva dánští občané - 17letý chlapec a 17letá dívka - a 47letý Rus. Čtyři další lidé - dva dánští a dva švédští občané - utrpěli závažná střelná poranění. Jejich stav je podle Thomassena kritický, ale stabilizovaný. Šéf kodaňské policie dodal, že několik dalších lidí se lehce zranilo, když utíkali z nákupního centra.

Své oběti si podle Thomassena střelec patrně vybral náhodně. Upřesnil také, že nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o čin s teroristickým či rasistickým pozadím. V předchozím nočním prohlášení policie terorismus nevylučovala. Pravděpodobný střelec se podle Thomassena v minulosti léčil na psychiatrii.

Informaci o střelbě v nákupním středisku Fields, které se nachází nedaleko kodaňského letiště a patří k největším ve Skandinávii, policisté obdrželi krátce po 17:30 SELČ. Na místo vyrazilo mnoho těžce ozbrojených policistů, hasiči a záchranáři. Na záběrech ze sociálních sítí bylo vidět, jak lidé v panice utíkají z nákupního centra.

Dánská televize TV2 zveřejnila zrnitou fotografii údajného střelce - muže v šortkách, vestě a tričku bez rukávů, který v rukou nejspíše drží pušku.

Podle dnešního Thomassenova vyjádření našla policie u střelce v době útoku nůž a pušku, přičemž "přístup" měl kromě toho také k pistoli. K držení zbraní neměl povolení, uvedla agentura DPA.

"Nejprve jsem si myslela, že je to zloděj. Když jsem uslyšela střelbu, skočila jsem rychle za pult v obchodě," popsala dánské televizi Rikke Levandovská. "Střílel do lidí, ne do stropu ani do podlahy," dodala.

Kvůli střelbě byl také zrušen koncert britského zpěváka Harryho Stylese v nedaleké sportovní hale Royal Arena, který měl začít v osm večer. Organizátoři nejprve podle BBC oznámili, že bude posunut o hodinu, posléze ale akci zrušili z "bezpečnostních důvodů". Za dohledu policie poté směřovaly tisíce mladých hudebních fanoušků na zastávky veřejné dopravy.

Soustrast pozůstalým vyjádřila už i dánská premiérka Mette Frederiksenová. "Naše krásné a obvykle tak bezpečné hlavní město se ve vteřině změnilo," řekla premiérka v první reakci po útoku. Vyzvala také všechny obyvatele Dánska, aby v této těžké chvíli stáli při sobě. Královna Margrethe v prohlášení uvedla, že ji zprávy o střelbě "šokovaly". Dány vyzvala podobně jako předsedkyně vlády k jednotě.

Šokováni činem střelce v Kodani byli i finská premiérka Sanna Marinová, předseda norské vlády Jonas Gahr Störe či irský premiér Micheál Martin. Všichni tři rovněž vyjádřili hlubokou soustrast blízkým obětí.

Stalo se
České celebrity
Oskar Hes a Kateřina Bartuněk Hrstková ve StarDance 2024.

Ve StarDance nebude úřadující vítězka. Bartuněk Hrstková odhalila, jak to cítí

Ještě více než dva měsíce nás dělí od začátku další řady StarDance, ale mnozí lidé spjatí s touto televizní show už vědí, že tentokrát budou na parketu chybět. Patří k nim i úřadující vítězka, která přiznala jisté zklamání ze své absence. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Letní počasí může být i mrazivé, potvrzuje dnešní ráno

Jsme téměř na přelomu července a srpna, tedy uprostřed léta. Počasí je ale v posledních dnech poměrně chladné, což platí především v ranních hodinách. Místy dokonce padají minima pod nulu, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Mirai Navrátil se Sebastianem.

Mirai Navrátil přiznal kritiku ze strany blízkého člena rodiny

Radostnou vystřídala v osobním životě Miraie Navrátila smutná zpráva. Frontman jedné z nejpopulárnějších kapel se svěřil, že zemřela jeho milovaná babička. Zajímavé je, že nebyla až takovou fanynkou vnukovy hudby. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Může Harry zneužít schůzku s Karlem III.? Experti důrazně varují královskou rodinu!

Obnovení osobních kontaktů mezi britskou královskou rodinou a vévodou a vévodkyní ze Sussexu vyvolalo v zákulisí Buckinghamu nové obavy. Princ Harry a Meghan Markle se začátkem tohoto měsíce setkali s králem Karlem III. na jeho sídle Highgrove, kde panovník poprvé od oslav platinového jubilea královny Alžběty II. v roce 2022 viděl svá vnoučata, sedmiletého Archieho a pětiletou Lilibet.