Švédsko vyzývá všechny zaměstnance, u kterých je to možné, aby pracovali z domova, a od čtvrtka zpřísní opatření týkající se omezení kontaktů mezi lidmi. Jde tak o další zemi, která přistupuje k restrikcím ve snaze omezit šíření varianty koronaviru omikron.
Agentura Reuters uvádí, že počty nových případů nákazy ve Švédsku v posledních týdnech rostou. Situace na podzim přitom byla klidná a většina omezení byla zrušena. Ve švédských nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče je v přepočtu na obyvatele nejméně pacientů v Evropě, ale i v této skandinávské zemi jich přibývá.
"Musíme přijmout společně odpovědnost a přizpůsobit se nové realitě," vyzvala dnes premiérka Magdalena Anderssonová. "Chápu, že mnozí z vás už jsou tím unavení, já také, ale máme novou variantu viru, která znamená, že jsme v nové situaci," uvedla.
V restauracích a hospodách bude povoleno obsluhovat jenom sedící hosty a mezi jednotlivými skupinami lidí bude muset být nejméně metrový odstup. Anderssonová připustila, že nová pravidla v praxi znamenají, že letos nebude možné pořádat silvestrovské oslavy v klubech. Na akcích ve vnitřních prostorech, kde se sejde více než 500 lidí, bude nutné se prokázat dokladem o očkování proti covidu-19. Na soukromých sešlostech bude moci být nejvýš 50 lidí.
Vláda už před časem některá opatření zpřísnila, šlo například o povinné nošení ochrany nosu a úst ve veřejné dopravě.
Švédsko od začátku pandemie na rozdíl od ostatních evropských zemí přijalo poměrně mírná omezení, nikdy například nezavedlo celostátní karanténu. V zemi, která má srovnatelný počet obyvatel jako Česko, se koronavirem doposud nakazilo 1,26 milionu lidí, 15.242 z nich zemřelo.
První červencový víkend nepřinese rekordně teplé počasí, jaké panovalo během posledních červnových volných dnů. Návrat tropů se neočekává ani v druhé polovině příštího týdne. Maxima ale dosáhnou třicítky, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
I nejvyšší politické kruhy ve Spojených státech amerických zasáhla jedna smutná zpráva ze šoubyznysu. Dokonce i prezident Donald Trump totiž oplakává úmrtí zpěváka Victora Willise z legendární skupiny Village People, která se celosvětově proslavila hitem YMCA. Willisovi bylo 74 let.
Severočeští policisté se zabývají případem primáře děčínské nemocnice, na kterého nadřízení podali trestní oznámení. Lékař je hned v několika případech podezřelý z vraždy. Na případ upozornila televizní stanice CNN Prima News.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i na jaře. V květnu se stal otcem Mirai Navrátil, frontman populární kapely Mirai. Syna Jonatána přivedla na svět jeho partnerka Sára, kterou s hudebníkem pojí i láska k horám. Ta nepolevila ani během prvních týdnů rodičovských povinností.
Slovenskou uměleckou scénu zasáhla další smutná zpráva. Ve věku 65 let zemřel textař, producent a manažer Martin Sarvaš, který se autorsky podílel na hitech nejslavnějších slovenských kapel, například Tublatanky, Elánu či Teamu.
Charlotte Gottová se poprvé proslavila duetem s tatínkem Karlem, který pro rodinné duo napsal Richard Krajčo. Pokud by si dívka chtěla zazpívat i přímo s Krajčem, má zřejmě smůlu. Dveře si zavřela jedním vlastním rozhodnutím.
Tropické počasí sice v úvodu července v Česku nepanuje, přesto na některých místech opět hrozí požáry. Může za to sucho a vítr. Nebezpečí je největší v části Moravy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Agáta Hanychová letos musela za dramatických okolností přehodnotit své působení na české podcastové scéně. Původně totiž spolupracovala s Ornellou Koktovou, jenže nakonec mezi oběma influencerkami došlo k rozkolu. Jaký byl jejich společný podcast pohledem jedné z tvůrkyň?
Poprvé od května se v Česku řeší, jak budou otevřené obchody. Na dveře totiž klepou dva červencové svátky na přelomu tohoto a příštího týdne. Tradičně tak panuje nejistota ohledně otevírací doby prodejen.
Hlavní svatební sezóna je v plném proudu, zatímco další rychlobruslařská sezóna teprve začne. Z hvězdného českého bruslařského páru už sice bude pokračovat jen Nikola Zdráhalová, ale v těchto dnech si pojistila podporu legendární Martiny Sáblíkové. Co se stalo?
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Již v pátek odstartuje Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kde ani letos nebudou chybět velké hollywoodské hvězdy. Pořadatelé proto prozradili, kdy je lidé budou moci v lázeňském městě na západě Čech potkat.