Téměř tři sta Čechů žádá o zapojení do ukrajinské armády

Ministerstvo obrany ČR eviduje 284 žádostí o zapojení se do ukrajinských ozbrojených sil, uvedla dnes na dotaz ČTK vedoucí tiskového oddělení Jana Zechmeisterová. Počet českých obyvatel, kteří chtějí pomoci ukrajinské armádě v boji s ruskou invazí, tak v porovnání se středečními údaji ministerstva vzrostl zhruba na trojnásobek.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zároveň ale odpovídá počtu zájemců, kteří se s žádostí o prezidentskou výjimku pro zapojení do cizí armády obrátili do středy na Pražský hrad.

Premiér Petr Fiala (ODS) se s prezidentem Milošem Zemanem ve čtvrtek dohodl na tom, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí. Premiér uvedl, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnou individuální schválení.

Zechmeisterová uvedla, že aktuální počet žádostí byl evidován k pátečním 12:00. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes ČTK na dotaz, zda a o kolik se zvýšil počet zájemců, kteří požádali Kancelář prezidenta republiky o výjimku pro účast v ukrajinské armádě, sdělil, že "je nutno se obrátit na ministerstvo obrany". Ve středu ČTK řekl, že se na Hrad obrátilo zhruba 300 zájemců, kteří jsou postupně odkazováni na standardní postup prostřednictvím ministerstva obrany.

Na ukrajinské velvyslanectví v Praze se podle jeho tiskové atašé Tetiany Okopné prozatím lidé obracejí jen s tím, že "chtějí získat více informací o službě v cizinecké legii, a to jak telefonicky, tak přes sociální sítě". Proto v současné době není možné přesně sdělit počet zájemců, uvedla Okopna.

Zájem o službu v cizích armádách se zvýšil po ruské invazi na Ukrajinu a poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval cizince, aby Ukrajině pomohli. Ministerstvo obrany žádosti posoudí společně s ministerstvy vnitra a zahraničí, teprve poté jdou žádosti do vojenské kanceláři prezidenta a prezidentovi samotnému. Čeští občané mají službu v cizí armádě zakázanou. Pokud do ní chtějí vstoupit, musí požádat prezidenta republiky o výjimku.

Do boje proti Rusku se přihlásilo téměř 20 tisíc cizinců

Téměř 20.000 zahraničních dobrovolníků se už ukrajinským úřadům přihlásilo do bojů proti Rusku. Oznámil to dnes ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, podle kterého jsou zájemci z 52 různých států světa.

"Momentálně jich je okolo 20.000, pocházejí převážně z evropských zemí," citovala agentura AFP šéfa ukrajinské diplomacie. Kuleba také uvedl, že chápe potřebu bojovat, mnohem důležitější je ale podle něj politická, ekonomická a vojenská pomoc západních zemí, zejména podpora vzdušné obrany.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na konci února ohlásil utvoření mezinárodní legie, která by ozbrojeným silám jeho země pomohla bojovat s Ruskem. Ukrajinská vláda v sobotu spustila webové stránky pro zájemce o službu v této cizinecké legii. Zájemci se mají hlásit na ukrajinských velvyslanectvích ve svých zemích.

O zapojení do bojů Ukrajinců proti ruským silám požádalo podle českého ministerstva obrany i 284 Čechů. Čeští občané mají službu v cizí armádě zakázanou, pokud do ní chtějí vstoupit, musí požádat o výjimku. Premiér Petr Fiala se s prezidentem Milošem Zemanem ve čtvrtek dohodl na tom, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí; kolektivní souhlas podle něj udělit nelze, kvůli počtu žádostí nelze žádosti posoudit ani individuálně.

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Úsporný balíček projde, jak je, tvrdí Fiala. S Babišem se střetnul v…

04.06.2023 13:12 Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v…

Pavel jednal s Fialou i Babišem, mluvili o summitu NATO či dohodě s USA

02.06.2023 19:39 Prezident Petr Pavel dnes poprvé od svého zvolení do funkce přivítal na Pražském hradě předsedu…

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Související:

Nejnovější