Tématy prvního zasedání ministrů při předsednictví v EU budou válka na Ukrajině i migrace

Tématy prvního neformálního zasedání ministrů vnitra a spravedlnosti v České republice při předsednictví v Radě Evropské unie budou válka na Ukrajině, migrace či ochrana práv zranitelných osob. Jednat budou ministři také o posílení boje proti sexuálnímu zneužívání dětí nebo o digitalizaci mezinárodní soudní spolupráce. Vyplývá to z dokumentů, které má ČTK k dispozici.

EU (Evropská Unie)

V Praze budou postupně zasedat lídři resortů zemí Evropské unie, po jednání ministrů vnitra a spravedlnosti, které se uskuteční 11. a 12. července, budou příští týden následovat ještě zasedání ministrů životního prostředí a ministrů pro evropské záležitosti.

Pondělní debaty ministrů vnitra se zúčastní i lídři resortů v Moldavsku a na Ukrajině. Členové vlád budou diskutovat o dopadech ruské agrese proti Ukrajině na vnitřní bezpečnost v oblastech nelegálního obchodu se zbraněmi, obchodu s lidmi, padělání dokumentů nebo praní špinavých peněz.

Ministři proberou též harmonogram budování nové architektury informačních systémů v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí a o jejich propojení. Systémy jsou klíčové pro efektivní správu vnějších hranic EU.

Migraci způsobenou válkou na Ukrajině ministři prodiskutují i z pohledu jejích sekundárních efektů, nové výzvy ovlivní celkovou situaci za hranicemi EU a přinesou širší dopady na dalších migračních trasách. Lídři resortu vnitra se též budou věnovat zlepšení prevence a boje proti sexuálnímu zneužívání dětí, a to v kontextu návrhu nařízení, které nedávno předložila Evropská komise.

V úterý se pak ministři spravedlnosti budou zabývat sběrem a uchováváním důkazů pro účely trestního stíhání ruských zločinů na Ukrajině. Diskuse se zúčastní také prezident agentury pro evropskou justiční spolupráci Eurojust, hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu v Haagu a ukrajinský ministr spravedlnosti Denis Maljuska.

Hovořit budou ministři také o ochraně občanských práv zranitelných osob, tedy lidí, kteří nemohou své zájmy hájit kvůli postižení, nedostatku schopností nebo pokročilému věku a těch osob, které se ocitly v zahraničí a mají tím ještě ztíženou situaci. Proto bude pozornost věnována i situaci zranitelných dospělých uprchlíků.

Jednou z priorit českého předsednictví v oblasti justice je digitalizace. Diskusi proto ministři povedou i o možnostech elektronické komunikace při justiční spolupráci ve vztahu ke třetím zemím. V neposlední řadě proberou ochranu práv obětí trestných činů, přičemž téma je aktuální i s ohledem na připravovanou revizi evropské směrnice o právech obětí, jejíž předložení se očekává na konci roku.

Česko převzalo předsednictví v Radě EU od Francie v pátek, v čele bloku bude půl roku.

V ČR se za epidemii covidu nakazily čtyři miliony lidí, 40 tisíc jich…

09.08.2022 12:21 Aktualizováno Pozitivní test na covid-19 měly v ČR za téměř 2,5 roku od začátku epidemie více než čtyři miliony…

Babiš: Krajské organizace ANO jsou v úzkém kontaktu s radnicemi kvůli…

09.08.2022 12:14 Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na…

Pořízení bytu vyšlo loni Čecha na 13,3 ročního platu, nejvíce v Evropě

09.08.2022 12:05 Pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo občana ČR loni na 13,3 průměrného…

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 11:29 Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

Soud přerušil spor Altnerových dědiců s ČSSD kvůli jiné žalobě

09.08.2022 11:21 Rozhodnutí o tom, zda bude ČSSD platit dědicům advokáta Zdeňka Altnera stamiliony korun za právní…

Stát může lidem s energiemi pomoci prostřednictvím dividendy ČEZ, míní…

09.08.2022 11:17 Stát může podle analytiků využít vysokého zisku energetické společnosti ČEZ k pomoci lidem s…

Požár v Českém Švýcarsku: Hasičům zbývá dohasit sto hektarů

09.08.2022 10:59 Aktualizováno V Českém Švýcarsku, kde před sedmnácti dny vypukl lesní požár, zbývá hasičům dohasit asi 80 hektarů…

Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 10:33 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

Hnutí ANO chce na mítincích vyhradit místo pro odpůrce. Podle Vondráška je…

08.08.2022 21:50 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Většina Čechů s příjmy vystačí, lidí s finančními problémy ale přibývá

08.08.2022 17:22 Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to…

Související:

Nejnovější