Velvyslanec České republiky v Izraeli Martin Stropnický pochybil, když si nevyžádal dostatek informací k poslanecké delegaci, ve které byl i čelný představitel české dezinformační scény Žarko Jovanovič. Ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, to uvedl ministr Jan Lipavský (Piráti). Stropnický podle něj chybu uznal, nebude se opakovat. Lipavský považuje věc za vyřešenou.
Lipavský Stropnického za setkání s proruským aktivistou Jovanovičem kritizoval. V lednu na twitteru uvedl, že takovou návštěvu považuje za vážné pochybení. Fotografie ze setkání Stropnického s delegací vedenou poslancem SPD Janem Hrnčířem sdílel předtím místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), který vyzýval velvyslance k rezignaci. Stropnický tehdy Deníku N řekl, že neověřoval minulost a aktivity své návštěvy a nemůže mít přehled o dezinformační scéně v Česku.
"Po důkladném zhodnocení všech podkladů jsem rozhodl o tom, že pan velvyslanec Stropnický pochybil, když si nevyžádal dostatek informací o poslanecké delegaci, ve které byl i čelný představitel české dezinformační scény. Pan velvyslanec svoje pochybení uznal, za touto záležitostí nebyl zlý úmysl a chyba se už nebude opakovat. Tímto věc považuji věc za vyřešenou," uvedl dnes Lipavský.
Hrnčíř v lednu uvedl, že byl v Izraeli se svým asistentem a s několika podnikateli, kteří přiletěli po vlastní ose. Poznamenal, že dopředu nevěděl, že s nimi bude i Jovanovič, který, jak se ukázalo, měl cestu dokumentovat. Návštěvu u velvyslance Hrnčíř označil za zdvořilostní, Jovanovič u samotného jednání podle něho nebyl. "Při odchodu se u dveří s panem velvyslancem vyfotil," řekl.
Stropnický Deníku N řekl, že minulost a aktivity své návštěvy a toho, s kým se při ní fotí, předem neověřoval. "Nemohu mít přehled o tom, kdo působí v dezinformační sféře u nás," řekl. Dodal, že při návštěvách se chce fotit každý, je na to zvyklý. Deník N Jovanoviče řadí mezi klíčové postavy dezinformační scény, je podle něj známý svými proruskými postoji. V minulosti se účastnil akcí na ruské ambasádě v Praze.
Na ambasádě v Izraeli by měla letos Stropnického vystřídat diplomatka Veronika Kuchyňová Šmigolová. Loni v prosinci serveru Seznam Zprávy potvrdila, že má souhlas z izraelské strany. Na Blízký východ by měla odjet v létě, kdy se velvyslanci standardně střídají, uvedl server.
Stropnický byl v minulosti velvyslancem v Portugalsku, v Itálii a ve Vatikánu a od roku 2018 je velvyslancem v Izraeli. V lednu 2014 byl jako člen ANO jmenován ministrem obrany v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). V prosinci 2017 se stal místopředsedou vlády a ministrem zahraničí ve vládě Andreje Babiše (ANO).
Nadcházející státní návštěva krále Karla III. ve Spojených státech, která je naplánována na konec dubna, s sebou přináší i citlivá politická témata. Někteří američtí zákonodárci totiž veřejně vyzvali britského panovníka, aby se během své cesty setkal s oběťmi sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina. Podle informací magazínu People však k takovému setkání nedojde, a to z velmi konkrétních právních důvodů.
Vztahy mezi královnou Alžbětou II. a jejím vnukem princem Harrym byly v posledních letech jejího života mnohem napjatější, než se na veřejnosti zdálo. Nová biografie „Queen Elizabeth II: A Personal History“ od Huga Vickerse, dlouholetého přítele královské rodiny, přináší šokující detaily o tom, jak se zesnulá panovnice musela před Harrym a jeho ženou Meghan chránit.
Britský princ Harry, vévoda ze Sussexu, otevřeně podpořil nedávné průlomové rozsudky proti technologickým gigantům. Na globálním summitu o ochraně soukromí, umělé inteligenci a kybernetické bezpečnosti ve Washingtonu DC neskrýval své nadšení z toho, že velké korporace konečně čelí odpovědnosti. Reagoval tak na případy z minulého týdne, kdy poroty v USA nařídily společnostem Meta a YouTube zaplatit miliony dolarů za škody způsobené jejich platformami.
Policie od středy vyšetřuje podezřelé úmrtí dvou osob v Plzni. Podle dosavadních zjištění se na jejich smrti nepodílela další osoba. Kriminalisté pracují se dvěma vyšetřovacími verzemi.
Ornella Koktová v dokumentu, jenž se stal předmětem sporů s Agátou Hanychovou, otevírá i nepříjemné kapitoly. Ve vzpomínkách se tak vrátila k momentu, kdy jí po narození jednoho z potomků šlo doslova o život.
Taťána Kuchařová se nedávno pustila do dalšího soudního sporu, jehož aktérem tentokrát není Ondřej Brzobohatý. Proti modelce stojí jiný muž, který si v těchto dnech neodpustil zajímavý vzkaz určený někdejší Miss World.
Není žádným tajemstvím, že Veronika Žilková moc neumí sedět doma na zadku. Tentokrát se jí to ale svým způsobem vymstilo. Vyrazila si totiž na lyže, kde se podle vlastních slov srazila se snowboardistou. Část těla známé herečky to nepříjemně odnesla.
Velikonoce letos přicházejí na řadu hned na začátku dubna. Ani tentokrát se nic nemění na tom, že obchody nebudou ze zákona otevřené po celé období svátků. Kdy si lidé nenakoupí?
Dominika Gottová o sobě konečně dala vědět. Podle svých slov se má dobře, v jejím životě se nic zásadního nezměnilo. Přesto se potýká s jednou věcí, která ji momentálně trápí.
Návrat amerického rappera Kanyeho Westa na britská pódia vyvolal vlnu kontroverzí a ostré kritiky. Umělec, který si nyní říká Ye, byl oznámen jako hlavní hvězda všech tří večerů letošního ročníku festivalu Wireless v londýnském Finsbury Parku. Pro Westa půjde o první vystoupení ve Velké Británii po více než deseti letech, ovšem místo jednoznačného nadšení provází tuto zprávu spíše hněv a zklamání části veřejnosti.
Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.