Švédsko za poslední den zaznamenalo 25.215 nově nakažených koronavirem. Podle agentury Reuters je to nejvíce od začátku epidemie covidu-19 ve skandinávské zemi. Švédský úřad pro veřejné zdraví uvedl, že při naplnění nejhoršího možného scénáře budou denní přírůstky na konci ledna více než dvakrát vyšší než nyní.
Švédsko kvůli nové vlně způsobené nakažlivější variantou omikron nedávno zpřísnilo koronavirové restrikce a vyzvalo lidi, aby pracovali z domova.
"Propočty v aktualizovaných scénářích úřadu pro veřejné zdraví ukazují na masivní nárůst šíření infekce po dobu dalších dvou týdnů s vrcholem na konci ledna," uvedl v dnešním prohlášení zdravotnický úřad. Dodal, že podle nejhoršího scénáře by v desetimilionovém Švédsku mohlo v době vrcholu současné vlny přibývat přibližně 69.000 nových případů koronavirové nákazy denně.
Předchozí prognóza úřadu z 21. prosince uváděla, že v nejhorším případě by Švédsko mohlo evidovat více než 15.000 nových případů covidu-19 za den, přičemž vrchol mohl nastat v polovině ledna.
Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell dnes novinářům sdělil, že Švédsko zažívá srovnatelně rychlý nárůst počtu infekcí s mnoha jinými zeměmi. "Tento nárůst bude pravděpodobně ještě nějakou dobu pokračovat. To znamená, že již nyní (...) máme vysoký tlak na zdravotní a sociální systém," dodal.
Zatímco počet infekcí prudce roste, počet lidí hospitalizovaných s covidem-19 zůstává hluboko pod maximy z předchozích vln epidemie. Denní přírůstky počtu zemřelých v souvislosti s covidem-19 jsou rovněž poměrně nízké.
Po boku Agáty Hanychové se vystřídala spousta mužů a tři šťastlivci se s ní dočkali potomka. Jeden z nich je momentálně jejím manželem, i když to nemá jednoduché, což sama celebrita upřímně přiznává.
Jakub Prachař a Vojtěch Dyk se rozhodli spojit síly v zajímavém jednorázovém projektu. Příští rok odehrají koncert, na kterém zazní písně, jak je napsali a hráli Nedvědi. Velkolepá show se uskuteční v pražské O2 areně.
V Thajsku se v uplynulém týdnu stala tragédie, která otřásla irskou kinematografií i jednou českou rodinou. Při smrtelné dopravní nehodě ve zmíněné asijské zemi zemřel dvacetiletý filmař Max Hendrickson, o život však přišla také jeho česká přítelkyně.
Splnilo se, co sliboval. Štefan Margita se na velkém pátečním koncertu znovu setkal se svou zesnulou manželkou Hanou Zagorovou na jednom pódiu. I když se jednalo o projekci, šlo nepochybně o nejsilnější moment celého vystoupení.
Rozvody Ondřeje Brzobohatého jsou v posledních dnech opět velkým tématem. Hudebník se totiž rozešel se současnou manželkou Danielou (za svobodna Písařovicovou). Stále se však ani zcela nevypořádal s předchozí manželkou Taťánou Kuchařovou. Podle nejnovějších informací je oba čeká další kolečko u soudu.
Princ Harry se sice už před lety odstěhoval z Velké Británie, přesto se nyní rozhodl vyjádřit k tomu, co jej ohledně současnosti na Ostrovech znepokojuje. Konkrétně varoval před znepokojivým nárůstem antisemitismu ve Spojeném království, což vede k násilí proti židovské komunitě. Na slova králova mladšího syna upozornila BBC.
Bouřky i letní teploty by mohl nabídnout právě začínající týden. Počasí se v jeho průběhu bude pomalu zlepšovat. Zejména se má pozvolna oteplovat. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová zažívá především v souvislosti s 95. narozeninami opravdu náročný květen. Není proto divu, že nedostála některým závazkům. V sobotu se například legendární herečka omluvila z pražského knižního veletrhu. Co k tomu řekla?
Jsme sice v polovině května, ale jeho součástí je každoročně takzvaný týden ledových mužů. Ochlazení se dostavilo i letos, na horách ho doprovodilo sněžení. Na hřebenech se sníh udržel i několik dní, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Češi si po dvou zápasech letošního mistrovství světa představovali lepší bilanci. Proti dvěma outsiderům vybojovali na úvod skupinové fáze jen jednu výhru. Příští zápas navíc kvalitu národního týmu prověří zatím nejvíce.
Vilma Cibulková v posledních měsících vystrašila mnoho lidí, ať už kolegů a kamarádů nebo fanoušků. Navíc se opět odmlčela, takže se pořádně nevědělo, jak na tom je. Nyní se ale konečně podařilo se známou herečkou spojit.
Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce.