Telefon je podle deníku momentálně nejmocnější zbraní Zelenského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj díky řadě telefonátů z obleženého Kyjeva přesvědčil Západ, aby souhlasil se sankcemi proti Rusku, které byly ještě před týdnem nemyslitelné. Napsal to dnes britský deník The Guardian.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj vycítil, jak evropské veřejné mínění reaguje na statečnost jeho lidu, a neustále telefonoval západním představitelům a prostřednictvím svého twitteru přemlouval, povzbuzoval, kritizoval a chválil své spojence. Mezitím se sankce, které byly ještě před týdnem považovány za nemyslitelné, staly morálním základem. Tempo, jakým Západ přistupuje na nové sankce, právníkům, úředníkům a bankéřům vyrazilo dech, jak přiznávají úředníci, kteří pracují pod silným tlakem, aby změnili prohlášení v realitu.

"Obdivujeme ho. Možná se mu nakonec nepodaří zachránit Ukrajinu nebo změnit Rusko, ale mění Evropu," uvedla kancelář jednoho z evropských lídrů.

Vezměme si sobotní diplomacii. Zelenskyj uvedl, že další den na diplomatické frontě zahájil telefonátem s Emmanuelem Macronem, v průběhu dne následovaly hovory s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, italským premiérem Mariem Draghim, švýcarským prezidentem Ignaciem Cassisem a indickým premiérem Naréndrou Módím, tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, nizozemským premiérem Markem Ruttem, generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, německým kancléřem Olafem Scholzem, papežem, českým premiérem Petrem Fialou, polským prezidentem Andrzejem Dudou a virtuální noční schůzka s britským premiérem.

Den předtím byl počet hovorů podobný, všechny se týkaly žádostí o zbraně a zpřísnění sankcí. Není úplně pochopitelné, jak Zelenskyj zvládl uskutečnit tyto telefonáty, sjednotit domácí frontu, řídit armádu a spát.

"Je velmi přímý, velmi zapálený a velmi praktický," řekl jeden z těch, kteří ho viděli přímo v akci. Hovory ale přinesly zaslouženou odměnu a pomohly zvrátit vývoj situace.

Tempo společenských změn se ve většině válek zrychluje, ale sledovat, jak Německo během týdne otočilo o 180 stupňů a podpořilo prodej zbraní Ukrajině, slíbilo zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP a souhlasilo s odříznutím Ruska od SWIFTu, není jen mimořádnou změnou politiky. Je to přelom v poválečném způsobu uvažování.

Stejně tak italský premiér Mario Draghi ještě na začátku týdne zdůrazňoval potřebu dlouhodobých řešení nezbytných k odstřižení Itálie od ruského plynu. Pak si ovšem uvědomil, že politický odpor vůči tvrdým opatřením zmizel.

Možná nejničivější zvažované opatření však nevzešlo přímo z neúnavného lobbování Zelenského. Někteří evropští představitelé se domnívají, že to bude právě zcela nečekané zmrazení aktiv ruské centrální banky, nejdůležitější ruské finanční instituce, které zajistí rozvrat Putinovy ekonomiky.

"Měli jsme to v záloze, ale v pondělí (dnes) to přinese honbu za rublem, kterou nebudou schopní ustát," uvedl jeden evropský úředník.

Jiný úředník připustil, že dlouhodobé šance ukrajinské armády udržet se proti obrovské přesile ruských sil jsou omezené. Skutečným cílem je dosáhnout toho, že boje budou pro Putina ekonomicky a politicky tak devastující, že bude nucen si uvědomit, že za svých podmínek nemůže vyhrát, uzavírá The Guardian.

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Související:

Nejnovější