Sunak a Trussová se střetli v otázce daní

Dva poslední kandidáti na křeslo britského premiéra a lídra Konzervativní strany Liz Trussová a Rishi Sunak se v pondělí utkali v televizní debatě, kde se střetli kvůli postoji k daním a veřejným výdajům. Současná ministryně zahraničí Trussová bývalému ministrovi financi Sunakovi například řekla, že jeho důraz na vyrovnání dluhu přivede britskou ekonomiku k recesi.

Rishi Sunak

"Zničit ekonomiku jen proto, aby se rychleji splatil dluh, by byla obrovská chyba," prohlásila Trussová, kterou citovala agentura Reuters.

Sunak, který tento měsíc rezignoval s vysvětlením, že nechce pokračovat ve skandály zmítané vládě premiéra Borise Johnsona, kritizoval naopak plány Trussové na snížení daní. Označil je za pouhý příval "cukru" pro ekonomiku, které ale pak zase rychle vyhládne.

Souboj o premiérský post proti sobě postavil Sunaka, který zvýšil daňové zatížení nejvíce od 50. let minulého století, a zastánkyni brexitu Trussovou, která naopak slíbila, že daně sníží. Ať už v sídle britských premiérů v Downing Street zasedne jeden, nebo druhý, ocitne se ve velmi těžkém postavení. Inflace v Británii spěje k 11 procentům, růst stagnuje, přibývá stávek a libra je vůči dolaru blízko historického minima.

Pondělní slovní přestřelka mezi Trussovou a Sunakem podtrhuje rozdělení v britské vládní Konzervativní straně ohledně toho, jakým způsobem řídit ekonomiku. Zatímco Trussová navazuje na Johnsonův přístup, že stát má hodně utrácet, Sunak tento přístup kritizuje.

"Někdo si opravdu myslí, že je rozumné půjčovat si ve velkém desítky miliard liber a dál přiživovat inflaci?" tázal se Sunak, který Trussovou často přerušoval. Ministryně zahraničí ale odmítla varování svého rivala jako šíření strachu.

Jméno nového britského premiéra se veřejnost dozví 5. září, do té doby zůstane ve funkci Johnson. Ten začátkem tohoto měsíce oznámil rezignaci po tlaku svých kolegů, kteří kvůli nespokojenosti začali Johnsonovu vládu opouštět.

Dva zbylí kandidáti se teď budou ucházet o přízeň členské základny Konzervativní strany napříč celou Británií. Asi 200.000 konzervativců rozhodne, koho z dvojice by raději viděli v čele vlády. Sunak v posledním hlasování obdržel 137 hlasů, Trussovou podpořilo 113 konzervativců.

Soud v USA nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova…

18.08.2022 21:55 Soud ve West Palm Beach na Floridě dnes nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby do poledne 25.…

OSN musí podle Zelenského zajistit ochranu Záporožské jaderné elektrárny

18.08.2022 20:44 Aktualizováno Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a…

Bouře v Rakousku má pět obětí včetně dvou dětí

18.08.2022 20:31 Aktualizováno Prudké bouře si dnes v Rakousku vyžádaly nejméně pět lidských životů. V jihorakouské spolkové zemi…

Na Charkov opět padaly rakety, zabily 17 osob

18.08.2022 19:59 Aktualizováno Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město…

Stojíme po boku Ukrajiny, řekl Erdogan po schůzce se Zelenským

18.08.2022 19:42 Aktualizováno Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s…

Chorvatsko investuje desítky milionů eur do zajištění zásobování plynem

18.08.2022 19:11 Chorvatsko investuje 180 milionů eur (4,4 miliardy Kč) do zásobování plynem. Vybuduje nový plynovod…

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

18.08.2022 18:57 Letošní požáry zničily v Evropské unii 700.000 hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla…

Rusko a Ukrajina se obviňují z přípravy provokace v Záporožské elektrárně

18.08.2022 18:52 Aktualizováno Moskva dnes obvinila Kyjev, že chce v pátek podniknout rozsáhlou provokaci v Záporožské jaderné…

Rusko tvrdí, že dál jedná s USA o výměně vězněné basketbalistky

18.08.2022 17:43 Moskva a Washington pokračují v neveřejných diplomatických jednáních o výměně vězňů, jejíž součástí…

Scholz při hovoru s izraelským premiérem odsoudil Abbásův výrok o…

18.08.2022 16:56 Německý kancléř Olaf Scholz dnes v telefonátu s izraelským premiérem Jairem Lapidem znovu odsoudil…

Související:

Nejnovější