Tchaj-wan hodlá navštívit nový šéf americké Sněmovny reprezentantů

Předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy letos navštíví Tchaj-wan. Cesta se podle zástupců administrativy prezidenta Joe Bidena obeznámených s jednáním uskuteční už na jaře. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odkazem na americká média.

Tchaj-wan

Tchaj-wan v minulém roce navštívila i McCarthyho demokratická předchůdkyně Nancy Pelosiová. Její návštěva byla zdrojem napětí na mezinárodním poli, jelikož až do posledních hodin nebylo jasné, zda na ostrov skutečně zamíří. Od návštěvy ji důrazně zrazovala Čína, která ostrov s demokratickou vládou považuje za svoji provincii a usiluje o sjednocení s ním. Varuje také, že pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost, vojensky proti němu zasáhne.

Pro Spojené státy je Tchaj-wan naopak významným partnerem. Vývoz čipů z Tchaj-wanu loni sedmým rokem za sebou vzrostl a země má vedoucí postavení v globálním odvětví polovodičů klíčových pro mnoho moderních technologií. Tchajwanský technologický gigant Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) má na světovém trhu výroby polovodičů více než poloviční podíl a v americké Arizoně plánuje postavit první závod na výrobu pokročilých čipů v USA.

USA nemají povinnost vojensky bránit Tchaj-wan v případě napadení. Existuje však zákon, který USA zavazuje poskytnout Tchaj-wanu prostředky k vlastní obraně a prezident Biden loni poznamenal, že Spojené státy by Tchaj-wan "vojensky" bránily. USA nicméně proklamují, že uznávají politiku jedné Číny a Tchaj-wan neuznávají jako suverénní stát, stejně jako například Česká republika, což Biden zdůraznil po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v listopadu 2022.

Po cestě Pelosiové na Tchaj-wan se čínsko-americké vztahy zhoršily. Čína v reakci na ni uspořádala rozsáhlé cvičení v okolí ostrova a periodicky pokračuje v narušování vzdušné obranné zóny země desítkami vojenských letounů. Tchaj-wan od roku 2024 prodlouží kvůli rostoucí hrozbě ze strany Číny povinnou vojenskou službu ze čtyř měsíců na jeden rok.

Sedmapadesátiletý republikán McCarthy již dříve oznámil, že ustanoví zvláštní výbor pro Čínu a je podporovatelem rozvoje americko-tchajwanských vztahů, včetně smluv o dodávkách zbraní. K dnešní zprávě Reuters o plánované návštěvě šéfa Sněmovny reprezentantů se zástupci Číny zatím nevyjádřili.

Návštěvu Tchaj-wanu v roce 2023 plánuje i předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová s doprovodem českých podnikatelů.

Putin prohlásil, že Rusko opět ohrožují německé tanky

02.02.2023 18:00 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle…

Zelenskyj žádá od EU další sankce proti Rusku, ta je chystá na výročí…

02.02.2023 13:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření…

Evropská unie slibuje vycvičit dvakrát více ukrajinských vojáků

02.02.2023 12:54 Evropská unie vycvičí dalších 15.000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30.000 - a poskytne Ukrajině…

Švédsko plánuje zpřísnit protiteroristické zákony, píše Reuters

02.02.2023 12:39 Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by…

Čína označila chystanou návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za chybu,…

02.02.2023 12:32 Aktualizováno Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na…

Reznikov tvrdí, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu

02.02.2023 10:49 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu.…

Britský ministr obrany teď nepovažuje dodání stíhaček Kyjevu za správné

01.02.2023 20:34 Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany…

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

Související:

Nejnovější