Spuštění systému elektronických přihlášek na střední školy se odkládá kvůli problému s nahráváním příloh. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT se snaží komplikace vyřešit, aby mohl být systém co nejrychleji spuštěn.
Podle vyjádření ministerstva školství došlo u systému ke komplikacím s nahráváním příloh. "Jakmile CERMAT problém vyřeší, bude systém znovu otestován z hlediska bezpečnosti. Za vzniklé komplikace se omlouváme," napsalo ministerstvo na síti X.
K digitalizaci přijímacího řízení došlo s cílem usnadnit proces přihlašování a zpřehlednit rozřazování uchazečů do škol na základě jejich preferencí a toho, jak u přijímacích zkoušek uspěli. Uchazeči a jejich zákonní zástupci nebudou obcházet školy se zápisovými lístky, které se ruší. Systém sám přiřadí uchazeče do škol podle jejich výsledků a pořadí škol uvedených na přihlášce, které je ale nově závazné.
"Proto je v nejlepším zájmu uchazeče napsat do přihlášek pořadí oborů podle skutečného zájmu – na první místo obor, kam skutečně chce jít nejvíc a na třetí místo dát například obor, kde existuje vyšší pravděpodobnost přijetí. Taktizovat v tomto případě nemá význam. Systém vás 'v žebříčku' přiřadí na nejvýše zapsanou školu, kde uspějete," uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek (STAN).
V případě, že uchazeč odmítne na školu, kam byl přiřazen, nastoupit a vzdá se svého místa, nepostoupí automaticky na školu zapsanou na nižší pozici, i kdyby tam také uspěl. Musí podat novou přihlášku do druhého kola.
"Doporučujeme také podat si alespoň jednu přihlášku do maturitního oboru, a absolvovat tak jednotnou přijímací zkoušku. I s jednou jedinou přihláškou na maturitní obor budete mít dva pokusy. Ve druhém a dalších kolech přijímacího řízení se už jednotná přijímací zkouška neskládá a bez jejího absolvování v kole prvním není možné být přijat na maturitní obor," dodal ministr.
Česko během probíhajícího týdne šokovala zpráva o rozpadu manželství Ornelly a Josefa Koktových. Informaci sdělila veřejnosti influencerka, spousta lidí ale chce znát i podnikatelův pohled na věc. Kokta teď konečně prolomil mlčení.
Po delším čase se objevily nové informace o Vilmě Cibulkové, které nejsou úplně pozitivní. Podle všeho totiž pokračuje trápení populární herečky se zdravotními problémy. Cibulková přišla o další pracovní příležitost.
Deštivé počasí mají lidé očekávat o nadcházejícím víkendu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Britská policie ještě ve čtvrtek propustila zadrženého Andrewa Mountbatten-Windsora, tedy bývalého prince Andrewa. Policisté ho zatkli ve čtvrtek ráno v souvislosti s kauzou kolem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Policie zdůraznila, že vyšetřování případu nadále pokračuje.
Policie v úterý informovala o případu, který se týká osoby známého herce Tomáše Topfera. Kriminalisté obvinili několik osob podezřelých z toho, že za minulého režimu ve službách Státní bezpečnosti (StB) pronásledovali Töpfera.
Tři lidi mohl připravit o život muž, jehož policie obvinila z pokusu o vraždu v Šumperku. Obviněný nožem bodl taxikářku, s jejím autem pak narazil do jiného vozidla. Tři osoby tak utrpěly zranění. Muži hrozí až výjimečný trest.
Dědictví po slavných osobnostech je vždy předmětem debat, které ale málokdy trvají tak dlouho, jak tomu je po loňské smrti Jiřího Krampola. Jaká je aktuální situace v této věci?
NHL po dvanácti letech opět pustila hokejisty na olympijský turnaj. Nechyběli v něm ani Češi, kteří se s ním rozloučili po čtvrtfinálové porážce v prodloužení s favorizovanou Kanadou. Na ledě nechyběl David Pastrňák a po zápase se podělil o dojmy.
Českým šoubyznysem od úterý, kdy Ornella Koktová slavila narozeniny, hýbe její rozvod s manželem Pepou. K celé záležitosti už si řekla své například Agáta Hanychová. Mlčet nemohla ani Ornellina maminka Monika Binias, která má s dcerou velmi napjatý vztah.
Sněhová kalamita hrozí už dnes v jižních oblastech České republiky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) může napadnout až 12 centimetrů sněhu. Meteorologové varují řidiče, že mohou nastat dopravní komplikace.
Andrew Mountbatten-Windsor, dříve známý jako britský princ Andrew, byl ve čtvrtek zadržen policií přímo na královském panství Sandringham v Norfolku. Podle oficiálního vyjádření policie z Thames Valley je šestašedesátiletý Andrew podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby. K zásahu došlo v ranních hodinách v rezidenci Wood Farm, kde se v současnosti zdržuje.
Agáta Hanychová a Ornella Koktová mají úspěšný podcast, ale už mezi nimi v minulosti došlo ke konfliktům. Napětí panuje i po zásadním oznámení druhé jmenované. U Ornelly totiž nejde jen o rozvod s manželem. Hanychové podle všeho mnohem víc vidí, že kamarádka bez jejího vědomí natočila dokument o sobě.