Švýcarsko zamítlo možnost označovat v dokumentech třetí pohlaví

Švýcarsko
Švýcarsko, foto: Pixabay
ČTK 21. prosince 2022 13:43
Sdílej:

Švýcarská vláda dnes odmítla návrh, který by umožnil uvádět v oficiálních dokumentech třetí pohlaví či kolonku kolonku pohlaví nechávat prázdnou. O rozhodnutí kabinetu informovala agentura AP. Vláda uvedla, že princip dvou pohlaví je pevně zakořeněný ve švýcarské společnosti a pro navrhovanou změnu nejsou připravené podmínky. Zavedení třetího pohlaví by si také vyžádalo řadu dalších legislativních změn, například ohledně vojenské služby.

Při narození je ve Švýcarsku povinné uvést v matričních dokumentech, zda je narozený mužem nebo ženou. Jinou informaci není možné uvést a je zakázáno také nechat tuto kolonku prázdnou. To chtějí změnit dva parlamentní návrhy na novelu zákona, jejímž cílem je zavést možnost označit třetí pohlaví nebo tuto informaci vůbec neuvádět.

S poslaneckými návrhy dnes vydala nesouhlasné stanovisko vláda. "Princip dvojího pohlaví je ve švýcarské společnosti nadále pevně zakotven," uvedla vláda v prohlášení. Podle ní je před takovou změnou nutné vést rozsáhlou společenskou debatu. "Nezbytné společenské podmínky pro opuštění od uvádění pohlaví či pro zavedení třetího pohlaví nejsou nyní naplněny," uvedl vláda, která se odkázala na podobným závěr státní etické komise z roku 2020.

Podle vlády by si navíc taková změna vynutila novelizaci velkého počtu zákonů, místních nařízení i například ústavy. "(Ústava) v oblasti vojenské služby či náhradní civilní služby totiž neobsahuje pravidla pro lidi s neuvedeným pohlavím či pro ty, jejichž pohlaví není muž nebo žena," dodala vláda.

Podobnou úpravu, kterou navrhují švýcarští zákonodárci, schválilo v roce 2018 Německo. Do rodného listu se tam může zapisovat jedno z trojice pohlaví - mužské, ženské či odlišné (divers). V Rakousku soud v roce 2018 nařídil úřadům, aby lidem umožnily registrovat pohlaví i jinak než muž a žena.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Lilibet Diana Mountbattenová-Windsorová

Meghan potěšila fanoušky vzácnou fotkou princezny Lilibet

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle potěšila fanoušky vzácným rodinným snímkem, který zveřejnila u příležitosti letošního svátku svatého Valentýna. Na fotografii je zachycen princ Harry, jak drží v náručí jejich čtyřletou dceru, princeznu Lilibet, která v rukou svírá svazek červených balónků. Meghan příspěvek na Instagramu doplnila dojemným vzkazem, ve kterém označila Harryho, Lilibet i syna Archieho za své „navždy Valentýny“.

Společnost
Barack Obama

Exprezident Obama prozradil, jestli USA ukrývají mimozemšťany

Bývalý americký prezident Barack Obama v nedávném rozhovoru překvapil svými výroky na téma mimozemského života. V podcastu u YouTubera Briana Tylera Cohena potvrdil, že věří v existenci mimozemšťanů, ačkoliv přiznal, že je sám nikdy neviděl. Podle Obamy je toto téma reálné, ale odmítl populární konspirační teorie o tom, že by vláda ukrývala návštěvníky z vesmíru ve známé Oblasti 51 v Nevadě.

Světové celebrity
princezna Kate

Jak Kate a William řekli dětem o rakovině vévodkyně?

Princezna Kate a princ William se během jejího boje s rakovinou v roce 2024 soustředili především na své tři děti. Podrobnosti o tom, jak princ George, princezna Charlotte a princ Louis náročnou situaci zvládli, odhaluje nová kniha Russella Myerse s názvem William and Catherine: The Monarchy's New Era, která má vyjít letos v březnu. Navzdory šoku z diagnózy, která přišla krátce po oznámení nemoci krále Karla III., zůstalo pro manželský pár prioritou zachování běžné rutiny.

Světové celebrity
Rihanna

Rihanna rozvířila spekulace o tajné svatbě

Zpěvačka Rihanna opět rozvířila spekulace o tajné svatbě se svým dlouholetým partnerem, rapperem A$AP Rockym. Naposledy byla spatřena v Los Angeles s nepřehlédnutelným diamantovým prstenem na prsteníčku, který poprvé ukázala během nákupu potravin a později i na procházce, kdy se s partnerem držela za ruce. Dvojice, jejíž občanská jména jsou Robyn Fenty a Rakim Mayers, tvoří pár od roku 2021 a už delší dobu čelí dotazům na svůj rodinný stav.