Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou.
Například vicepremiér Vít Rakušan (STAN) čelil na místě kritickým poznámkám. Na sociální síti X pak zmínil, že to samé se mu děje v internetovém prostoru. "To, že mi tu někteří z vás můžou beztrestné nadávat a urážet mě, je taky jeden z důkazů, že máme skutečnou svobodu a demokracii. A že to část z vás dělá z anonymních nebo falešných profilů, svědčí o tom, že vám chybí občanská odvaha, která je se 17. listopadem neodmyslitelně spojená," napsal.
Mezi prvními dorazil na Národní třídu expremiér Andrej Babiš (ANO). Podle šéfa nejsilnějšího opozičního hnutí je třeba dělat všechno pro ochranu svobod, které národ získal v roce 1989. "Měli bychom dělat všechno pro to, abychom tyto svobody chránili a aby tady byly pro všechny občany, nejen pro ty, kteří se snaží demokracii zprivatizovat. Protože bez skutečné svobody nebude skutečná demokracie," uvedl.
"Demokracie a svoboda jsou hodnoty, které nelze ničím nahradit. Našim úkolem je o ně pečovat a nikdy nedopustit, abychom je zase ztratili. A právě proto dnes hoří i moje svíčka," doplnila Babiše stranická kolegyně Alena Schillerová.
Podle vicepremiéra Ivana Bartoše (Piráti) je 17. listopad o odvaze a odhodlání, ale i o bolesti a touze. "Svobodu, kterou jsme si vybojovali před 34 lety, nikdy nesmíme začít vnímat jako samozřejmost. Po celém světě vidíme smutné příklady politického utahování šroubů, porušování lidských práv a návratu cenzury a to bohužel i v zemích, které už dříve byly demokratické," podotkl.
Ani Češi podle ministra pro místní rozvoj nežijí v dokonalé zemi. "Je tu stále spousta věcí, na kterých musíme jako společnost i jako stát pracovat. Ale díky Sametové revoluci se na těch změnách můžeme podílet všichni. Nezáleží, koho volíme, jaké máme vyznání, barvu pleti nebo sexuální orientaci. Všichni tu žijeme společně. A všichni chceme žít v demokratické zemi, pro kterou je lidská důstojnost a svoboda základem státnosti," dodal Bartoš.
Na 17. listopad každoročně připadá Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Česko si připomíná události z roku 1939, kdy nacisté zakročili proti vysokoškolským studentům, a z roku 1989, kdy totéž udělali komunisté. Před čtyřiatřiceti lety to odstartovalo sametovou revoluci, která ukončila vládu jedné strany v Československu.
Záhadné rychlé radiové záblesky (FRB), krátké záblesky rádiových vln trvající jen několik milisekund, fascinují astronomy od svého objevu v roce 2007. Tyto extrémně energetické impulzy uvolní během okamžiku stejné množství energie, jaké Slunce vyprodukuje za celý den. Navzdory jejich četnosti však vědci stále hledají odpovědi na otázky, co tyto záblesky způsobuje, jak vznikají a odkud přicházejí, píše CNN.
Hokejisté Sparty Praha potvrdili svou dominanci v letošním ročníku Tipsport extraligy, když v 41. kole porazili Kladno 5:2. Na vítězství se nejvíce podíleli Michal Řepík a Michael Špaček, kteří shodně vstřelili dva góly.
Madonna využila významného dne – 20. ledna 2017, kdy byl Donald Trump slavnostně jmenován prezidentem USA – k tomu, aby uctila památku Martina Luthera Kinga mladšího.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.
Marek Eben, známý moderátor, herec a hudebník, se rozhodl k nečekanému kroku, když oznámil svůj odchod z herecké scény. Po šestadvaceti letech se rozhodl odejít do „hereckého důchodu“ a vzdal se své role Jeníka v inscenaci Prodaná nevěsta aneb Pojď domů, ona brečí, která měla premiéru ve Studiu Ypsilon v červnu 1996.
Slavní lidé se často rádi vyjadřují k politice, což v uplynulých dnech udělala Emma Smetana. Dotkla se i osoby bývalého českého premiéra Andreje Babiše. Tomu to neuniklo a rozhodl se neméně ostře reagovat.
Český tenis zasáhla o uplynulém víkendu smutná zpráva, když ve věku pouhých 54 let zemřel Jiří Fencl. Úspěšný trenér vedl například Lucii Hradeckou, Markétu Vondroušovou nebo Ivetu Benešovou. Účast přinejmenším některé ze zmíněných tenistek se dá očekávat na posledním rozloučení, které proběhne na začátku příštího týdne.
Princ Harry loni v listopadu amerického prezidenta nevolil, ale tušil, co může nastat, pokud zvítězí Donald Trump. To se také stalo, republikánský politik se minulý týden vrátil do Bílého domu. A na Trumpa už lidé apelují, aby opět otevřel kauzu Harryho žádosti o víza.
Ukrajina čelí ostré kritice kvůli nedostatečné ochraně svých jaderných elektráren, které jsou klíčovým pilířem energetické infrastruktury země. Poté, co ruské nálety těžce poškodily většinu uhelných elektráren a největší ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží zůstává pod ruskou kontrolou, se země spoléhá na tři zbývající jaderná zařízení – Chmelnyckou, Rovenskou a Jižnoukrajinskou elektrárnu. Ty nyní pokrývají přibližně 60 % celkové výroby elektřiny. Zákonodárci a odborníci však upozorňují, že státní společnost Energoatom včas nepodnikla dostatečné kroky k jejich ochraně před možnými útoky, píše Politico.
Mahulena Bočanová je úspěšnou herečkou, ale profesní kariéru má možná tak trochu na vedlejší koleji od chvíle, co se stala maminkou. Narodilo se jí totiž dítě, které není tak úplně obyčejné. Sama měla krásné dětství.
Lékaři u Markéty Konvičkové před několika lety odhalili nádor, který jí od té doby zásadním způsobem ovlivňuje život. Fanoušci možná ani netušili, jak moc jí zasahuje do každodenní reality. Zpěvačka se ale rozhodla jít s pravdou ven.
Ukrajinský zpravodajský portál Strana.ua zveřejnil 26. ledna údajný plán administrativy Donalda Trumpa na ukončení války na Ukrajině během 100 dní. Tento dokument, jehož autenticitu nelze podle webu Meduza ověřit, popisuje časový harmonogram a podmínky potenciální mírové dohody. Současně turecký novinář Abdulkadir Selvi v deníku Hurriyet informoval, že jednání mezi Ukrajinou a Ruskem by mohla začít v dubnu nebo květnu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem jako možným mediátorem.