Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly, a ještě více se tak vzdálily rekordu z letošního března. Přispěl k tomu zejména pokles cen obilovin a dále pokles cen masa a mléčných výrobků, který kompenzoval vyšší ceny rostlinných olejů a cukru.
Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se proti předchozímu měsíci snížil o 0,2 bodu na 135,7 bodu. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
V meziročním srovnání byl index FAO pouze o 0,3 procenta vyšší než před rokem. Letos v březnu, po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.
Dohoda z minulého měsíce podpořená OSN o prodloužení vývozní trasy pro obilí z Ukrajiny o dalších 120 dnů zmírnila obavy z válečného narušení černomořského obchodu. Index cen obilovin se meziměsíčně snížil o 1,3 procenta, proti hodnotě před rokem je ale stále o 6,3 procenta vyšší. Meziměsíčně se díky dohodě o vývozu z Ukrajiny snížily hlavně ceny pšenice a kukuřice. Ceny rýže naopak vzrostly.
Index cen rostlinných olejů se v listopadu zvýšil o 2,3 procenta, a ukončil tak pokles, který trval sedm měsíců. Palmový a sójový olej zdražily, řepkový a slunečnicový olej zlevnily.
Ceny mléčných výrobků se podle FAO meziměsíčně snížily o 1,2 procenta. Klesly ceny másla a kvůli nižší poptávce po dovozu i ceny odstředěného a sušeného polotučného mléka. Zvýšily se ceny sýrů.
Index cen cukru stoupl o 5,2 procenta. Zpoždění dodávek z důležitých producentských zemí a snížení vývozní kvóty cukru v Indii způsobily omezení odbytu, zatímco poptávka byla vysoká.
FAO současně snížila odhad celosvětové produkce obilovin pro letošní rok na 2,756 miliardy tun z 2,764 miliardy tun předchozí měsíc. Prognóza je o dvě procenta nižší než odhad produkce v loňském roce a je nejnižší za tři roky.
Policie se podle slov novinářky Světlany Witowské bude zabývat útokem neznámého vandala na dům, který sympatická moderátorka sdílí s někdejším diplomatem Petrem Kolářem. Witowská o incidentu informovala na sociální síti.
Nepopsatelná ztráta není ani po půlroce o nic menší. Dokazují to srdcervoucí slova vdovy Nikoly Hezucké, která prožívá první výročí svatby bez milovaného manžela. Ze svých pocitů se vypsala na instagramovém profilu.
Kuba Ryba je frontmanem populární kapely Rybičky 48, ale rád se také vyjadřuje k veřejnému dění. V těchto dnech si nebral servítky kvůli oslavě narozenin Leoše Mareše na Čapím hnízdě, kde nechyběla řada hvězdných hostů.
Manželství Milana Baroše s matkou jeho dětí skončilo už před časem, ale zjevně se nepodařilo jim vypořádat úplně všechno. Proto se jistou věcí zabýval soud. Kauza má nakonec nečekané rozuzlení. Jeden z dvojice bývalých partnerů se z boje stáhl.
Patricie Solaříková ví, že život přináší radosti i starosti. Obojí nabídlo manželství, které skončilo rozvodem. Sympatická herečka se nyní v myšlenkách vrátila do jednoho z nejtěžších období v životě, jak to sama pojmenovala.
Česku se ani v neděli nevyhnou bouřky. Potvrzuje to dnešní aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která zvyšuje stupeň nebezpečí bouřek během odpoledne a večera. Meteorologové nadále varují i před požáry.
Dara Rolins prodává svůj dům u Prahy, přičemž fanoušci vědí, že s partnerem si staví hnízdečko lásky v Itálii. Lidé se tak začali obávat, že nadobro opustí Česko, respektive Slovensko. Populární zpěvačka nyní vysvětlila, jak to bude.
Na americké Aljašce začal soud v případu tragické smrti miliardáře Petra Kellnera, který zemřel před více než pěti lety při havárii helikoptéry během takzvaného heliskiingu. Pozůstalí žalují společnost, která celý dobrodružný výlet zajišťovala.
I poslední den meteorologického jara přinese bouřky. Podle meteorologů mohou být ty nedělní silnější než sobotní. Problémy má opět dělat zejména vítr. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zajímavé věci se dějí na poli televizních talk show v Česku. Zatímco Prima ukončila oblíbených 7 pádů Honzy Dědka, veřejnoprávní Česká televize představila nový pořad tohoto divácky oblíbeného formátu. Co o novince v tuto chvíli víme?
Dlouho se sice Karel Gott nechtěl ženit, přesto měl nakonec početnou rodinu. A od čtvrtka platí, že všechny čtyři dcery našeho historicky nejslavnějšího zpěváka jsou dospělé. Už i nejmladší Nelly Sofie totiž měla osmnáctiny.
Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC.