Sunak chce, aby vláda šetřila. Přezkoumán bude i projekt jaderné elektrárny

Britská vláda se snaží snížit výdaje a přezkoumává mimo jiné i výstavbu jaderné elektrárny Sizewell C v hrabství Suffolk na východě Anglie. Informovala o tom dnes BBC. Plánovaná elektrárna měla zajišťovat až sedm procent celkové potřeby elektřiny v Británii, kritici však tvrdí, že bude drahá a její výstavba potrvá roky. Otazník visí i nad vysokorychlostní železnicí na severu Anglie.

Rishi Sunak

Vláda pod vedením nového premiéra Rishiho Sunaka má představit své daňové a výdajové plány 17. listopadu.

"Přezkoumáváme každý velký projekt, včetně Sizewell C," řekl BBC jeden z vládních úředníků. Jednání o získání finančních prostředků pro jadernou elektrárnu podle všeho ale pokračují. Očekává se, že elektrárna začne vyrábět elektřinu v roce 2030.

Mluvčí ministerstva financí uvedl, že realizace infrastrukturních projektů je prioritou. "Stavba trati HS2 (mezi Londýnem a Birminghamem) je v plném proudu, nepřekračuje rozpočet a umožní vytvořit 28.000 pracovních míst. V nejbližších letech také chceme schválit alespoň jeden velký jaderný projekt a usilujeme o urychlení realizace přibližně 100 velkých infrastrukturních projektů v celé Británii," řekl.

Nový ministr obchodu a energetiky Grant Shapps ale naznačil, že nedávné závazky bývalé premiérky Liz Trussové současná vláda s velkou pravděpodobností omezí. Trussová mimo jiní slíbila, že v severní Anglii vybuduje rozsáhlý železniční systém, teď se ale očekává, že plány na železniční trať označovanou Northern Powerhouse Rail budou zredukovány.

Elektrárně Sizewell C na pobřeží Suffolku dala vláda zelenou v červenci. "Plnou podporu" jí minulý měsíc přislíbili Trussová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Projektu se má zhostit francouzská energetická společnost EDF, která se podílí též na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C v hrabství Somerset. Elektrárna by podle EDF mohla vyrábět elektřinu asi pro šest milionů domácností.

Nové velké jaderné elektrárny jsou klíčovou součástí vládní strategie, která má pomoci snížit závislost Británie na fosilních palivech. Někdejší premiér Boris Johnson prohlásil, že jeho záměrem je postavit v příštích osmi letech osm nových reaktorů. Odklon od tohoto postoje by znamenal zásadní změnu v energetické politice.

Během letní kampaně na post lídra Konzervativní strany se Sunak zavázal, že bude podporovat Johnsonův plán na výstavbu osmi nových reaktorů, připomněla BBC. "Pokud je nám známo, na projektu (Sizewell C) se stále pracuje," uvedl zdroj z odvětví.

Téměř dva miliony Italů musí zaplatit pokutu, nenechaly se očkovat proti…

01.12.2022 09:42 Téměř dva miliony Italů budou muset zřejmě zaplatit pokutu sto eur (asi 2500 Kč) za to, že se do…

Extrémní počasí v Evropě. Meteorologové varují před vydatnými srážkami

01.12.2022 06:30 I čeští meteorologové upozorňují na tlakovou níži s nebezpečnými projevy, která ovlivní počasí v…

Zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min, bylo mu 96 let

30.11.2022 22:02 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle tiskové agentury Reuters o…

Zelenskyj zve Muska na Ukrajinu. Chce, aby se podíval na škody způsobené…

30.11.2022 21:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele…

Islámský stát oznámil zabití svého vůdce

30.11.2022 21:21 Aktualizováno Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to…

Většina Rusů je podle průzkumu pro vyjednávání

30.11.2022 21:00 Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes…

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou

30.11.2022 20:18 Aktualizováno Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce…

EU měla varovat Muska, že Twitteru hrozí zákaz kvůli moderování obsahu

30.11.2022 20:15 Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval…

Německo a Norsko chtějí, aby NATO chránilo podmořskou infrastrukturu

30.11.2022 18:46 Aktualizováno Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které…

Západ se podle Scholze nezalekne jaderných hrozeb Ruska, NATO je garant…

30.11.2022 18:36 Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci…

Související:

Nejnovější