Tchaj-wan navzdory snaze dostat pod kontrolu covid nezavede lockdown jako v Šanghaji

Tchaj-wan ve snaze dostat pod kontrolu šíření koronaviru nezavede uzávěru jako úřady v Šanghaji, protože drtivá většina nakažených tam nevykazuje žádné nebo jen mírné příznaky onemocnění covidem-19. Podle agentury Reuters to dnes oznámil tchajwanský premiér Su Čen-čchang.

Tchaj-Wan

Tchaj-wan se od začátku roku potýká s nárůstem počtu lokálních případů koronaviru. Od 1. ledna zaznamenal 18.436 nově nakažených a čtyři lidé tam po nemoci covid-19 zemřeli. Vzhledem k tomu, že tamní populace čítá 23 milionů lidí, jde však o relativně nízké číslo.

Tchajwanská vláda i díky vysoké proočkovanosti prosazuje takzvaný "nový tchajwanský model", podle kterého se má populace naučit s virem žít, aniž by bylo potřeba zastavit ekonomiku. Tento přístup ostře kontrastuje se situací v čínské finanční metropoli Šanghaj, kde už třetím týdnem trvá přísná uzávěra, jejímž cílem je zabránit dalšímu šíření koronaviru.

Tchajwanský premiér vyjádřil přesvědčení, že vláda přijímá v souvislosti s koronavirem správná opatření a doplnil, že více než 99 procent nově nakažených koronavirem nemá žádné nebo jen mírné příznaky. "Budeme se s tím vyrovnávat postupně, nebudeme jako Šanghaj a nezavedeme lockdown. Také ale nepřestaneme hned nosit roušky," uvedl.

Tchajwanská vláda očekává, že do konce dubna dosáhne denní nárůst počtu nově potvrzených případů koronaviru 10.000. Stávající vlna by tak podle vlády mohla dosáhnout vrcholu v řádu týdnů.

Premiér uvedl, že na Tchaj-wan by v brzké době mělo dorazit více vakcín a také antigenních testů, což má umožnit další zmírňování opatření a zkrácení karantény. Vláda už zkrátila karanténu pro všechny příchozí na Tchaj-wan ze dvou týdnů na deset dní a zvažuje další postupné zkracování v souvislosti s plánem otevřít hranice cestujícím ze zahraničí.

Zhruba 80 procent obyvatel Tchaj-wanu obdrželo dvě dávky vakcíny proti covidu-19 a skoro 60 procent dostalo také posilující dávku. Od začátku pandemie tam bylo zaznamenáno 47.100 případů koronavirové nákazy a 856 lidí tam po nákaze covidem-19 zemřelo.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Některé země EU chce zabavovat majetek ruských oligarchů, Brusel chystá…

24.05.2022 17:52 Tři měsíce od začátku ruské invaze na Ukrajině volá řada států Evropské unie po snazším zabavování…

WHO si do svého čela opět zvolila Etiopana Tedrose

24.05.2022 17:17 Světová zdravotnická organizace (WHO) si dnes na svém valném shromáždění v Ženevě do čela opět…

Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době uzávěr konaly…

24.05.2022 16:27 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době covidových…

V Německu budou muset nakažení s opičími neštovicemi na tři týdny do…

24.05.2022 16:09 Aktualizováno V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi i osoby, s nimiž byli v blízkém…

Aktivní fáze války skončí do konce roku, myslí si šéf ukrajinské rozvědky

24.05.2022 15:59 Aktivní fáze války na Ukrajině skončí do konce roku s obratem v srpnu, kdy počet zbraní dodaných…

Podle ministerstva neexistují údaje, zda vakcína na pravé neštovice…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Za selháním ruské armády na Ukrajině byla i neschopnost, domnívá se expert

24.05.2022 14:33 Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a…

Evropské státy schválily Česku zvýšení limitu povinného placení DPH

24.05.2022 14:07 Aktualizováno Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z…

Na moři se v současnosti nachází rekordní množství barelů ruské ropy

24.05.2022 13:59 Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť…

Navalnyj: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

24.05.2022 13:45 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného…

Související:

Nejnovější