Tálibán neuspěl. Nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

Hajbatulláh Achúndzáda
Hajbatulláh Achúndzáda, foto: Wikimedia Commons
Jan Hartl , ČTK 26. září 2021 06:35
Sdílej:

Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Za Afghánistán bude v pondělí hovořit dosavadní afghánský velvyslanec při OSN Ghulám Isákzáí. Podle agentury DPA to oznámil mluvčí OSN Stéphan Dujarric.

Tálibán, který v srpnu po náhlém zhroucení vlády prezidenta Ašrafa Ghaního, převzal moc nad Afghánistánem v úterý oficiálně požádal OSN, aby mohl na tomto fóru zastupovat svou zemi a rovněž aby nový ministr zahraničí z řad Tálibánu mohl vystoupit na 76. zasedání Valného shromáždění OSN. Hnutí také žádá o jmenování nového velvyslance při OSN, který by nahradil Isákzáího.

Žádost o vystoupení na Valném shromáždění OSN posuzuje devítičlenný akreditační výbor. Tento orgán, v němž v praxi rozhodují USA, Rusko, a Čína, také obecně určuje, které vedení má právo danou zemi na půdě OSN reprezentovat. Grémium se ale dosud nesešlo, obvykle zasedá v říjnu či listopadu. Ve funkci tak zůstává stávající afghánský velvyslanec.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes podle agentury Reuters uvedl, že o uznání Tálibánu jako zástupce Afghánistánu v OSN se momentálně neuvažuje.

Pokud by se Tálibánu podařilo jmenovat nového vyslance při OSN, byl by to důležitý úspěch v jeho snaze získat mezinárodní uznání. Generální tajemník OSN již dříve uvedl, že touha Tálibánu získat zahraniční uznání je pro další země cestou k tomu, aby Tálibán přiměly respektovat lidská práva a mít inkluzivní vládu.

Při předchozí vládě Tálibánu v letech 1996 až 2001 se hnutí rovněž snažilo jmenovat svého diplomata při OSN. Výbor ale rozhodnutí o akreditaci nového vyslance neustále oddaloval, díky čemuž při OSN Afghánistán zastupoval diplomat jmenovaný předchozí vládou.

Stalo se
České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup zrušil zápas na poslední chvíli, dostal vyhazov a hrozí mu pokuta

Bývalý mediální magnát Jaromír Soukup se postaral o pořádný skandál na slovenské bojové scéně. Jen několik hodin před plánovaným galavečerem Fight Night Challenge v Bratislavě oznámil, že do očekávaného boxerského souboje s trenérem Michalem „Mikym“ Vančurou nenastoupí. Jako důvod uvedl náhlé zranění kolene, které si měl přivodit v den zápasu.

Světové celebrity
Britney Spears

Vzácné setkání: Sešla se rodina Britney Spears!

Rodina zpěvačky Britney Spears se sešla při příležitosti středoškolské promoce sedmnáctileté Maddie Aldridge, dcery Jamie Lynn Spears. Na akci, která se stala dějištěm vzácného rodinného setkání, se objevili rodiče popové hvězdy Lynne a Jamie Spears, její sestra i nejstarší syn Sean Preston. Samotná Britney se však slavnostního ceremoniálu nezúčastnila.

Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Hailey Bieber otevřeně promluvila o prodeji své značky!

Hailey Bieber se v nedávném rozhovoru ohlédla za přelomovým okamžikem své kariéry – prodejem kosmetické značky Rhode. Před necelým rokem tuto firmu odkoupil gigant e.l.f. Beauty za závratnou částku jedné miliardy dolarů. Zakladatelka značky nyní přiznala, že tato suma pro ni nebyla jen náhodným číslem, ale jasně stanovenou hranicí, přes kterou nehodlala jít dolů.

Světové celebrity
Katie Price

To už snad nemyslí vážně. Katie Price utekla z Dubaje bez placení

Bývalá glamour modelka Katie Price se vrátila do Velké Británie ze své cesty do Dubaje, kde navštívila svého manžela Leea Andrewse. Návrat na domácí půdu se však neobešel bez kontroverzí. Sedmačtyřicetiletá celebrita čelí obvinění, že během pobytu ve Spojených arabských emirátech odmítla uhradit účty za provedené estetické zákroky.