Světová banka zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky a varuje před recesí

Světová banka (SB) dnes zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 1,7 procenta ze tří procent předpokládaných v červnu. Poukázala na negativní hospodářské důsledky vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a války na Ukrajině. Varovala, že v případě dalšího nepříznivého vývoje by světová ekonomika mohla sklouznout do recese.

Ilustrační foto

Vloni podle SB růst světové ekonomiky zpomalil na 2,9 procenta z předloňských 5,9 procenta. "Vzhledem ke křehké ekonomické situaci by jakýkoliv nový nepříznivý vývoj mohl uvrhnout světovou ekonomiku do recese," varovala SB. Jako příklady takovéhoto nepříznivého vývoje jmenovala mimo jiné nečekaně vysokou inflaci, návrat pandemie nemoci covid-19 či eskalaci geopolitického napětí.

Hospodářský růst ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou na světě, letos podle SB zpomalí na půl procenta z loňských 1,9 procenta. V červnu přitom banka letošní růst americké ekonomiky odhadovala na 2,4 procenta. V eurozóně nyní banka pro letošní rok počítá se stagnací ekonomiky, zatímco v červnu předpovídala nárůst o 1,9 procenta.

Slabé hospodářské vyhlídky podle SB obzvlášť tvrdě dopadnou na rozvíjející se ekonomiky, které se potýkají s vysokými dluhy, slabými měnami a zpomalujícími investicemi. "Rozvíjející se země čelí víceletému období pomalého růstu v důsledku velké dluhové zátěže a slabých investic," uvedl prezident banky David Malpass. "Slabost růstu a podnikových investic prohloubí již tak ničivé změny k horšímu v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, chudoby a infrastruktury," dodal.

Hospodářský růst v Číně, která je druhou největší ekonomikou na světě, loni podle SB zpomalil na 2,7 procenta z předloňských 8,1 procenta. Ekonomickou aktivitu v Číně v loňském roce brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru. V letošním roce nyní banka očekává zrychlení růstu na 4,3 procenta. Je však pesimističtější než v červnu, kdy letošní růst čínské ekonomiky odhadovala na 5,2 procenta.

Světová banka dnes rovněž uvedla, že inflační tlaky ve světové ekonomice začaly koncem loňského roku polevovat, a to díky slabší poptávce a poklesu cen komodit. Varovala nicméně, že inflaci by mohly zvýšit nové výpadky v dodavatelských řetězcích.

NERV představil kabinetu 37 opatření zaměřených na podporu udržitelného…

23.01.2024 18:54 Národní ekonomická rada vlády (NERV) představila kabinetu návrh 37 opatření, zaměřených na podporu…

Související:

Nejnovější