Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán dnes vztyčilo svou vlajku na kopci nad Kábulem. Ceremonie se konala po osmi měsících obnovené vlády tohoto radikálního hnutí nad Afghánistánem.
Obří bílý prapor s kaligrafickým nápisem má rozměry 40 krát 26 metrů. Jeho vztyčení přihlíželo několik stovek členů hnutí, z nichž mnozí byli ozbrojení. Slavnosti předsedal náměstek premiéra Abdul Salám Hanafí. Mnozí přítomní podle agentury AFP vyjadřovali radost a dotýkali se praporu, než byl vytažen nahoru.
"Byl vztyčena vlajka nezávislosti, míru a bratrství, symbol vlády islámského systému. Není to vlajka Tálibánu nebo mulláhů, ale vlajka celého národa, který přinesl oběti. Patří celému Afghánistánu," řekl Hanafí.
Afghánská státní vlajka je tvořená černým, červeným a zeleným svislým pruhem s bílým národním emblémem uprostřed. Po svém nástupu k moci Tálibán nařídil nahradit ji na vládních budovách bílým praporem hnutí.
Tálibán vládl Afghánistánu už v letech 1996 až 2001, a když se k moci dostal znovu loni v srpnu, sliboval umírněnější verzi vlády. Podle AFP se ale zejména na venkově k původním praktikám vrací. Před týdnem nechal otevřít střední školy i dívkám, avšak po několika hodinách je znovu zavřel. Hnutí vyčlenilo pro ženy parky jenom v určité dny v týdnu a nedovoluje jim cestovat letadly bez mužského doprovodu. Z veřejného života jsou ženy postupně vytlačovány.
Americký prezident Donald Trump ocenil informaci, že slavný herec George Clooney přijal francouzské občanství. Trump kritizuje Clooneyho, jenž v poslední prezidentské volbě podporoval jeho soupeře, opakovaně.
Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala.
Vánočního dárku, o jaký nestáli, se dočkalo několik členů činoherního souboru Slovenského národního divadla (SND) v čele s půvabnou Táňou Pauhofovou. Divadlo propustí pět herců, kteří se nebojí kritizovat kontroverzní ministryni kultury Martinu Šimkovičovou.
Nový rok se nese také ve znamení politických projevů. Ještě před prezidentem Petrem Pavlem zveřejnil svou řeč k národu nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Zmínil, že chce, aby vláda řešila problémy obyčejných lidí, které zároveň vyzval k tomu, aby byli na Česko hrdí.
Novoroční oslavy se v Evropě neobešly bez tragédie. Desítky lidí přišly o život při nočním požáru v baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Přesný počet obětí není znám ani po policejní tiskové konferenci. Dalších nejméně sto osob utrpělo zranění.
Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas.
Karlos Vémola nebude na závěr letošního roku vzpomínat v dobrém. Těsně před Vánoci ho sebrali policisté, když se chystal na operační zákrok. Tomu se konečně podrobil až v úterý. Nyní už je zpátky v areálu věznice, ale má to háček. Po operaci je pod dohledem lékařů.
Česko má za sebou úvodní hodiny ledna 2026, který má přinést počasí obvyklé pro tento kalendářní měsíc. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Prokletí rodiny Kennedyových zřejmě trvá i v současnosti. Ve věku pouhých 35 let zemřela Tatiana Schlossbergová, vnučka někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho. Informovala o tom britská stanice BBC.
Česko se v právě končícím roce dočkalo nového premiéra. Stal se jím Andrej Babiš (ANO), který však musel nejprve veřejnosti vysvětlit, jak vyřeší svůj střet zájmů. Předseda vlády nyní ozřejmil, co bude s jeho firmami. Do nově vytvořeného fondu totiž nemíří všechny.
Silvestr je tradičně i dnem, kdy mezi sebou o diváky bojují tři velké tuzemské televize. Prima tentokrát nasadí těžký kalibr. Do jednoho z jejích pořadů totiž dorazila legendární herečka Jiřina Bohdalová, která i v 94 letech udivuje svou vitalitou.
Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.