Deště v minulém týdnu na části území Česka pomohly zemědělcům a alespoň částečně eliminovaly sucho v půdě do jednoho metru. Nejvýrazněji pršelo v severojižním pásu od Krkonoš a Jeseníků po jižní Moravu a východní část Vysočiny. Přesto je v půdě na velké většině území republiky deficit vláhy proti průměrnému stavu z let 1961 až 2010 a pro některé zemědělce už přišel déšť pozdě.
Rozložení srážek bylo minulý týden silně nerovnoměrné. Na Znojemsku napršelo dokonce přes 70 milimetrů za týden, na mnoha místech přes 25 milimetrů, ale při západní a východní hranici státu pouze do deseti milimetrů za týden.
Díky dešťům se zlepšil stav ve vrstvě do 40 centimetrů, do hlubších vrstev se voda zatím nedostává, protože ji rychle odčerpávají rostoucí rostliny. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti jsou aktuálně na 17 procentech území. Jde o jižní Čechy, především povodí Lužnice, o část Jesenicka. Sucho zůstává v Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, v hlubší vrstvě také v Polabí.
S ohledem na celkově suché jarní počasí zůstává deficit vody v půdě prakticky na celém území (zhruba 90 procent) s výjimkou Znojemska a jižního Brněnska. Tyto oblasti však patří dlouhodobě k nejsušším.
Aktuálně se rozhoduje o tom, jak velké ztráty na úrodě budou. V nížinách už obvykle na přelomu června a července či v první červencové dekádě začínají žně. Někde ještě mohou rostliny při dostatečné zásobě vody růst dohnat, někde už však rostliny živořily a zasychaly, některým zemědělcům nezbylo než porosty zaorat. Jak bude situace vypadat v nejbližších deseti dnech, je krajně nejisté.
Sucho není letos izolovaným problémem Česka, ale potýkají se s ním v úrodných oblastech i Slováci, sucho je v Maďarsku, severní polovině Německa a částečně i v Polsku a například také na dolním toku Dunaje, jak vyplývá z mapy na webu Intersucha.
Poslední dny zbývají z letošního dubna, už v pátek se rozběhne květen. Není tak divu, že meteorologové už tuší, jak v Česku bude po většinu následujícího měsíce. Prozradili to v nejnovějším měsíčním výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Charlotte Gottová je teprve na začátku kariéry, kdy spousta lidí vlastně neví, co chce a čeho chce dosáhnout. Dcera Karla Gotta ale dává najevo, že má jasno. Co je pro ni momentálně důležité?
Sportovní obojživelnice Ester Ledecká má za sebou sezonu, jejíž vrchol se nevydařil úplně podle představ. Ze zimních olympijských her v Itálii si tentokrát nepřivezla žádnou medaili. Není proto divu, že pro další ročník soutěží na lyžích i snowboardu plánuje zásadní změny.
Karel Šíp patří k dlouhodobě nejvýraznějším tvářím České televize, ale může se to změnit opravdu ze dne na den. Smlouva, kterou má totiž moderátor uzavřenou, mluví jasně. Co v dokumentu podle nejnovějších zjištění stojí?
Tragická nehoda se na závěr uplynulého víkendu stala na Uherskohradišťsku. Spolujezdkyně z osobního automobilu nepřežila jeho náraz do stromu. Další mladou ženu přepravil vrtulník s vážným zraněním do nemocnice. Případ vyšetřuje policie.
Dagmar Patrasová je členkou jedné z nejhvězdnějších rodin českého šoubyznysu. V dubnu už letos smutnila, ale dnes má aspoň malý důvod slavit. Na pondělí 27. dubna totiž připadají její kulaté sedmdesáté narozeniny.
Jak na tom je Jiří Adamec? V poslední době se to řešilo opakovaně a teď se to možná bude řešit znovu. Slavný režisér se totiž objevil na nové fotografii, kterou však nezveřejnil žádný ze členů jeho rodiny. Pochlubila se jí známá herečka, která s Adamcem spolupracovala.
Pro meteorology je květen, který odstartuje v pátek, posledním jarním měsícem. Poté i v Česku začne léto. Díky odhadům expertů ze zahraničí začínáme pomalu tušit, jaké bude. V Evropě by snad mohlo být nadprůměrně teplé.
Všechny tajenky před letošní StarDance už byly odhaleny. Televizní diváci se těší na podzimní přenosy a někteří už sázejí. Ve spolupráci s bookmakery tak dávají najevo, kdo jsou favorité čtrnácté řady. Nad všemi ostatními vyčnívají tři jména.
Dagmar Havlová patří k renesančním osobnostem, které nemusí být s karlovarským filmovým festivalem spojené jen prostřednictvím filmu. Letos se o tom návštěvníci přesvědčí. Oficiálním neziskovým partnerem 60. KVIFF totiž bude Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
Na kalifornském hudebním festivalu Stagecoach byla k vidění zajímavá podívaná, o kterou se postarala herečka Sydney Sweeney společně se svým partnerem, hudebním manažerem Scooterem Braunem. Hvězda seriálu Euforie se během vystoupení country zpěvačky Elly Langley nenechala zastavit davem a na atmosféru koncertu se podívala z netradiční perspektivy.
Popová legenda Madonna se na veřejnost obrátila s neobvyklou prosbou poté, co po svém vystoupení na festivalu Coachella přišla o několik ikonických součástí svého šatníku. Sedmašedesátiletá zpěvačka nyní žádá o pomoc při pátrání a za bezpečné vrácení ztracených věcí nabízí finanční odměnu. Bizarní na celé věci je, že pohřešované oděvy zřejmě nebyly ukradeny, ale vypadly z golfového vozíku.