Švédské úřady povolily demonstraci, se kterou Turecko nesouhlasí

Švédsko
Švédsko, foto: Pixabay
Libor Novák 3. června 2023 13:20
Sdílej:

Švédské úřady povolily uspořádání demonstrace, na níž budou lidé v neděli protestovat proti tureckému prezidentovi a vstupu země do NATO. Ankara proti ní přitom protestuje a zvažuje, zda svolí k tomu, aby se severská země připojila do aliance.

"Zajistíme, aby všichni přítomní v neděli mohli uplatňovat svá práva chráněná ústavou, včetně svobody projevu," řekl mluvčí stockholmské policie Ola Osterling podle serveru The Local.

Demonstrace přichází jen pár dní poté, co švédský ministr zahraničí Tobias Billström řekl, že jeho země splnila všechny podmínky pro vstup do NATO a vyzval Turecko a Maďarsko, aby zemi umožnily připojit se k alianci.

"Je načase, aby Turecko a Maďarsko začaly ratifikovat členství Švédska v NATO. Nikdy to nebyl sprint, je to maraton a teď vidíme cíl," řekl Billstrom na setkání ministrů zahraničí NATO v norském Oslu podle AFP.

Dodal, že ve Švédsku vstoupí dnes v platnost nový protiteroristický zákon, což je poslední krok v rámci dohody podepsané s Tureckem. Je proto přesvědčen, že na setkání s tureckými představiteli v nadcházejících dnech dosáhne Švédsko významného pokroku v otázce členství v NATO. 

Otázku vstupu země do aliance řešil s Tureckem i americký prezident Joe Biden, který v úterý uvedl, že mu turecký prezident Erdogan v pondělním telefonátu zopakoval přání Ankary koupit stíhačky F-16 od Spojených států. Biden podle Reuters naopak chce, aby Ankara stáhla své námitky proti vstupu Švédska do NATO.

Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v loňském roce, čímž se zbavily dlouhodobé politické neutrality. Nabídky na členství musí být schváleny všemi členy NATO. Turecko a Maďarsko tak v případě Švédska ale ještě neučinily. 

Švédsko tak nadále, na rozdíl od Finska, čeká na přijetí do Severoatlantické aliance. Podle ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena bude dokončen vstup severské země do organizace během následujících týdnů. 

Blinken řekl, že vstup severské země do aliance může být dokončen v následujících týdnech. "Nemám pochyb, že se to může a musí stát," prohlásil podle CNN na tiskové konferenci se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem.   

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Britney Spears

Britney Spears nabízela policistům při zatýkání lasagne!

Na veřejnost se dostaly videozáznamy z březnového zatčení zpěvačky Britney Spears v Kalifornii, které zachycují momenty, kdy opakovaně odmítala opustit své vozidlo. Hlídka dálniční policie ji zastavila na základě telefonátu na tísňovou linku od jiného řidiče, který nahlásil, že její černé BMW kličkuje mezi dvěma jízdními pruhy. Zasahující policisté čtyřiačtyřicetileté popové ikoně sdělili, že z jejího auta cítí alkohol, a proto ji vyzvali k vystoupení z vozu kvůli provedení testu střízlivosti.

Světové celebrity
Katie Price

Otec „pohřešovaného“ manžela Katie Price prozradil, kde je jeho syn!

Otec „pohřešovaného“ manžela britské televizní osobnosti Katie Price prohlásil, že jeho syn Lee Andrews byl zatčen a nachází se v dubajském vězení. Sedmačtyřicetiletá modelka a hvězda reality show přitom ještě minulý víkend plnila stránky médií tvrzením, že o svém muži nemá již několik dní žádné zprávy a obává se, že mohl být unesen. Podle vyjádření Andrewsova otce Petera však jeho syna zadržely úřady Spojených arabských emirátů z dosud neupřesněných důvodů, přičemž rodina očekává, že je bude z výkonu trestu v nejbližší době telefonicky kontaktovat.

Světové celebrity
Rihanna

Rihanna se vložila do vyhrocené debaty ohledně populárního seriálu!

Zpěvačka Rihanna se vložila do spekulací ohledně obsazení nadcházející šestnácté řady reality show Skutečné paničky z Beverly Hills (The Real Housewives of Beverly Hills). Popová hvězda se pokouší přesvědčit televizní nováčka Amandu Frances, aby ze seriálu neodcházela, přestože se v kuloárech mluví o jejím možném konci. Frances, která se živí online podnikáním v oblasti seberozvoje, sdílela na platformě Threads snímek obrazovky se soukromou zprávou, kterou jí Rihanna poslala na Instagramu. Zpěvačka ji v ní naléhavě žádá, aby natáčení nevzdávala, a slíbila jí, že v další sezoně se dočká zadostiučinění, protože diváci jí zkrátka potřebují v pořadu vidět víc.

Světové celebrity
Miley Cyrus

Miley Cyrus dostala vlastní hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy!

Zpěvačka a herečka Miley Cyrus byla v pátek 22. května oceněna vlastní hvězdou na slavném Hollywoodském chodníku slávy. Třiatřicetiletá umělkyně se během svého děkovného projevu neubránila emocím a se slzami v očích poděkovala svým blízkým za dlouhodobou podporu. Vzkaz směřovala své rodině, přátelům i spolupracovníkům, kterým poděkovala za to, že při ní stojí nejen v jejích životních rozhodnutích, ale pomáhají jí čelit také jejím strachům. Na závěr své řeči dodala, že na tento den nikdy nezapomene, a oči plné slz následně zakryla slunečními brýlemi.