Sunak jednal s předními představiteli zdravotnictví o krizi NHS

Britský premiér Rishi Sunak se dnes sešel s ministrem zdravotnictví Stevem Barclayem, zdravotnickými experty i dalšími lídry ve zdravotnictví, aby na krizovém jednání projednali situaci v přetíženém státním zdravotnickém systému NHS. Sunak rozhovory označil za "velmi hodnotné".

Rishi Sunak

Barclay po nich oznámil vznik nové služby pro lidi vyššího věku, kteří jsou sami doma a upadnou, i vznik "virtuálních nemocničních oddělení". O jednání informovala britská média.

Britským zdravotnictvím už od doby vrcholící pandemie covidu-19 zmítá krize, která se projevuje nedostatkem lékařů, sester i záchranářů, stávkami zdravotnických pracovníků a přetíženými ambulancemi a pohotovostmi, které vyzývají veřejnost, aby se na ně obracela jen v nejzávažnějších případech.

Sunak ve středu ve svém prvním projevu v novém roce slíbil, že sníží počet lidí čekajících na zdravotní péči. Krizi NHS celkově se však věnoval až v odpovědích na novinářské dotazy. Uvedl, že na nemocničních lůžkách leží až 30.000 lidí, kteří by ve skutečnosti mohli být v jiném typu pečovatelského zařízení nebo v domácí péči.

V projevu kladl premiér důraz na inovaci; ve stejném duchu dnes hovořil i ministr zdravotnictví Barclay, který zopakoval Sunakovu vizi "virtuálních nemocničních oddělení", tedy domácí léčby, která uleví přetíženému NHS.

Služba pro lidi, kteří upadnou, může pak podle Barclaye potenciálně ušetřit až 55.000 výjezdů ambulance ročně. Půjde jednak o prevenci pádu a jednak o snížení počtu lidí, kteří jsou po pádu přijati do nemocnice, ačkoliv to nepotřebují. Systém pod záštitou NHS již v některých částech Británie funguje, vláda by ale nyní mohla usilovat o jeho rozšíření na národní úroveň, píše Sky News.

"Vláda investuje do zdravotnictví rekordní sumy a nabírá rekordní počty nových lékařů i sester," řekla BBC Sunakova mluvčí a dodala, že "další kroky budou oznámeny později".

Přetíženým praktickým lékařům a nemocnicím mají podle vlády stále více ulevovat také diagnostická centra umístěná v nákupních centrech, na sportovních stadionech i dalších místech, kde lidé mohou podstoupit například vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) nebo rentgen končetiny. V září 2022 podle vlády tato centra zastala 11 procent veškeré diagnostické práce. Ambicí konzervativců je podíl zvýšit na 40 procent do roku 2025, píše BBC.

Vláda dnešní jednání označila jako "setkání nejlepších mozků z odvětví zdravotnictví a péče, kteří sdíleli znalosti a hledali praktická řešení". Opozice v čele s labouristy a liberálními demokraty naopak konzervativní vládu viní z podfinancování NHS už od roku 2010 a jejich současné návrhy charakterizuje slovy "příliš málo a příliš pozdě".

První krok k autonomii. Německo pustilo do provozu dálkově ovládané auto

07.02.2023 21:40 Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v…

Turecko a Sýrie evidují přes 7200 mrtvých, do pátrání se zapojují i Češi

07.02.2023 20:22 Aktualizováno Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura…

UNHCR: Zemětřesení zasáhlo oblast s největší populací uprchlíků na světě

07.02.2023 17:56 Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě.…

Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet

07.02.2023 16:06 Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet. Rozdělením dvou vládních úřadů vznikly čtyři…

Erdogan vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo zemětřesení, na tři…

07.02.2023 14:02 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo ničivé…

Zeman oficiálně zahájil návštěvu Slovenska, věří v pokračování dobrých…

07.02.2023 13:32 Aktualizováno Přehlídkou jednotky čestné stráže zahájil dnes dopoledne prezident Miloš Zeman ve Vysokých Tatrách…

Rakousko i další země chtějí lepší ochranu vnějších hranic unie

07.02.2023 10:55 Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších…

Rusové se přeskupují a soustředí na útoky u pěti obcí, uvedl Kyjev

07.02.2023 10:01 Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u…

Turecko a Sýrii zasáhla dvě silná zemětřesení. Počet mrtvých překročil 3600

06.02.2023 22:04 Aktualizováno Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V…

Rusové ovládli část Bachmutu, připustil ukrajinský důstojník

06.02.2023 20:10 Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně…

Související:

Nejnovější