Švédsko plánuje zpřísnit protiteroristické zákony, píše Reuters

Švédsko, ilustrační foto.
Švédsko, ilustrační foto., foto: Pixabay
ČTK 2. února 2023 12:39
Sdílej:

Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by podle vlády mohla začít platit v červnu, má dát úřadům větší pravomoci při zadržování a stíhání osob, které podporují teroristické organizace, například prostřednictvím financování, informovala agentura Reuters.

Nedostatečný boj proti teroristickým organizacím Stockholmu vyčítá Turecko, které brání Švédsku ve vstupu do Severoatlantické aliance. O členství v NATO požádalo Švédsko společně s Finskem loni v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, souhlas se vstupem těchto severských zemí do aliance ovšem ještě nepodepsalo Turecko a Maďarsko. Za teroristickou organizaci Ankara považuje Stranu kurdských pracujících, milice YPG a jejich sympatizanty či příznivce duchovního Fethullaha Gülena.

"Dosud bylo složité stíhat lidi, pokud jejich činy nemohly být spojeny s konkrétním teroristickým činem," uvedl dnes švédský ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer. "Nový zákon pokryje všechny formy zapojení," dodal.

Podle Strömmera potřebu přísnějších zákonů ukázal útok v centru Stockholmu v roce 2017, při němž vjel řidič do chodců a zabil pět lidí.

Úroveň hrozby se dále zvýšila po lednovém incidentu, při němž dánsko-švédský ultrapravicový aktivista Rasmus Paludan spálil ve Stockholmu korán. Někteří muslimští radikálové pak Švédsko označili za legitimní cíl.

Po protestech ve Stockholmu, včetně toho Paludanova, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Švédsko by nemělo počítat s tureckou podporou svého vstupu do aliance, pokud nezaručí respekt k islámu. Turečtí představitelé v poslední době dávají najevo, že by Ankara mohla finskou žádost schválit dříve, nezávisle na té švédské.

Strömmer uvedl, že nový zákon neovlivní právo lidí demonstrovat. Švédský premiér Ulf Kristersson již dříve označil spálení koránu za hluboce neuctivý čin, zdůraznil ale, že svoboda projevu je ve Švédsku chráněná ústavou a je zásadní součástí demokracie.

Stalo se
Počasí
Jarní počasí

Počasí bude i v dalších dnech stabilní, avizují meteorologové na začátku týdne

V Česku o víkendu začalo meteorologické jaro, ale jarní počasí panovalo už v posledních únorových dnech. Zásadní změna se neočekává ani během prvního ryze březnového týdne. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude slunečno a nadprůměrně teplo. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Tragický konec pátrání po seniorce. Muž je podezřelý z vraždy

Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení. 

České celebrity
Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák oslaví kulaté jubileum. ČT zahájila velké přípravy

Zdá se to neuvěřitelné, ale dramatik, scenárista, textař, herec, spisovatel a cimrmanolog Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 90. narozeniny. Obraz české kulturní scény spoluvytváří od šedesátých let minulého století. Je držitelem řady ocenění, od Litery přes Českého lva až po nejvyšší státní ocenění Řád bílého lva. K jeho jubileu Česká televize uvede dvacet pořadů, které budou na ČT1, ČT art, ČT: D i v iVysílání. 

Světové celebrity
Tom Hanks

Tom Hanks má trable se synem. Nechtějí ho z Kolumbie pustit zpět do USA

Syn slavného herce Toma Hankse, Chet Hanks, uvázl v Kolumbii a prostřednictvím sociálních sítí popsal bizarní situaci, která ho tam uvěznila. Ve videu na Instagramu vysvětlil, že po oslavě narozenin svého přítele na Portoriku zamířil do Medellínu za dalším kamarádem. Problémy nastaly ve chvíli, kdy se pokusil zemi opustit a odletět zpět do Spojených států.