Téměř polovina lidí v Anglii se po nákaze covidem-19 neizoluje

Velká Británie, ilustrační foto
Velká Británie, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 20. dubna 2022 18:31
Sdílej:

Téměř polovina lidí v Anglii, kterým vyšel pozitivní test na covid-19, se s nemocí dobrovolně neizoluje ve své domácnosti, protože to již nenařizuje zákon. Podle deníku The Times to vyplývá z oficiálních dat. Ústřední vláda v Londýně, která určuje protiepidemická pravidla pouze pro Anglii, zrušila povinnou karanténu pro nakažené 24. února. Místo toho vydala doporučení, aby lidé s příznaky nebo s potvrzenou infekcí zůstali pět dní doma.

Britský statistický úřad (ONS) dnes zveřejnil údaje, ze kterých vyplývá, že tato změna pravidel vedla k dramatickému poklesů infikovaných, kteří se vyhýbají kontaktu s ostatními lidmi.

Pouze 53 procent lidí, kteří byli v období od 17. do 26. března pozitivně testováni, uvedlo, že se plně řídili doporučeními pro vlastní izolaci. To je méně než 80 procent v únoru, kdy byla karanténa nařízená a za její porušení hrozila pokuta ve výši až 4000 liber (přes 117.000 korun).

Odborníci se domnívají, že uvolnění pravidel izolace přispělo k tomu, že počet infekcí dosáhl minulý měsíc rekordních hodnot, což vyvolalo silný tlak na nemocnice. Odhadovali, že v posledním březnovém týdnu mělo covid-19 téměř pět milionů lidí, což je nejvyšší počet od začátku pandemie.

Podle expertů se zdá, že nárůst počtu nakažených již dosáhl vrcholu a počet infekcí i hospitalizací klesá. V současné době je v britských nemocnicích 18.490 pacientů s covidem-19, což je méně než před čtrnácti dny, kdy jich bylo 20.509.

Vláda aktualizovala pokyny ke karanténě 1. dubna, kdy zrušila bezplatné testy pro širokou veřejnost. Testy zdarma zůstaly pouze pro zaměstnance anglické zdravotní služby NHS a rizikové pacienty. Podle nynějších doporučení by lidé s příznaky covidu-19 nebo ti, kterým vyšel pozitivní test, měli zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s jinými lidmi, dokud se nebudou cítit lépe, minimálně však pět dní. Na test již chodit nemusí.

Poslední průzkum ONS byl proveden před zrušením bezplatných testů. Vyplynulo z něj, že ochota dodržovat doporučení ohledně izolace v domácnosti je nejnižší mezi mladými dospělými. Přibližně 48 procent osob ve věku 18 až 34 let zůstalo doma alespoň pět dní, zatímco u osob starších 55 let to bylo 56 procent. Nejčastějšími důvody pro opuštění domova byl odpočinek venku a cvičení.

Průzkum také odhalil, že pouze 55 procent lidí, kteří opustili svůj domov, když měli příznaky covidu-19, si pokaždé nasadilo roušku, což je méně než 66 procent v únoru.

Ústřední vláda v Londýně určuje opatření proti šíření covidu-19 pouze pro Anglii. Ve Skotsku, Walesu a Irsku určují vlastní, a mnohdy přísnější, nařízení proti šíření koronavirové infekce regionální vlády.

Stalo se
Zahraničí
Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomínají tragický den v Londýně. Uplynulo už 20 let

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

Společnost
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Rychlému spadl kámen ze srdce. Ztracený synovec se našel

Šťastný konec má pátrání po šestnáctiletém synovci herce Petra Rychlého, který se o víkendu rovněž snažil pomoci s nalezením dospívajícího chlapce. Středočeská policie v pondělí oznámila, že se hoch sám přihlásil strážcům zákona. 

Zahraničí
Donald Trump

Trump se opět vymezil proti Muskovi. Vadí mu vznik třetí strany

Americký prezident Donald Trump se ostře vymezil vůči zakladateli Tesly Elonu Muskovi, který v uplynulých dnech oznámil záměr založit novou politickou stranu. Jejich někdejší spojenectví se tak již definitivně rozpadá. 

Zahraničí
Ilustrační foto

Chaos v letadle Ryanair. Lidé skákali z křídla, aby unikli před plameny

Mallorca patří k oblíbeným evropským dovolenkovým destinacím. Lidé, kteří se zúčastnili víkendového letu společnosti Ryanair, na španělský ostrov jen tak nezapomenou. Na zpáteční cestě domů šlo totiž doslova o život. Vypukl totiž menší požár a šest lidí skončilo v nemocnici.