Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury DPA to vyplývá z konečných výsledků hlasování. S "manželstvím pro všechny" souhlasilo 64,1 procenta Švýcarů, přičemž nadpoloviční podporu návrh získal ve všech 26 kantonech. Výsledek podle agentury AFP není překvapením, průzkumy připisovaly většinu zastáncům sňatků homosexuálů.
Parlament sňatky párů stejného pohlaví schválil už loni, nesouhlasí s nimi ovšem trojice nacionalistických a křesťansko-konzervativních stran, které sesbíraly dostatek podpisů k uspořádání plebiscitu.
Podle zastánců manželství pro všechny přijetí zákona zrovnoprávní partnery stejného pohlaví s heterosexuálními dvojicemi - umožnilo by jim adoptovat společně děti, získat občanství po uzavření sňatku a lesbické dvojice by mohly využívat regulované dárcovství spermatu, napsala agentura AP.
Odpůrci se domnívají, že pokud by registrované partnerství nahradily plnohodnotné sňatky, narušilo by to tradiční rodinu, tedy svazek muže a ženy, podotkla AP. Hlavními odpůrci jsou nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), národně-konzervativní Konfederační demokratická unie (EDU) a konzervativní křesťanská strana Střed. Podle nich není třeba měnit stávající pravidla, která umožňují od roku 2007 registrované partnerství.
Podle zastánců nicméně může trvat ještě několik měsíců, než budou moci páry stejného pohlaví sňatky uzavírat, a to především kvůli administrativním a legislativním procedurám.
Většina zemí v západní Evropě manželství lidí stejného pohlaví umožnila, zatímco většina států ve střední a východní části kontinentu nikoliv, připomíná AP. ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006.
Švýcaři dnes souběžně hlasovali také o iniciativě mladých socialistů, která měla za cíl vyšší zdanění investic a kapitálu u nejbohatších lidí. Na 64,9 procenta voličů v zemi se silným finančním sektorem a relativně nízkými daněmi ale návrh odmítlo.
Česko se v těchto dnech loučí s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem, což nikdo z jeho blízkých či známých nečekal. Vždyť hodonínský rodák měl pro letošní rok zajímavé plány, odhalila jeho blízká spolupracovnice.
Úmysl poslance Filipa Turka (Motoristé) žalovat prezidenta Petra Pavla se neobešel bez reakcí politických konkurentů zatím neúspěšného kandidáta na post ministra životního prostředí. Exministr dopravy Martin Kupka (ODS) nemá pro takové jednání pochopení.
Leoš Mareš asi nemá zapotřebí jít se svou ženou Monikou do Výměny manželek. Snad jen kvůli tomu, aby zjistil, jak to vypadá v zákulisí, protože ho to zjevně zajímá. Vyzpovídal proto Nelu Slovákovou, která se jako slavná osobnost zúčastnila divácky oblíbené reality show.
Americký prezident Donald Trump vyjádřil názor, že USA musí vlastnit Grónsko, aby Rusku a Číně zabránili v ovládnutí ostrovní země. Naznačil také, že Washington je připraven dosáhnout svého prakticky jakýmkoliv způsobem.
Slovensko v uplynulých dnech zaskočila zpráva o diagnóze, kterou si vyslechla populární herečka Dorota Nvotová. Lékaři u ní odhalili rakovinu a prakticky ihned ji operovali. Nyní se dcera Anny Šiškové poprvé ozvala po zákroku.
V Česku je nutné s projevy zimního počasí počítat i v následujících hodinách. Zejména v noci a ráno budou teploty klesat hluboko pod nulu, v Beskydech se očekává vydatná sněhová nadílka. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová nepochodila u Ústavního soudu, kde si stěžovala na zajištění obrazu, který zakoupila za půldruhého milionu. Následně se ukázalo, že jde o padělek. Dílo bude i nadále v soudní úschově, informovala o tom Česká televize.
Jeden z vlastníků baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana, kde došlo k tragickému požáru během silvestrovských oslav, byl zadržen a umístěn do vazby. Informoval o tom web DW. Smutnou událost nepřežily desítky lidí.
Konec obav o Pavla Trávníčka to sice ještě není, ale rodina prince z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku se konečně vyjádřila k jeho zdravotnímu stavu. Lékaři zachránili život slavného herce, prozradila jeho manželka na sociální síti.
Princezny Beatrice a Eugenie vyslaly během vánočních svátků v Sandringhamu jasný vzkaz o své loajalitě ke královské koruně. Přestože jejich rodiče, princ Andrew a Sarah Ferguson, strávili svátky v soukromí ve Windsoru, obě sestry se plně zapojily do oficiálního programu monarchie. Jejich postoj k rodinným povinnostem a instituci jako takové nyní shrnul blízký rodinný přítel v sedmi slovech: „Pro monarchii žijí a dýchají každým dnem.“
Princezna z Walesu oslavila své 44. narozeniny vydáním emotivního a hluboce osobního snímku, ve kterém se vyznává ze své vděčnosti a lásky k přírodě. Video s názvem „Zima“ tvoří závěrečný díl její čtvrtletní série Matka příroda, kterou Kate odstartovala v loňském roce. V den svých narozenin, v pátek 9. ledna, tak uzavřela filmový projekt, který mapuje její cestu k vnitřnímu uzdravení skrze kontakt s krajinou.
V rodině Beckhamových vypukla otevřená válka, která nabyla nečekaných právních rozměrů. Nejstarší syn Brooklyn podle nejnovějších zpráv zaslal svým rodičům, Davidovi a Victorii, oficiální právní dopis, v němž je vyzývá, aby s ním komunikovali výhradně prostřednictvím právníků. Tento krok šokoval veřejnost i samotné slavné manžele, kteří se podle zdrojů z jejich okolí cítí naprosto zdrcení a zmatení vývojem událostí.