Třicet procent Rusů si myslí, že válku proti Ukrajině je nutné okamžitě ukončit. Ve věkové kategorii 18 až 24 let ukončení války žádá až 56 procent dotázaných. Se stoupajícím věkem ale podpora války mezi Rusy stoupá, uvedl dnes zpravodajský server Meduza s odvoláním na výsledky neveřejného výzkumu, který podle zdrojů portálu minulý měsíc na zakázku Kremlu uskutečnila společnost VCIOM. Kreml i VCIOM se zdržely vyjádření.
Autoři průzkumu kladli dotázaným, jejichž počet není znám, otázku, zda je jim bližší názor, že bojové operace na Ukrajině je záhodno co nejdříve zastavit, anebo nikoli. První možnost zvolilo 30 procent dotázaných, naopak 57 procent usoudilo, že ve válce je nutné pokračovat; 13 procent neodpovědělo.
Pro ukončení války bylo 56 procent dotázaných ve věku 18 až 24 let, pro pokračování jen 19 procent. Ve věkové kategorii 25 až 34 let ukončení války podporovalo 43 procent dotázaných a 41 proti bylo pro pokračování. Se stoupajícím věkem počet přívrženců války rostl: u Rusů starších 60 let to bylo již 72 procent dotázaných, napsala Meduza s odvoláním na zdroje blízké Kremlu.
V Moskvě a v Petrohradu, dvou největších ruských městech, si ukončení války přálo okolo dvou pětin dotázaných, 48 procent bylo pro pokračování. Nejvíce podporovatelů války - 62 procent - žilo v dalších městech s více než milionem obyvatel.
VCIOM na žádost Kremlu také zkoumal souvislost mezi podporou války a vlivem médií. Mezi "aktivními uživateli internetu" 47 procent dotázaných chtělo skoncovat s válkou a 35 procent bylo pro její pokračování. Naopak mezi televizními diváky si konec války přálo jen 22 procent dotázaných, zatímco 68 procent podpořilo další válčení.
VCIOM údaje z tohoto průzkumu nezveřejnil. Na svém webu jen napsal, že podle červnové ankety 72 procent Rusů spíše podporuje "speciální vojenskou operaci", jak ruské úřady oficiálně nazývají válku proti Ukrajině, dalších 17 procent ji spíše nepodporuje a 11 procent mělo problém odpovědět.
Sociolog Grigorij Judin o neveřejném průzkumu Meduze řekl, že jeho výsledky byly předvídatelné, i jiné průzkumy totiž vypovídají, že "speciální operaci" podporují spíše starší Rusové a také obyvatelé velkých měst s velkým počtem státních zaměstnanců. "Je to válka starců a příslušníků silových složek, kteří chtějí zakonzervovat zemi v minulosti," usoudil. Touha mládeže po míru se ale podle sociologa přinejmenším v nejbližší době neprojeví masovými protesty.
"Prezident (Vladimir Putin) chce bojovat, a on je hlavní," řekl serveru nejmenovaný zdroj blízký Kremlu, podle kterého k ukončení války nepovedou žádné průzkumy a ani protesty, na jejichž zvládnutí má pořádková policie dostatek sil.
Meduza, založená ruskými novináři, operuje z lotyšské Rigy, v samém Rusku ji úřady nejprve loni označily hanlivou nálepkou "zahraničního agenta" a krátce po vypuknutí války proti Ukrajině ji zakázaly.
Zpěvák Emanuel Vohnout se od devadesátých let věnuje hudbě a proslavil se například jako imitátor Karla Gotta. Jak vzpomíná na setkání se zesnulým mistrem?
Slovenský raper Patrik "Rytmus" Vrbovský oznámil jedinečný koncert s názvem Symphony Show, který se uskuteční 31. května v košické Steel Aréně. Tento umělecký projekt slibuje nezapomenutelné propojení rapové energie s majestátním zvukem symfonického orchestru, čímž Rytmus posouvá svou tvorbu do nových dimenzí. O plánované události informovala PR manažerka Janka Marczellová.
Dne 11. ledna 2024 zemřel ve věku 88 let uznávaný český dirigent a pedagog Mario Klemens, který zanechal nezapomenutelnou stopu v oblasti filmové hudby a výchovy mladých hudebníků. Upozornil na to web Opera+.
V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu.
Kate Middleton byla na nože nejen s vévodkyní Meghan. Nově se ukázalo, že nesnesla ani Harryho expřítelkyni Chelsy Davy.
Ukrajinská armáda oznámila, že v Kurské oblasti zajala dva severokorejské vojáky, kteří bojovali na straně Ruska. Informaci potvrdil prezident Volodymyr Zelenskyj, který uvedl, že zajatí vojáci nyní dostávají lékařskou péči a jsou v rukou ukrajinské bezpečnostní služby SBU. Tento úspěch označil za důležitý důkaz účasti Severní Koreje v konfliktu na straně Ruska.
Daniel Radcliffe, herec, který se proslavil rolí Harryho Pottera, dokázal nejen zářit na filmovém plátně, ale také úspěšně spravovat své finance. Díky své ikonické roli vydělal obrovské jmění, ale místo bezhlavého utrácení se rozhodl investovat, což mu přineslo značný finanční úspěch. Očekává se, že jeho majetek letos překročí hranici 100 milionů liber.
Bělorusko, často vnímáno jako loajální spojenec Ruska, se v posledních letech intenzivněji obrací k Číně. Prezident Alexandr Lukašenko, který vládne zemi od roku 1994, zdůrazňuje přátelské vztahy s Pekingem a hledá nové ekonomické příležitosti v rámci spolupráce s čínským vedením. Jeho zájem o Čínu nyní sílí, a to zejména v době, kdy je Bělorusko pod tlakem západních sankcí a ruská podpora ztrácí na jistotě, uvedl server South China Morning Post.
Na severu České republiky a v horských oblastech severovýchodního regionu pokračuje vydatné sněžení, které přineslo novou výstrahu meteorologů týkající se intenzivního sněžení, tvorby sněhových jazyků a závějí.
V posledních dnech vzbudily velkou pozornost fotografie Madonny, na nichž září obrovský diamantový prsten, který by mohl naznačovat, že zpěvačka a její o 38 let mladší partner, bývalý fotbalista Akeem Morris, učinili významný životní krok.
Divoké požáry zuřící v Kalifornii si vyžádaly 10 lidských životů a zničily tisíce hektarů půdy. Mezi postiženými oblastmi je i Hollywood Hills, kde plameny ohrožují turistická místa, jako je například Walk of Fame, a luxusní čtvrti obývané celebritami a miliardáři.
Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.