Téměř čtvrtina žen viní z rozpadu vztahu hormonální antikoncepci

Téměř čtvrtina žen, které užívaly hormonální antikoncepci, tvrdí, že způsobila ukončení jejich vztahu nebo v něm alespoň sehrála nějakou roli. Ukázal to průzkum britské právnické firmy Stowe Family Law, o kterém informoval server Independent. Podle průzkumu se také 85 procent žen domnívá, že jejich manželství nebo vztah ovlivnily vedlejší účinky antikoncepce.

Ilustrační foto

Ze studie vyplývá, že přibližně 63 procent respondentek bylo nuceno vysadit některou z forem antikoncepce kvůli vedlejším účinkům léků, které podle nich změnily jejich vztah. Téměř devět z deseti žen, které užívaly hormonální antikoncepci, uvedlo, že měla vliv na jejich duševní nebo fyzické zdraví.

Výzkumníci, kteří se dotazovali 506 žen ve věku od 18 do 60 let, také zjistili, že více než sedm z deseti žen, které užívaly hormonální antikoncepci, trpělo výkyvy nálad. Téměř polovina z nich měla deprese a přibližně tři z deseti uvedly, že se potýkaly s úzkostí. Asi čtyři z deseti respondentek uvedly, že výkyvy nálad způsobily problémy v komunikaci, a šest z deseti žen uvedlo, že výkyvy nálad vyvolaly hádky.

Hormonální antikoncepce se používá k tomu, aby ženy neotěhotněly. Mezi běžné formy patří pilulky, nitroděložní tělíska, kožní náplasti, injekce či vaginální kroužky.

"Hormonální změny ovlivňují vztahy jemnými i méně jemnými způsoby," řekla jedna z vedoucích partnerek advokátní kanceláře Sarah Barrová-Youngová. "Vzestupy a poklesy estrogenu, testosteronu a progesteronu v menstruačním cyklu mohou mít silný vliv na to, jak se ženy cítí ohledně partnera i vztahu. U žen, které užívají hormonální antikoncepci, se dopad na vztahy zvyšuje," dodala právnička.

Barrová-Youngová poznamenala, že rozpad vztahu může být vyvolán nějakou výbušnou událostí, jako je nevěra, rozhodnutím jednoho z partnerů vztah ukončit, ale i pomalým prohlubováním propasti mezi dvojicí.

"Jedním ze společných faktorů, se kterými se setkávám, je, že se mezi dvojicí zcela rozpadla komunikace, takže nemohou vyřešit své problémy," uvedla Barrová-Youngová. "Hormonální změny, hlavně během těhotenství, po porodu a v menopauze, mohou mít i dramatický dopad na vztah a často se o nich hovoří jako o rozvodově nebezpečných zónách," dodala advokátka.

Právnička ale tvrdila, že podle jejích vlastních zkušeností je neobvyklé, aby takové změny přímo způsobily rozpad vztahu, ale spíše slouží k tomu, aby osvětlily a prohloubily již existující problémy.

Nový výzkum také zjistil, že téměř čtvrtina žen se obává, že vedlejší účinky hormonální antikoncepce budou mít v budoucnu škodlivé důsledky pro jejich vztah.

"Pokud se vztah již potýká s problémy a narušila se komunikace, nemusí být dostatečně odolný, aby přežil trable, které mohou přinést hormonální změny," uzavřela Barrová-Youngová.

Témata: ženy

Nepokoje v Číně mohou způsobit výpadek ve výrobě šesti milionů iPhonů Pro

28.11.2022 19:17 Koronavirové restrikce a nepokoje v továrně tchajwanské společnosti Foxconn ve střední Číně zřejmě…

Češi dávají při sledování televize přednost lokálnímu obsahu

21.11.2022 13:48 Češi dávají při sledování televize přednost lokálnímu obsahu. Podíl českých a slovenských pořadů na…

Lidé by podle NASA mohli na Měsíci žít ještě v tomto desetiletí

20.11.2022 13:53 Lidé by mohli na Měsíci žít ještě v tomto desetiletí. Stanici BBC to řekl Howard Hu, šéf programu…

Musk: Twitter vymýtí falešné účty a bude šířit pravdu

09.11.2022 21:35 Americký miliardář Elon Musk dnes uvedl, že hodlá z internetové sítě twitter vymýtit falešné účty a…

Twitter odkládá poskytování ověřovacích modrých ikon předplatitelům

06.11.2022 22:01 Americká internetová společnost Twitter odkládá poskytování ověřovacích modrých ikon předplatitelům…

Modrá ikonka za 200 korun. Twitter spustil předplatné

05.11.2022 22:14 Americká internetová společnost Twitter dnes spustila nový systém předplatného, v jehož rámci…

Na internet unikla kvůli špatně nastavenému serveru data 65.000 institucí…

25.10.2022 20:56 Aktualizováno Na internet v nedávné době unikla data 65.000 firem a institucí včetně dat organizací z Česka. Za…

Operátor T-Mobile měl dnes ráno celorepublikový výpadek

24.10.2022 11:53 Aktualizováno Operátor T-Mobile měl dnes ráno celorepublikový výpadek svých mobilních služeb. Někteří zákazníci…

Dunivé zvuky z útrob vulkánů by mohly být v budoucnu využívány k…

23.10.2022 11:38 Dunivé zvuky z útrob vulkánů, které jsou lidským uchem neslyšitelné, by mohly být v budoucnu…

Související:

Nejnovější