Tálibán vede tajnou válku s Islámským státem

Každých několik dní se na předměstí východoafghánského města Dželálábád objeví vyhozená těla mrtvých mužů. Někteří byli zastřeleni, jiní oběšeni, dalším někdo sťal hlavu. Mnozí mají v kapse ručně psané vzkazy, které je obviňují z členství v afghánské odnoži teroristické organizace Islámský stát (IS).

Islámský emirát Afghánistán

K odpovědnosti za tyto hrůzné vraždy ve stylu popravy se nikdo nehlásí, ale všeobecně se předpokládá, že je za ně odpovědný Tálibán, napsal zpravodajský server BBC News.

Islámský stát byl zodpovědný za srpnový sebevražedný atentát u kábulského letiště, při kterém zahynulo více než 150 lidí, a je urputným soupeřem Tálibánu. Obě tyto radikální islámské skupiny teď vedou pochmurnou a krvavou bitvu - a Dželálábád je její frontovou linií.

Po pádu prozápadního kabinetu, který nahradila vláda Tálibánu, je teď Afghánistán klidnější. Ovšem v Dželálábádu čelí jednotky Tálibánu téměř každodenním útokům. Islámský stát, místně známý pod arabskou zkratkou DAIŠ, využívá některé ze stejných taktik, které Tálibán tak úspěšně používal proti předchozí vládě - včetně náloží nastražených na silnicích a cílených útoků.

IS obviňuje Tálibán z toho, že je odpadlíkem, protože není dostatečně radikální. Tálibán odmítá IS jako kacířské extremisty. Šéfem rozvědky Tálibánu v provincii Nangarhár, jejíž metropolí je Dželálábád, je muž známý jako "doktor Bašír", kterého provází pověst zuřivého bojovníka. V minulosti se mu podařilo zahnat IS z malé pevnosti, kterou si vybudoval v sousední provincii Kunar.

Doktor Bašír popírá, že by měl Tálibán jakékoli spojení s mrtvolami, které někdo pravidelně nechává vystavené na odiv u silnice. Hrdě ale prohlašuje, že jeho muži zatkli desítky členů IS. Mnoho bojovníků takzvaného Islámského státu, kteří byli uvězněni za předchozí vlády, uprchlo z vězení během chaosu, jenž provázel převzetí moci Tálibánem.

Na veřejnosti doktor Bašír a ostatní představitelé Tálibánu hrozbu IS zlehčují. Tvrdí, že válka v Afghánistánu konečně skončila a že oni přinášejí Afghánistánu mír a bezpečnost. Cokoli, co tento příběh narušuje, je nežádoucí.

Doktor Bašír jde dokonce tak daleko, že navzdory všem důkazům o opaku tvrdí, že IS v Afghánistánu formálně ani neexistuje. "Název DAIŠ se vztahuje k Sýrii a Iráku," říká. "Tady v Afghánistánu žádná ničemná skupina s názvem DAIŠ není."

Ve skutečnosti je samozvaný Islámský stát v Afghánistánu nejen formálně přítomen, ale dokonce ustavil svou speciální odnož v oblasti zahrnující území Afghánistánu, kterou nazval "IS-Chorásán". Chorásán bývalo historické území ve Střední Asii s rozlohou 268.000 čtverečních kilometrů, které dnes leží na území Íránu, Afghánistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu.

Samozvaný Islámský stát se v Afghánistánu poprvé etabloval v roce 2015 a v následujících letech provedl řadu krvavých útoků. Od převzetí moci Tálibánem však IS podniká sebevražedné atentáty i v těch oblastech země, kde se bojovníci IS dříve nevyskytovali. Začátkem tohoto měsíce IS zaútočil na mešity šíitské menšiny ve městě Kunduz na severu země a na baštu Tálibánu Kandahár.

Obavy z rozmachu IS v Afghánistánu sdílejí jak obyvatelé této země, tak sousední státy a západní představitelé. Spojené státy už varovaly, že by IS v Afghánistánu mohl během šesti měsíců až jednoho roku dosáhnout bodu, kdy bude schopen podnikat útoky v zahraničí.

IS v současnosti v Afghánistánu neovládá žádné území. V dřívějších letech se mu podařilo vybudovat základny v provinciích Nangarhár a Kunar, než ho vytlačily útoky Tálibánu a jednotek afghánské armády podporovaných americkými nálety.

Islámský stát má jen několik tisíc bojovníků ve srovnání s přibližně 70.000 příslušníky Tálibánu, kteří jsou nyní vybaveni americkými zbraněmi. Existují však obavy, že by IS mohl postupně verbovat bojovníky z dalších zemí Střední Asie a Pákistánu, a také rozčarované příslušníky Tálibánu, pokud se tato skupina v budoucnu rozpadne na soupeřící frakce, jak předpovídají někteří odborníci.

Mnozí Afghánci, unavení po desítkách let občanské války v zemi, označují rostoucí počet útoků IS za začátek "nové hry".

V Dželálábádu se terčem útoků nestává jen Tálibán. Aktivista místní občanské společnosti Abdar Rahmán Mavín se začátkem října vracel domů ze svatby, když na jeho vozidlo začali střílet neznámí ozbrojenci. Zabili ho, zatímco se na zadních sedadlech krčili jeho dva synové ve věku deset a 12 let. K odpovědnosti za útok se v krátkém prohlášení přihlásil IS.

Mavínův bratr Šad Núr je zoufalý. "Když se Tálibán dostal k moci, byli jsme všichni nesmírně šťastní a plní optimismu, že skončí všechny ty vraždy, pumové útoky, korupce a další nešvary," řekl. "Ale teď si uvědomujeme, že se nám vnucuje nový fenomén - a jmenuje se DAIŠ."

Nedovolíme Íránu vyvinout jadernou zbraň, vzkázal Blinken

05.06.2023 20:02 Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké…

Bývalý viceprezident Pence chce do Bílého domu jako prezident

05.06.2023 18:08 O republikánskou nominaci na amerického prezidenta se hodlá ucházet také Mike Pence. Dojde tak k…

Rusko vnímá pozitivně ochotu USA vést dialog o jaderných zbraních

05.06.2023 14:59 Rusko vnímá kladně vyjádření bezpečnostního poradce Bíléh domu Jakea Sullivana, který v minulém…

Rusové koupili od Íránu munici do tanků či děl, zjistila Sky News

05.06.2023 11:50 Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na…

Rusové jsou přesvědčeni, že začala ukrajinská protiofenziva

05.06.2023 08:46 Rusové tvrdí, že ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž…

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

Související:

Nejnovější