Syndrom karpálního tunelu byl do covidu-19 nejčastější nemocí z povolání, tvořil více než polovinu hlášených. Loni byl tento syndrom, který vzniká z přetěžování předloktí, uznán jako nemoc z povolání u 117 osob. Za posledních pět let případů ubylo skoro na třetinu, vliv ale mohla hrát i epidemie covidu-19. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
"Lokální svalová zátěž je dlouhodobé nadměrné a jednostranné zatěžování malých svalových skupin horních končetin při výkonu práce, při kterém jsou namáhány svalové i mimosvalové struktury předloktí horních končetin. V důsledku přetížení rukou spojených s prací a působením dalších faktorů může u pracovníků docházet ke vzniku syndromu karpálního tunelu," uvedl SZÚ.
V Evropě jde o jednu z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Podle statistik z let 2013 až 2019, které koronavirová pandemie neovlivnila, tvořila v ČR tato diagnóza 51,6 procenta všech uznaných nemocí z povolání. Pro srovnání ve Francii tvoří 41,2 procenta, na Slovensku 35 procent a ve většině evropských zemí jde o méně než 20 procent.
Karpální tunel je místo mezi předloktím a dlaní, kudy prochází nervy, cévy a šlachy. Syndrom karpálního tunelu pak podle lékařů vzniká při útlaku nervu v této oblasti. Projevuje se necitlivostí, brněním, trnutím ruky nebo bolestí zápěstí či některých prstů na dominantní ruce. Léčí se nošením ortézy, pravidelným procvičováním a mastí na bolest.
Během života postihne asi čtyři procenta populace, vzniká například při práci s počítačovou myší a klávesnicí nebo s vibračními nástroji, jako je příklepová vrtačka nebo pneumatické kladivo.
V roce 2021 hlásilo nějakou nemoc z povolání 5890 pracovníků, 1249 mužů a 4641 žen. Z téměř 6000 případů pak 89 procent mělo z práce nemoc covid-19, zejména zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. Syndrom karpálního tunelu hlásilo 194 osob, z nich 60 procent syndrom karpálního tunelu z přetěžování. U téměř každého desátého tento zdravotní problém vznikl za méně než šest měsíců.
Počty případů z přetěžování od roku 2017, kdy jich bylo jako nemoc z povolání uznáno 330, klesají. V roce 2018 jich bylo 285 a v roce 2019 jen 192. Výrazný pokles pak přinesly dva roky epidemie, v roce 2020 jich bylo 175 a vloni 117. Medián věku pacientů je dlouhodobě kolem 47 až 50 let.
U žen je mezi nejčastějšími nemocemi z povolání syndrom karpálního tunelu z přetěžování, u mužů z vibrací. Mezi další nejčastější zdravotní potíže související s prací patří alergický ekzém nebo svrab.
Americký prezident Donald Trump opět hrozí cly. Tentokrát Kanadě, která podle jeho slov chce umožnit Číně import zboží a výrobků na americký trh. Vztahy mezi oběma severoamerickými státy se v posledních dnech opět vyhrotily.
Česko má sice značnou část posledního ryze lednového víkendu ještě před sebou, ale lidé už se mohou zajímat i o to, jak bude za týden. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by mělo panovat relativně teplé zimní počasí.
Marek Eben oslavil před měsícem 68. narozeniny, takže už má spoustu životních zkušeností a vzpomínek. Vytáhl je z paměti ve chvíli, kdy se lidem snažil vysvětlit, proč se dnes mají mnohem lépe než před desítkami let.
Policie objasnila případ nebezpečného vyhrožování prezidentovi Petru Pavlovi před návštěvou Olomouckého kraje, kterou absolvoval během uplynulého pracovního týdne. Zadržela muže, jemuž teď hrozí roční trest odnětí svobody.
Leoš Mareš je okolnostmi donucen začít novou éru v rádiu, protože přišel o dlouholetého parťáka. S Patrikem Hezuckým ale netvořil moderátorskou dvojici od začátku. Jak jeden z našich nejslavnějších moderátorů vzpomíná na své začátky?
Žádné překvapení se nekoná. Předsedou vládního hnutí ANO bude i nadále premiér Andrej Babiš, zvolilo jej 196 z 209 hlasujících delegátů. Babiš se nyní hodlá soustředit na vládní angažmá, lidem chce podle svých slov zlepšovat životy.
Rozhodnutí soudu ve sporu bývalých manželů Ondřeje Brzobohatého a Taťány Kuchařové není tak jednostranné, jak se zprvu mohlo zdát. Modelka má sice hudebníkovi zaplatit, ale omlouvat se bude i on. Pokud se tedy proti verdiktu neodvolá.
Prezident Petr Pavel naznačil, že bude znovu kandidovat do funkce prezidenta. Navázal by tak na své předchůdce Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana, protože všichni působili na Pražském hradě po dobu dvou funkčních období. Příští prezidentské volby se uskuteční přesně za dva roky v lednu 2028.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i letos. Fanoušci už několik dní vědí, že v očekávání je herečka a zpěvačka Bára Poláková. Jak reagovala na vzkazy od příznivců?
Česko zasáhla jen krátce před začátkem letošních olympijských her smutná zpráva. Odešel totiž jeden z našich olympijských vítězů. Ve věku 68 let zemřel vzpěrač Ota Zaremba, držitel zlaté medaile z Moskvy 1980.
Meteorologové v sobotu ráno opět upozornili na nebezpečí ledovky v části Česka. Trvá také smogová situace. Vyplývá to z informací na sociálních sítích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i v novém kalendářním roce a už kolují spekulace o dalším možném těhotenství. Čelí jim zpěvačka Monika Bagárová, která už má dceru z předchozího vztahu. Dočká se holčička mladšího sourozence?