Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů. Na druhém místě těsně skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s 29,4 procenty. S odstupem na třetím místě bylo hnutí ANO, které mělo 8,5 procenta hlasů, čtvrtá Strana zelených dostala 7,1 procenta.
Další strany získaly méně než pět procent hlasů, takže by je středoškoláci do Sněmovny neposlali. Hlasy odevzdalo 40.899 žáků z 312 středních škol po celé České republice. ČTK o tom dnes informovala společnost Člověk v tísni, která studentské volby od roku 2010 pořádá.
Volit mohli žáci starší 15 let. Školní volby se uskutečnily dnes a v pondělí. Věrně napodobovaly ty opravdové. Zasedly studentské volební komise a voliči museli prokázat svou totožnost. Po ukončení voleb komise sečetla platné hlasovací lístky a výsledky poslala k dalšímu zpracování sociologické agentuře Millward Brown.
Výsledky studentských voleb se od těch reálných v minulosti výrazně lišily. Podle ředitele vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karla Strachoty se ale po jedenácti letech jejich pořádání ukazuje, že volební preference studentů naznačují výsledek řádných voleb v dlouhodobější perspektivě. "Strany, jejichž obliba u studentů trvale narůstala, se dostávají nahoru i ve skutečných volbách. A naopak, strany s opačnou trajektorií výsledků ve volbách nanečisto, jdou dolů ve volbách skutečných,“ řekl.
U studentů by neuspěly některé současné parlamentní strany. SPD získala čtyři procenta hlasů, ČSSD 2,4 procenta a komunisté 2,3 procenta. Lépe než sociální demokrati uspěl u středoškoláků Volný blok s 3,3 procenta. Hnutí Přísaha dostalo dvě procenta hlasů a formace Trikolora Svobodní Soukromníci 1,9 procenta.
Podle Strachoty se také potvrdily již dřívější rozdíly v preferencích studentů z gymnázií, odborných škol a učilišť. Zatímco u gymnazistů by se ANO s 4,6 procenta hlasů do Sněmovny vůbec nedostalo, na učilištích skončilo druhé a podpořilo ho 16,4 procenta žáků. Studenti středních odborných škol a učilišť by navíc do Sněmovny poslali ještě hnutí SPD. Na odborných školách ho volilo pět procent žáků a mezi učni 9,9 procenta. Úspěch sklidili na učilištích i komunisté s 5,2 procenta hlasů.
Před sněmovními volbami v roce 2017 studentské volby vyhráli Piráti s téměř 25 procenty hlasů. Druhé hnutí ANO mělo 11,88 procenta hlasů, na dalších místech se umístily TOP 09 a SPD. Víc než pět procent potřebných pro vstup do Sněmovny získali od studentů ještě Zelení, ODS a hnutí Sportovci. Hlasy tehdy odevzdalo o 831 žáků méně než letos.
Člověk v tísni chce prostřednictvím studentských voleb přiblížit mladým lidem principy demokracie a seznámit je s volebním systémem, volebními programy i kandidátkami jednotlivých subjektů. Hlasování "nanečisto" podle zástupců společnosti zvyšuje zájem studentů o volby a politiku vůbec a napomáhá i větší účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Volby do Poslanecké sněmovny budou 8. a 9. října.
Od pondělí pokračuje Miloš Zeman po operaci tlustého střeva v rekonvalescenci doma. O víkendu by se však měl objevit na veřejnosti na pohřbu kardinála Dominika Duky. Lidem mezitím vysvětlil, v čem přesně spočíval zákrok, jemuž se podrobil.
Česko má před sebou víkend, který bude prodloužený. Na dva volné dny totiž naváže státní svátek v pondělí 17. listopadu, kdy si lidé připomenou pád komunistického režimu v tehdejším Československu. Jak budou otevřené obchody?
Buckinghamský palác údajně zvažuje klíčovou změnu týkající se pojmenování Andrewa Mountbattena Windsora. Poté, co byl šedesátipětiletý Andrew zbaven všech královských titulů, včetně titulu prince, byl znovu představen jako Andrew Mountbatten Windsor.
Princezna z Walesu, Kate Middleton (43), se v úterý 11. listopadu zúčastnila Vzpomínkové bohoslužby v Národním památníku arboretum, kde si připomněla Den příměří. Po ceremoniálu se jí naskytla příležitost setkat se s veterány, kteří sloužili během druhé světové války.
Princ Harry, vévoda ze Sussexu, se nečekaně objevil v předtočeném videu během Heroic Hearts Project Gala v Kalifornii, které se konalo v neděli. Na sobě měl britské vojenské medaile a mák, čímž vyjádřil hluboké spojení se svou vojenskou minulostí a s charitativní misí organizace.
Jakub Železný v poslední době už zdaleka není tak výrazný, jak býval v minulosti. Na startu nového týdne na sebe ale upozornil fotkou z nemocnice. Moderátor poděkoval strážcům zákona či zdravotníkům. Víme, co se mu přihodilo?
V Česku se po půl roce opět potvrdila přítomnost ptačí chřipky. Nemoc se prokázala u velkochovu na Vysočině, informovala Státní veterinární správa (SVS). Jde o druhé letošní ohnisko, poprvé se nákaza objevila v květnu v Čejkovicích v Jihomoravském kraji.
Dopravní situace v Praze se v posledních dnech stala tématem pro Michala Suchánka, jenž se s humorem pustil do končícího náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti). Politik se nedal a reagoval vlastním videem. Nyní už víme, že tím to celé neskončilo.
Prvního prosincového dne začne meteorologická zima. Do úvodních dnů závěrečného kalendářního měsíce už vidí i meteorologové. V následujících týdnech očekávají pozvolné ochlazování, vyplývá z nejnovějšího dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Tragická nehoda v úterý ráno zastavila provoz na dálnici D35 v Olomouckém kraji. Srazila se tam čtyři vozidla, jeden člověk přišel o život. Provoz se během dopoledne podařilo obnovit v jednom směru.
Česko se o víkendu rozloučí ve svatovítské katedrále se zesnulým kardinálem Dominikem Dukou. Před jeho smrtí se s ním marně snažila spojit i legendární herečka Jiřina Bohdalová. Vyvstává proto otázka, zdali se nezúčastní pohřbu duchovního.
Na Olomoucku se o víkendu stala tragická dopravní nehoda. Jeden člověk zemřel, dalších několik osob utrpělo zranění. Příčinou a okolnostmi nehody se zabývá policie.